Je všeobecne známe že horká čokoláda a kakao obsahujú veľa vitamínov a sú všeobecne zdraviu prospešné. Kakao je totižto jedným z najlepších zdrojov antioxidantov na planéte. V tomto článku sa teda zameriame na 7 hlavných benefitov týchto potravín preukázaných vedou.
Zistenia v štúdiách preukázali vysokú účinnosť týchto surovín v boji proti viacerým chorobám a pomohli vylepšiť zdravie.
Horká čokoláda? Prečo áno? Dozviete sa v našom článku.
1. Horká čokoláda je vysoko nutrične bohatá.
Pri čokoláde s vysokým obsahom kakaa (70% a vyššie). Obsahuje slušné množstvo rozpustnej vlákniny a je plná minerálov.
100 gramová tyčinka z tmavej čokolády so 70–85% kakaa obsahuje:
- 11 gramov vlákniny
- železo 67% RDI
- horčík 58% RDI
- meď 89% RDI
- mangán 98% RDI
Taktiež v nej môžeme nájsť množstvo draslíka, fosforu, zinku a selénu.
Samozrejme, 100 gramov je pomerne veľké množstvo a nie niečo, čo by ste mali denne konzumovať. Všetky tieto živiny majú tiež 600 kalórií a mierne množstvo cukru. (zdroj)
Z toho dôvodu odporúčame jej konzumáciu s mierou. Čokoláda a kakao majú taktiež výborný profil mononasýtených a polynasýtených mastných kyselín. Obsahuje tiež stimulanty ako kofeín a teobromín, netreba sa však báť, množstvo kofeínu je v porovnaní s kávou takmer zanedbateľné.
2. Čokoláda je výborný zdroj antioxidantov.
Kapacita absorbcie kyslíkových radikálov – KAKR ( anglicky ORAC – oxygen radical absorbance capacity) určuje mieru antioxidačnej aktivity potravín. Vedci v podstate postavili veľa voľných radikálov (zlých) na vzorku potravy a zistili, ako dobre môžu antioxidanty v potrave tieto radikály „odzbrojiť“. Biologická relevantnosť hodnôt KAKR (ORAC) sa však meria v laboratórnom prostredí a na telo nemusí mať rovnaký účinok. Je ale potrebné uviesť, že surové nespracované kakaové bôby patria medzi najvyššie hodnotené potraviny, ktoré boli testované.
Medzi antioxidanty, ktoré horká čokoláda obsahuje patria napr. polyfenoly, flavafenoly a katechíny. Jedna štúdia ukázala, že kakao a horká čokoláda mali viac antioxidačnej aktivity ako akékoľvek iné testované plody, medzi ktoré patria napr bobule čučoriedok a acai. (zdroj)
3. Konzumácia čokolády a kakaa môže zlepšiť prietok krvi a znížiť krvný tlak.
Flavanoly v horkej čokoláde môžu stimulovať endotel, výstelku ciev, aby produkovali oxid dusnatý, ktorý napomáha zlepšeniu prietoku krvi (NO) (zdroj). Jednou z funkcií NO je vysielať signály do artérií (ciev) na relaxáciu, čo zvyšuje prietok krvi, a teda znižuje krvný tlak. Mnoho kontrolovaných štúdií ukazuje, že kakao a horká čokoláda môžu zlepšiť prietok krvi a znížiť krvný tlak, hoci účinky sú zvyčajne mierne (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Účinok zníženia tlaku však nie je samozrejmý čo bolo taktiež preukázané v jednej zo štúdii (zdroj).
4. Čokoláda zvyšuje HDL a chráni LDL pred oxidáciou.
V kontrolovanej štúdii sa zistilo, že kakaový prášok u mužov významne znižuje oxidovaný LDL cholesterol. Zvýšil tiež HDL a znížil celkový LDL u pacientov s vysokým obsahom cholesterolu (zdroj).
Čo je to oxidovaný cholesterol ? Takto označujeme LDL cholesterol, ktorý v tele zreaguje s voľnými radikálmi. To spôsobuje, že samotná častica LDL je reaktívna a schopná poškodiť ďalšie tkanivá, ako je napríklad výstelka tepien vo vašom srdci. Dáva dokonalý zmysel, že kakao znižuje oxidáciu LDL. Obsahuje množstvo silných antioxidantov, ktoré sa dostávajú do krvného obehu a chránia lipoproteíny pred oxidačným poškodením (zdroj, zdroj, zdroj).
Horká čokoláda môže tiež znížiť inzulínovú rezistenciu, čo je ďalší spoločný rizikový faktor pri mnohých chorobách, ako sú srdcové choroby a cukrovka (zdroj, zdroj).
5. Prijímanie kakaa a čokolády môže znížiť riziko srdcových chorôb.
Pravidelná konzumácia kakaa zabezpečí odbúravanie cholesterolu z cievneho systému, čo bude mať za následok zníženie krvného tlaku.
Niekoľko dlhodobých observačných štúdií v skutočnosti ukazuje dosť drastické zlepšenie pri pacientoch so zhoršeným stavom srdcovo-cievneho systému. V štúdii zameranej na 470 starších mužov sa zistilo, že kakao znižuje riziko úmrtia na srdcové choroby o neuveriteľných 50% počas 15 rokov (zdroj).
Ďalšia štúdia odhalila, že konzumácia čokolády s vysokým obsahom kakaa dvakrát alebo viackrát týždenne znížila riziko kalcifikovaného povlaku v tepnách o 32%. Pri nižšej frekvencii sa želaný účinok nedostavil (zdroj).
Ďalšia štúdia ukázala, že konzumácia tmavej čokolády viac ako 5-krát týždenne znížila riziko srdcových chorôb o 57% (zdroj).
Tieto benefity sa bohužiaľ nedajú jednoznačne preukázať pri pozorovacích štúdiách, keďže je však biologický proces známy (nižší krvný tlak a odbúranie zoxidovaného LDL), je pravdepodobné, že pravidelné konzumácia tmavej čokolády môže znížiť riziko srdcových chorôb.
6. Kakao môže chrániť pokožku pred slnkom.
Bioaktívne látky v horkej čokoláde sú tiež skvelé pre vašu pokožku. Flavonoly chránia pred poškodením slnkom, zlepšujú prietok krvi do pokožky, zvyšujú hustotu a hydratáciu pokožky (zdroj).
Minimálna dávka na erytém (MED – minimal erythema dose), tzv. minimálna dávka lúčov UVB potrebných na vyvolanie začervenania kože 24 hodín po expozícii.
V jednej štúdii s 30 ľuďmi sa MED viac ako zdvojnásobil po konzumácii tmavej čokolády s vysokým obsahom flavanolov počas 12 týždňov (zdroj). Ak plánujete dovolenku na pláži, zvážte načítanie tmavej čokolády v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.
7. Horká čokoláda môže zlepšiť funkciu mozgu.
Dobré správy ešte neskončili. Horká čokoláda môže tiež zlepšiť funkciu mozgu. Jedna štúdia so zdravými dobrovoľníkmi ukázala, že konzumácia kakaa s vysokým obsahom flavanolu počas piatich dní zlepšila prietok krvi do mozgu (zdroj).
Kakao môže tiež významne zlepšiť kognitívne funkcie u starších ľudí s mentálnym postihnutím. Môže tiež zlepšiť verbálnu plynulosť a niekoľko rizikových faktorov ochorenia (zdroj).
Kakao navyše obsahuje stimulačné látky ako kofeín a teobromín, čo môže byť kľúčovým dôvodom, prečo môže v krátkodobom horizonte zlepšiť fungovanie mozgu (zdroj)