Tibi vodný kefír je zdravý nápoj obľúbený pre svoju šumivú textúru, zaujímavú chuť a samozrejme pôsobivé zdravotné výhody. Jeho zďaleka najväčšou zdravotnou výhodou však je jednoduchá príprava, ktorú zvládne takmer každý z pohodlia domova.
Okrem toho, že tibi vodný kefír obsahuje veľa probiotík, preukázateľne zvyšuje imunitu, spomaľuje rast rakovinových buniek a zlepšuje celkové zdravie.
Čo je to tibi vodný kefír?
Je to fermentovaný, jemne alkoholický, sýtený, ovocný nápoj, vyrábaný prostredníctvom zŕn vodného kefíru. Tieto „zrná“ pozostávajú zo symbiotických kolónii baktérii a kvasiniek.
Známy je tiež ako tibicos, kalifornské včely či japonské pivné kryštály. Jeho predpokladaný pôvod korení z neskorých rokov 18. storočia
Na rozdiel od bežného kefíru, ktorý sa vyrába z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka, sa vodný kefír vyrába kombináciou cukrovej vody s vodnými kefírovými zrnami. Zmes potom zvyčajne fermentuje 24–48 hodín, čím sa vytvorí probiotický nápoj bohatý na prospešné baktérie.
Vodný kefír je nielen vynikajúci a plný chutí, ale je tiež nabitý zdraviu prospešnými látkami a predstavuje vynikajúci doplnok kvalitnej a výživnej stravy.
Bohatý na prospešné baktérie.
Jednou z najvýznamnejších výhod vodného kefíru je jeho probiotický obsah. Probiotiká sú typom prospešných baktérií nachádzajúcich sa v hrubom čreve, ktoré zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v takmer všetkých aspektoch zdravia, od prevencie rakoviny až po imunitné funkcie (zdroj).
V modernej dobe sa za jeden z najznámejších a najpropagovanejších zdrojov probiotík považuje považuje jogurt a mliečny kefír, čo však neznamená, že sú aj najlepšie. Najlepším a najbohatším zdrojom probiotík je práve spomínaný tibi vodný kefír (zdroj).
Niektoré výskumy ukazujú, že vodný kefír môže obsahovať až 56 rôznych bakteriálnych a kvasinkových kmeňov. Medzi najbežnejšie rodiny prospešných baktérií nachádzajúcich sa v kefíre patria Lactobacillus, Lactococcus, Streptococcus a Leuconostoc (zdroj, zdroj).
Tibi vodný kefír môže pomôcť v boji proti rakovinovým bunkám.
Niektoré výskumy naznačujú, že vodný kefír by mohol pomôcť znížiť rast určitých druhov rakoviny.
Jedna štúdia zistila, že extrakt z kefíru účinne blokuje rast buniek rakoviny prsníka (zdroj).
Ostatné štúdie medzitým ukazujú, že kefír môže byť prospešný aj proti rakovine hrubého čreva a krvi (zdroj, zdroj).
Pretože je bohatý na probiotiká, môže tiež pomôcť posilniť imunitné funkcie a potenciálne tak pomôcť pri prevencii rakoviny (zdroj).
Môže posilniť imunitnú funkciu.
Vďaka vysokej koncentrácii prospešných baktérií môže pridanie vodného kefíru do dennej rutiny výrazne prospieť celkovej funkcii a stavu imunitného systému.
Štúdie ukazujú, že niektoré kmene probiotík by mohli pomôcť znížiť riziko črevných infekcií, zabrániť opakovaniu infekcií močových ciest u žien a dokonca udržať na uzde infekcie dýchacích ciest (zdroj, zdroj, zdroj).
V štúdiách na zvieratách sa tiež ukázalo, že kefír pomáha potlačiť zápalové reakcie vyvolané problémami ako astma (zdroj).
Jedna malá šesťtýždňová štúdia na 18 ľuďoch navyše zistila, že každodenná konzumácia kefíru dokázala potlačiť zápal a optimalizovať hladinu imunitných buniek v tele (zdroj).
Tibi vodný kefír je vhodný aj pre vegánov a ľudí s intoleranciou na laktózu.
Tradičný kefír, ako už bolo spomínané, býva väčšinou vyrábaný z kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka. To môže predstavovať problém pre ľudí s intoleranciou alebo alergiou na tieto potraviny.
Tento problém môže byť však jednoducho vyriešený výmenou za tibi vodný kefír vyrobený z cukru a vody.
Tibi vodný kefír je prakticky esenciálny pre ľudí dodržiavajúcich vegánsku alebo bezmliečnu stravu, je ideálny na zvýšenie konzumácie probiotík a zlepšenie zdravia čriev pri minimalizácii spotreby živočíšnych produktov.
Tienistou stránkou je prezencia jemných nežiaducich účinkov.
Väčšina ľudí si môže tibi vodný kefír bezpečne vychutnať s minimálnym rizikom nepriaznivých príznakov.
Jednou z nich je napríklad jemný obsah alkoholových častíc, pre ktoré ho neodporúčame konzumovať osobám citlivým na alkohol alebo obsluhujúcim zariadenia vyžadujúce 100% pozornosť.
Tak ako iné potraviny bohaté na probiotiká, aj pri konzumácii kefíru patria medzi najbežnejšie vedľajšie účinky problémy s trávením ako sú, nadúvanie, nevoľnosť, zápcha a kŕče (zdroj).
Tieto vedľajšie účinky však majú tendenciu klesať s postupujúcim užívaním kefíru. Pred začatím užívania tibi kefíru, sa v prípade výskytu tráviacich alebo imunitných ochorení odporúčame poradiť s odbornímkom o bezpečnosti jeho užívania.
Aj keď štúdie všeobecne ukazujú, že probiotiká sú pre týchto jedincov bezpečné, niektoré naznačujú, že probiotiká môžu byť spojené s vyšším rizikom vzniku určitých infekcíí (zdroj).
Tibi vodný kefír je ľahko vyrobiteľný aj v pohodlí doma.
Vodný kefír je neuveriteľne chutný, vďaka čomu je ľahké využiť množstvo zdravotných výhod, ktoré tento nápoj poskytuje.
Chuť sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ale často sa označuje ako mierne sladká s jemne ovocno-citrusovou príchuťou.
Na prípravu potrebujeme:
- 0,7l sklenená zaváraninová fľaša (ideálne tmavé sklo)
- sitko plastové
- cca 2 polievkové lyžice tibi kryštálov
- sušené figy, slivky, alebo hrozienka ideálne v BIO kvalite a bez siričitanov (najlepšie skúsenosti sú s hrozienkami)
- 1/4 citrónu (nemusí byť)
- škrupinka z vajca
- 2 – 4 polievkové lyžice bieleho cukru (množstvo cukru závisí od jeho značky a samozrejme aj od toho ako rýchlo chceme mať nápoj hotový)
- voda – 12 až 24 hodín odstáta voda (aby vyprchali nežiadúce látky) občas je dobré použiť aj minerálku (odporúčame magnéziu) kvôli výžive
- 1čl trstinovej melasy (nemusí byť)
- 1/3 čl sódy bikarbóny (nemusí byť)
- 1l alebo 0,7l sklenenú fľašu
Môžte použiť aj väčšiu nádobu s adekvátne navýšenými surovinami. Vždy však treba myslieť na to že kefír potrebuje vo fľaši viac miesta vzhľadom na produkciu CO2.
Postup:
Do 2/3 fľaše nalejeme vodu (2/3 preto, že tibi produkuje CO2), pridáme cukor, sušené ovocie, melasu, citrón, škrupinku a sódu.
Všetko dobre rozmiešame, tak aby sa cukor úplne rozpustil. Pridáme kryštály a fľašu zavrieme poriadne viečkom.
Po 24 hodinách otvoríme a ochutnáme, nápoj by mal byť príjemné kyselkavý s hnedastou farbou (ak je tam melasa alebo sušené plody).
Následne z neho povyberáme sušené ovocie citrón a škrupinku. Kefír cez sitko precedíme do fľašky (nie do plna). Takto pripravenú fľašu poriadne zatvoríme a necháme ešte 24 hodín postáť. Následne je kefír pripravený na konzumáciu.