O zdravotnom pôsobení červeného vína sa diskutuje už nejaký čas. Mnohí veria, že pohár červeného vína denne, je cennou súčasťou zdravej výživy, zatiaľ čo iní si myslia, že zdravotné benefity konzumácie vína sú prehnané a nadhodnotené. V našom článku sa pozrieme na tieto tvrdenia a taktiež čo na to hovoria odborníci.
Štúdie opakovane ukázali, že červené víno v umiernenom množstve, či malé množstvá alkoholu znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a mnohých ďalších (zdroj).
Medzi zdravým a zdraviu škodlivým príjmom alkoholu je však veľmi tenká hranica. Ako sme už spomínali v predošlom článku, len na Slovensku trpí alkoholizmom zhruba 7,33 % populácie. Zdravotné dopady nadmernej konzumácie sú totiž neuveriteľne závažné, z toho dôvodu odporúčame konzumovať alkohol s mierou a v prípade akýchkoľvek problémov vyhľadať odbornú pomoc.
Čo je to červené víno.
Červené víno je alkoholický nápoj vyrábaný z tmavých ordrôd viniča (hrozna). Proces výroby vína pochádza už z čias prastarých civilizácii a bol rokmi zdokonaľovaný na dnešnú úroveň. Za červené víno považujeme víno vyrobené z viniča, nie jeho ovocných predchodcov.
Prvý krok výroby vína predstavuje samotný zber a následné triedenie hrozna. Hrozno je následne odstopkované a pomleté. Ďalším krokom je macerácia (niektorí výrobcovia ju používajú až po kvasení) a kvasenie. Medzi posledné kroky jeho výroby patria lisovanie (odšťavenie), fermentácia a čírenie (filtrácia).
Existuje množstvo druhov červeného vína. Delia sa na základe kvality hrozna a obsahu cukru pri zbere, ďalej na základe zvyškového cukru po vylisovaní, taktiež na základe oblasti pôvodu alebo dokonca na základe pridaných látok či pridaného oxidu uhličitého na šampanské a sekty (zdroj).
Delenie na základe zvyškového cukru je nasledovné:
- Suché vína – obsah zvyškového cukru v rozmedzí 0-4g na 1 liter
- Polosuché vína – obsah zvyškového cukru v rozmedzí 4-12g na 1 liter
- Polosladké vína – obsah zvyškového cukru 12-45g na 1 liter
- Sladké vína – obsah zvyškového cukru nad 45g na 1 liter
Delenie na základe vlastností hrozna a obsahu cukru pred zberom je nasledovný:
- Stolové vína – obsah cukru v hroznách do 16g na 1liter
- Akostné vína – obsah cukru v hroznách v rozmedzí: 16g-19g na 1 liter
- Kabinetné vína – obsah cukru v hroznách v rozmedzí: 19g- 21g na 1 liter
- Neskorý zber – obsah cukru v hroznách v rozmedzí: 21g- 23g na 1 liter
- Výber z hrozna – obsah cukru v hroznách v rozmedzí: 23- 25g na 1 liter
- Bobuľový výber – obsah cukru v hroznách v rozmedzí: 25g- 29g na 1 liter
- Hrozienkový výber – obsah cukru v hroznách od 29g na 1 liter
- Slamové víno – obsah cukru v hroznách od 27g a viac na 1 liter
- Ľadové víno – obsah cukru v hroznách od 27g a viac na 1 liter
- Výber z cibéb – obsah cukru v hroznách od 32g a viac na 1 liter
Obsah alkoholu sa obvykle pohybuje od 12 do 15%. Konzumácia mierneho množstva červeného vína má pozitívny vplyv na zdravie. Je to hlavne kvôli vysokému obsahu silných antioxidantov. Tiež sa predpokladá, že alkohol vo víne prispieva k niektorým výhodám miernej konzumácie vína (zdroj).
čo je to francúzsky paradox?
Červené víno sa často považuje za zodpovedné za „francúzsky paradox“.
Táto fráza odkazuje na fakt, že Francúzi majú veľmi nízky podiel srdcových chorôb, aj napriek vysokej konzumácii nasýtených tukov a cholesterolu (zdroj).
Niektorí odborníci sa domnievali, že červené víno je dietetickým prostriedkom, ktorý chráni francúzsku populáciu pred škodlivými účinkami týchto živín. Nové štúdie však ukázali, že cholesterol a nasýtené mastné kyseliny v strave nespôsobujú srdcové choroby, ak sú konzumované v rozumnom množstve a človek zároveň nekonzumuje vysoké množstvá cukru (zdroj).
Skutočným dôvodom dobrého zdravia Francúzov je pravdepodobne fakt, že jedia viac celých, nespracovaných potravín a žijú zdravším životným štýlom.
Červené víno má antioxidačné účinky.
Červené víno obsahuje silné, liečivé rastlinné zlúčeniny a antioxidanty. Hrozno je totiž bohaté na široké spektrum antioxidantov. Patria sem resveratrol, katechín, epikatechín a proanthokyanidíny (zdroj).
Predpokladá sa, že tieto antioxidanty, najmä resveratrol a proanthokyanidíny, sú zodpovedné za zdravotné výhody červeného vína.
Proanthokyanidíny môžu znížiť oxidačné poškodenie v tele. Môžu tiež pomôcť predchádzať srdcovým chorobám a rakovine (zdroj, zdroj, zdroj).
Resveratrol sa nachádza v hroznovej šupke. Tento antioxidant vzniká v niektorých rastlinách ako obranná reakcia na poškodenie. Býva spájaný s mnohými zdravotnými výhodami, vrátane boja proti zápalom a zrážaniu krvi, ako aj so znížením rizika srdcových chorôb a rakoviny (zdroj, zdroj, zdroj).
Obsah resveratrolu v červenom víne je však veľmi nízky. Čiže pre získanie efektívneho množstva z červeného vína by bola nevyhnutná konzumácia niekoľkých fliaš, čo zo zrejmého dôvodu neodporúčame. Preto odporúčame jeho doplnenie z iných zdrojov vo forme doplnkov výživy a pod.
Červené víno môže znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Malé množstvo červeného vína prináša viac zdravotných výhod ako ktorýkoľvek iný alkoholický nápoj (zdroj, zdroj).
Krivka opisujúca vzťah medzi konzumáciou vína a rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb by sa dala opísať tvarom veľkého písmena J (to znamená že riziko ich vzniku najprv klesá so zvyšovaním príjmu á následne po určitej hranici prudko narastá). Ľudia, ktorí denne skonzumujú 150 ml červeného vína denne, majú asi o 32% nižšie riziko ich vzniku ako tí, ktorí ho nekonzumujú.
Ako už sme spomínali jeho vyšší príjem však potenciálne riziko ich vzniku dramaticky zvyšuje (zdroj).
Pitie malého množstva červeného vína môže znížiť riziko srdcových chorôb tým, že pomôže udržať „dobrý“ HDL cholesterol v krvi. Oxidačné poškodenie a oxidáciu „zlého“ LDL cholesterolu je možné tiež znížiť až o 50% (zdroj, zdroj, zdroj).
Niektoré štúdie uvádzajú, že vo vekových skupinách, ktoré majú zvýšené riziko vzniku srdcových chorôb, ako sú napríklad starší ľudia, môžu získať benefity z konzumácie červeného vína (zdroj).
Jedna štúdia tiež ukázala, že konzumácia 2–3 pohárov nealkoholikého červeného vína denne pomáha redukovať krvný tlak (zdroj).
Mnoho štúdií ukázalo, že umiernení konzumenti vína majú nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby v porovnaní s tými, ktorí nepijú alebo pijú iný druh alkoholu (zdroj, zdroj, zdroj).
Ďalšie zdravotné výhody, ktoré v sebe nesie červené víno.
Červené víno je spojené s niekoľkými ďalšími zdravotnými výhodami, z ktorých mnohé sú pripisované obsahu silných antioxidantov.
Konzumácia červeného vína je spojená s nasledovnými benefitmi:
- Znížené riziko vzniku rakoviny: Štúdie ukázali, že mierna konzumácia vína je spojená so zníženým rizikom vzniku niekoľkých druhov rakoviny vrátane rakoviny hrubého čreva, bazálnych buniek, vaječníkov a prostaty (zdroj, zdroj, zdroj).
- Znížené riziko prejavenia demencie: Pitie 1–3 pohárov vína denne je spojené so zníženým rizikom demencie a Alzheimerovej choroby (zdroj, zdroj).
- Znížené riziko vzniku depresie: Štúdia ľudí stredného a staršieho veku ukázala, že u tých, ktorí pijú 2 až 7 pohárov vína týždenne, je menšia pravdepodobnosť, že sa dostanú do depresie (zdroj, zdroj).
- Zníženie inzulínovej rezistencie: Pitie 2 pohárov denne pravidelného alebo dealkoholizovaného červeného vína počas 4 týždňov môže znížiť inzulínovú rezistenciu (zdroj, zdroj).
- Znížené riziko cukrovky 2. typu u žien: Mierna konzumácia červeného vína je spojená so zníženým rizikom vzniku cukrovky 2. typu u žien (zdroj).
Zdá sa zrejmé, že mierne množstvo červeného vína vám môže byť prospešné. Existuje však aj niekoľko dôležitých negatívnych aspektov, ktoré je potrebné zvážiť a ktoré sú uvedené nižšie.
Aké sú negatívne efekty červeného vína?
Tie predstavujú:
- Závislosť od alkoholu: Pravidelné pitie alkoholu sa môže stať mimo kontroly a môže viesť k alkoholizmu (zdroj).
- Cirhóza pečene: Keď denne skonzumujete viac ako 30 gramov alkoholu (asi 2–3 poháre vína), zvýši sa riziko vzniku ochorenia pečene. Koncové štádium ochorenia pečene, nazývané cirhóza, je život ohrozujúce (zdroj).
- Zvýšené riziko depresie: U silných pijanov je oveľa vyššie riziko depresie ako u stredne silných alebo nepijúcich ľudí (zdroj).
- Priberanie na váhe: Červené víno obsahuje dvakrát viac kalórií ako pivo a sladké nealkoholické nápoje. Nadmerná konzumácia môže preto prispieť k vysokému príjmu kalórií a priberať na váhe (zdroj, zdroj).
- Zvýšené riziko smrti a chorôb: Pitie veľa vína, dokonca iba 1–3 dni v týždni, môže zvýšiť riziko cukrovky u mužov. Vysoký príjem alkoholu je tiež spojený so zvýšeným rizikom predčasného úmrtia (zdroj).
Koľko červeného vína teda piť?
Ak radi pijete červené víno, nie je dôvod sa znepokojovať, pokiaľ neprekračujete odporúčané množstvo.
V Európe a Amerike sa za miernu konzumáciu červeného vína považuje (zdroj):
- 1–1,5 pohára denne pre ženy.
- 1 – 2 poháre denne pre mužov.
Niektorí odborníci tiež odporúčajú mať 1-2 abstinenčné dni každý týždeň. Majte na pamäti, že toto odporúčanie sa týka celkovej konzumácie alkoholu.
Ak máte v rodinnej anamnéze (rodinnej histórii) nadmerné užívanie alebo zneužívanie návykových látok, pravdepodobne by ste sa mali vínu a akýmkoľvek iným alkoholickým nápojom úplne vyhnúť.