Badián inak známy aj ako hviezdicový aníz alebo čínsky aníz je sušený aromatický plod stromu anízovca pravého (Illicium verum). Má tvar hviezdice a vôňou aj účinkami pripomína aníz. Používa sa ako korenie do sladkého pečiva, kompótov, lekváru, prípadne na výrobu badiánovej silice. Príchuť je veľmi podobná sladkému drievku.
Kvôli podobnosti v ich príchuti a názvoch je badián často zamieňaný s anízom. Badián je známy nielen pre svoju výraznú chuť a kulinárske využitie, ale aj pre svoje liečivé účinky.
Badián je bohatý na silné bioaktívne zlúčeniny.
Byliny a koreniny sú často nepovšimnutými hrdinami sveta zdravia a výživy a badián nie je výnimkou.
Informácie o jeho obsahu vitamínov a minerálov nie sú kompletné, ale vzhľadom na malé množstvo korenia, ktoré bežne používame, nie je jeho nutričná hodnota významná.
Je to však pôsobivý zdroj niekoľkých silných bioaktívnych zlúčenín, ktoré zásadným spôsobom prispievajú k dobrému zdraviu.
Najcennejšou zložkou badiánu je jeho veľký obsah flavonoidov a polyfenolov. Tie sú primárne zodpovedné za široké využitie a liečivé výhody korenia (zdroj).
Niektoré z hlavných zdraviu prospešných zlúčenín nájdených v badiáne zahŕňajú (zdroj, zdroj):
- Linalool
- Kvercetín
- Anetol
- Kyselina shikimová
- Kyselina gallová
- Limonén
Tieto zlúčeniny môžu spoločne prispievať k antioxidačným, protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam badiánu.
Niektoré výskumy na zvieratách a laboratórne štúdie naznačujú, že môže mať dokonca protirakovinové vlastnosti (zdroj, zdroj).
Badián ponúka liečivé výhody.
Badián sa v tradičnej čínskej medicíne používa už tisíce rokov a v poslednej dobe bol prijatý aj do niektorých postupov západnej medicíny.
Jeho nárast popularity je do veľkej miery spôsobený jeho antimikrobiálnymi vlastnosťami a farmakologickým potenciálom.
Antivírusové schopnosti.
Jedným z najobľúbenejších farmakologicky relevantných atribútov badiánu je obsah kyseliny shikimovej.
Kyselina shikimová je zlúčenina so silnými antivírusovými schopnosťami. V skutočnosti je to jedna z hlavných aktívnych zložiek lieku Tamiflu, populárneho lieku na liečbu chrípky (zdroj).
V súčasnosti je badián primárnym zdrojom kyseliny shikimovej používanej na vývoj farmaceutických výrobkov. Pretože chrípková pandémia stále predstavuje hrozbu pre globálne zdravie, dopyt po badiánu stúpa (zdroj).
Niektoré výskumy v skúmavkách tiež preukázali, že éterický olej z badiánu môže liečiť iné typy vírusových infekcií, vrátane herpes simplex typu 1 (zdroj).
Antifungálne vlastnosti.
Badián je bohatým zdrojom flavonoidového anetolu. Táto zlúčenina je zodpovedná za výraznú chuť korenia a ponúka silné protiplesňové účinky.
Niektoré výskumy zistili, že trans-anetol získaný z badiánu môže inhibovať rast patogénnych húb v určitých jedlých plodinách (zdroj).
Výskum ďalej naznačuje, že bioaktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v éterickom oleji z badiánu, napríklad terpén-linalool, môžu potlačiť tvorbu biofilmu a bunkových stien infekčných húb u ľudí (zdroj).
Antibakteriálne výhody.
Ďalšou dôležitou liečivou výhodou badiánu je jeho schopnosť inhibovať množenie baktérií prítomných pri rôznych bežných chorobách.
Niektoré výskumy odhalili, že extrakt z badiánu je rovnako účinný ako antibiotiká proti patogénnym baktériám rezistentným voči viacerým liekom. To môže byť obzvlášť užitočné pre budúci vývoj nových antibiotických liekov (zdroj).
Laboratórne štúdie tiež preukázali, že bioaktívne zlúčeniny v badiáne môžu byť účinné pri liečbe infekcií močových ciest spôsobených rôznymi baktériami (zdroj).
Samostatná štúdia odhalila, že extrakt z badiánu je do istej miery účinný pri znižovaní rastu E. coli na Petriho miske, hoci nebol taký efektívny ako súčasné, bežnejšie antibiotické liečby (zdroj).
Ľahko zabudovateľný do stravy.
Badián má výraznú chuť sladkého drievka podobnú chuti anízu alebo feniklu. Dobre sa spája s koriandrom, škoricou, kardamónom a klinčekmi.
Pri varení môže byť badián použitý v celku alebo ako prášok.
Často sa používa v klasickej čínskej, vietnamskej, indickej a stredoázijskej kuchyni, najmä ako zvýrazňovač chuti vo vývaroch, polievkach a jedlách s karí.
V tradičných postupoch čínskej a ľudovej medicíny je badián zaliaty vodou, aby sa z neho pripravil čaj na liečbu respiračných infekcií, nevoľnosti, zápchy a iných zažívacích problémov.
Badián je tiež skvelým doplnkom sladkých jedál a dezertov, ako je pečené ovocie, koláče, chlieb a iné.
Možné riziká.
Čistý čínsky badián je pre väčšinu ľudí všeobecne uznávaný ako bezpečný. A existuje však len málo správ o alergických reakciách (zdroj).
Pre bežnú populáciu je vážnejším problémom blízky príbuzný tohto čínskeho korenia, vysoko toxický, japonský badián.
Je známe, že japonský badián obsahuje silné neurotoxíny, ktoré môžu viesť k závažným fyzickým príznakom vrátane záchvatov, halucinácií a nevoľnosti (zdroj).
Japonský badián vyzerá takmer rovnako ako jeho čínsky náprotivok a zistilo sa, že niektoré komerčne dostupné zdroje čínskeho badiánu sú zmiešané s japonským korením.
Ďalej boli hlásené prípady závažných, potenciálne smrteľných reakcií na badián u dojčiat.
Predpokladá sa, že tieto prípady boli spôsobené kontamináciou japonským korením. Preto sa odporúča, aby sa badián nepodával kojencom a deťom (zdroj).
Ak sa obávate nežiaducich účinkov, je dobré skontrolovať zdroj kupovaného badiánu a uistiť sa, že je to čisto čínska odroda.
Ak si nie ste stopercentne istí zdrojom alebo čistotou, môže byť tiež dobrým zvykom nepoužívať príliš veľa naraz, aby ste sa vyhli náhodnej intoxikácii.