Zelený čaj je čaj vyrábaný z listov rastliny camellia sinensis (čajovník). Pôvodom táto úžasná rastlina pochádza z Číny, odkiaľ sa neskôr rozšíril do južnej Ázie a celého sveta. Tieto kríky sú pestované na čajových plantážach, z ktorých sa následne čajové listy ručne zbierajú, sú spracovávané a sušené.
Zelený čaj, bohatý na antioxidanty a prospešné látky, je považovaný za jeden z najzdravších nápojov na planéte.
Medzi jeho zdravotné výhody môžu patriť:
- zlepšená funkciu mozgu
- odbúravanie tukov
- ochrana pred rakovinou
- znížené riziko srdcovo cievnych chorôb
1. Zelený čaj obsahuje zdravé bioaktívne zlúčeniny.
Rastlina zeleného čaju obsahuje celý rad zdraviu prospešných zlúčenín (zdroj).
Čaj je bohatý na polyfenoly, čo sú prírodné zlúčeniny, ktoré majú zdravotné výhody, napríklad pre znižovanie zápalu a boj proti rakovine.
Zelený čaj obsahuje katechín nazývaný epigalokatechín-3-galát (EGCG). Katechíny sú prírodné antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek a poskytujú ďalšie výhody. Tieto látky môžu znížiť tvorbu voľných radikálov v tele a chrániť bunky a molekuly pred poškodením. Voľné radikály hrajú úlohu pri starnutí a mnohých druhoch chorôb.
EGCG je jednou z najsilnejších zlúčenín v zelenom čaji. Výskum skúmal jeho schopnosť pomáhať pri liečbe rôznych chorôb. Zdá sa, že je to jedna z hlavných zlúčenín, ktorá mu dodáva jeho liečivé vlastnosti (zdroj).
Zelený čaj obsahuje aj malé množstvo minerálov, ktoré môžu prospieť vášmu zdraviu.
Pri konzumácii sa odporúča vyberať kvalitnejšie značky, nakoľko lacnejšie môžu obsahovať vysoké dávky floridu (zdroj).
2. Môže zlepšiť funkciu mozgu.
Kľúčovou obsiahnutou účinnou látkou v zelenom čaji je kofeín, ktorý je známym stimulantom.
Neobsahuje ho toľko ako káva, ale stačí na vyvolanie reakcie bez toho, aby spôsobil vedľajšie účinky spojené s nadmerným užívaním kofeínu.
Kofeín ovplyvňuje mozog blokovaním inhibičného neurotransmiteru nazývaného adenozín (spánková chemická zlúčenina). Týmto spôsobom zvyšuje spaľovanie neurónov a koncentráciu neurotransmiterov, ako je dopamín a norepinefrín (zdroj, zdroj).
Výskumy neustále dokazujú, že kofeín môže zlepšiť rôzne aspekty mozgových funkcií, vrátane nálady, bdelosti, reakčného času a pamäte (zdroj).
Kofeín však nie je jedinou zlúčeninou zvyšujúcou mozgovú aktivitu v zelenom čaji. Obsahuje tiež aminokyselinu L-theanín, ktorá môže prechádzať cez hematoencefalickú bariéru (zdroj).
L-theanín zvyšuje aktivitu inhibičného neurotransmiteru GABA, ktorý má účinky proti úzkosti. Tiež zvyšuje hladinu dopamínu a produkciu alfa vĺn v mozgu (zdroj, zdroj, zdroj).
Štúdie ukazujú, že kofeín a L-theanín môžu mať synergické účinky. To znamená, že kombinácia týchto dvoch látok môže mať obzvlášť silné účinky na zlepšenie funkcie mozgu (zdroj, zdroj).
Vzhľadom na L-theanín a malú dávku kofeínu vám môže zelený čaj poskytnúť oveľa miernejší a konzistentnejší stimul ako káva. Mnoho ľudí tvrdí, že sú oveľa produktívnejší pri pití zeleného čaju.
3. Extrakt zo zeleného čaju zvyšuje spaľovanie tukov.
Ak sa pozriete na zoznam prísad pre akýkoľvek doplnok na spaľovanie tukov, je pravdepodobné, že tam bude zelený čaj. Je to preto, že podľa výskumov môže extrakt zo zeleného čaju urýchliť metabolizmus a tým pádom zvýšiť spaľovanie tukov (zdroj).
V jednej štúdii, do ktorej bolo zapojených 10 zdravých mužov, sa pri užívaní extraktu zo zeleného čaju zvýšil počet spálených kalórií o 4%. V ďalšom výskume, v ktorom bolo zapojených 12 zdravých mužov, zvýšil oxidáciu tukov o 17% v porovnaní s tými, u ktorých bol použitý efekt placebo (zdroj, zdroj).
Niektoré štúdie o zelenom čaji však neukazujú žiadne zvýšenie funkcie metabolizmu. Z toho vyplýva, že účinky môžu závisieť od jednotlivca a od toho, ako bola štúdia nastavená (zdroj).
Kofeín môže tiež zlepšiť fyzický výkon mobilizáciou mastných kyselín z tukového tkaniva a ich sprístupnením na použitie ako zdroj energie (zdroj, zdroj).
Dve samostatné hodnotiace štúdie uviedli, že kofeín môže zvýšiť fyzickú výkonnosť približne o 11–12% (zdroj, zdroj).
4. Antioxidanty môžu znižovať riziko niektorých druhov rakoviny.
Rakovina je spôsobená nekontrolovaným rastom buniek. Je to jedna z hlavných príčin smrti na svete (zdroj).
Zelený čaj je vynikajúcim zdrojom silných antioxidantov.
Výskum spojil zlúčeniny zeleného čaju so zníženým rizikom rakoviny vrátane nasledujúcich štúdií:
- Rakovina prsníka – Komplexný prehľad pozorovacích štúdií zistil, že ženy, ktoré pili najviac zeleného čaju, mali približne o 20–30% nižšie riziko vzniku rakoviny prsníka, jedného z najbežnejších druhov rakoviny u žien (zdroj).
- Rakovina prostaty – Jedna štúdia zistila, že muži, ktorí pijú zelený čaj, majú nižšie riziko pokročilého karcinómu prostaty (zdroj).
- Kolorektálny karcinóm – Analýza 29 štúdií ukázala, že u tých, ktorí pijú zelený čaj, je asi o 42% nižšia pravdepodobnosť vzniku kolorektálneho karcinómu (zdroj).
Mnoho pozorovacích štúdií naznačuje, že u pravidelných konzumentov tohto čaju dochádza ku výraznému zníženiu rizika vzniku rôznych druhov karcinómov. Na potvrdenie týchto účinkov je však potrebný nasledovný výskum (zdroj, zdroj).
Vyvarujte sa však pridávaniu mlieka do čaju. Niektoré štúdie naznačujú, že môže znížiť antioxidačnú hodnotu v niektorých čajoch (zdroj).
5. Môžu zabrániť starnutiu mozgu.
Zelený čaj môže nielen krátkodobo zlepšiť funkciu mozgu, ale taktiež chrániť váš mozog, keď starnete.
Alzheimerova choroba je bežné neurodegeneratívne ochorenie a najbežnejšia príčina demencie u starších dospelých (zdroj).
Parkinsonova choroba je ďalšie bežné neurodegeneratívne ochorenie a zahŕňa smrť neurónov produkujúcich dopamín v mozgu.
Niekoľko štúdií ukazuje, že katechínové zlúčeniny v zelenom čaji môžu mať rôzne ochranné účinky na neuróny čo môže znížiť riziko demencie (zdroj, zdroj, zdroj).
6. Zelený čaj odstraňuje zápach z úst.
Katechíny v zelenom čaji majú tiež prínos pre zdravie ústnej dutiny.
Laboratórne štúdie naznačujú, že katechíny môžu potlačiť množenie baktérií a potenciálne tak znížiť riziko infekcií (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Streptococcus mutans je častá baktéria nachádzajúca sa v ústnej dutine a spôsobuje tvorbu plakov a je hlavným prispievateľom k vzniku zubného kazu.
Laboratórne štúdie naznačujú, že katechíny v zelenom čaji môžu brzdiť množenie ústnych baktérií, ale žiadne dôkazy neukazujú, že pitie zeleného čaju má podobné účinky (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Existujú však dôkazy, že zelený čaj môže znižovať zápach z úst (zdroj, zdroj).
7. Môže pomôcť predchádzať cukrovke 2. typu.
Miera cukrovky typu 2 sa v posledných desaťročiach zvyšuje. Z celej populácie na zemeguli trpí touto chorobou 246 miliónov ľudí, pričom u 50 % z tohto počtu sa choroba zatiaľ neprejavila (zdroj).
Cukrovka typu 2 zahŕňa zvýšené hladiny cukru v krvi, čo môže byť spôsobené inzulínovou rezistenciou alebo neschopnosťou produkovať inzulín.
Štúdie ukazujú, že zelený čaj môže zlepšiť citlivosť na inzulín a znížiť hladinu cukru v krvi (zdroj).
Jedna štúdia uskutočnená v Japonsku zistila, že účastníci, ktorí pili najviac zeleného čaju, mali približne o 42% nižšie riziko cukrovky 2. typu (zdroj).
Podľa prehľadu 7 štúdií s celkovým počtom 286 701 jedincov bolo u konzumentov čaju o 18% nižšie riziko cukrovky (zdroj).
8. Zelený čaj pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam.
Kardiovaskulárne choroby, vrátane srdcovo- cievnych chorôb a mŕtvice, sú hlavnými príčinami úmrtí na celom svete (zdroj).
Štúdie ukazujú, že zelený čaj môže zlepšiť niektoré z hlavných rizikových faktorov pre tieto choroby, medzi ktoré patrí zlepšenie hladiny celkového cholesterolu a LDL (zlého) cholesterolu (zdroj).
Zelený čaj tiež zvyšuje antioxidačnú kapacitu krvi, ktorá jednou z ciest k srdcovo – cievnym ochoreniam (zdroj, zdroj).
Vzhľadom na priaznivé účinky na rizikové faktory nemusí byť prekvapujúce, že ľudia, ktorí pijú zelený čaj, majú až o 31% nižšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby (zdroj, zdroj, zdroj).
9. Môže vám pomôcť žiť dlhšie.
Ako už sme vyššie spomínali, niektoré zlúčeniny v zelenom čaji môžu pomôcť chrániť pred rakovinou a srdcovo – cievnymi chorobami. to prirodzene predlžuje a skvalitňuje dĺžku života.
V jednej štúdii vedci študovali 40 530 dospelých Japoncov za 11 rokov. U tých, ktorí pravidelne konzumovali najviac zeleného čaju, bola významne menšia pravdepodobnosť úmrtia počas sledovaného obdobia (zdroj):
- Smrť zo všetkých príčin: o 23% nižšia u žien, o 12% nižšia u mužov
- Smrť na srdcovo-cievne choroby: o 31% nižšia u žien, o 22% nižšia u mužov
- Smrť na mozgovú príhodu: o 42% nižšia u žien, o 35% nižšia u mužov
Ďalšia štúdia, ktorá zahŕňala 14 001 starších japonských jedincov, zistila, že u tých, ktorí pravidelne pili najviac zeleného čaju, bola o 76% nižšia pravdepodobnosť úmrtia počas šesťročného obdobia štúdie (zdroj).