Alkohol je v prírode prirodzene vyskytujúca sa a taktiež aj človekom umelo vyrábaná látka. Alkohol je podľa slovenskej legislatívy a svetových noriem klasifikovaný ako psychotropná a omamná látka (to znamená, že vplýva na telo aj myseľ).
Už stáročia sa ľudia pokúšajú určiť či je alkohol prospešný alebo škodlivý. Existujú historické zmienky zo starovekého grécka, kde učenci varujú pred rizikami spojenými s nadmernou konzumáciou alkoholu. Naproti tomu bol však značne používaný pri rôznych liečebných a medicínskych zákrokoch.
Alkohol môže byť v miernych množstvách a koncentráciách zdraviu prospešný. Vo vyšších množstvách sa však z neho stáva znateľná hrozba.
Pravda je však, že účinky alkoholu na zdravie sa u jednotlivcov líšia a závisia od množstva, typu a koncentrácie konzumovaného alkoholu. Do značnej miery tu zaváži aj životný štýl či psychické rozpoloženie konzumenta.
Na popud všetkým varovaniam, o nebezpečenstvách spojených s konzumáciou alkoholu, je však celosvetovo najpopulárnejšou legálnou drogou.
História alkoholu.
Nikto presne nevie kedy bol prvý krát objavený ani v akej forme. Predpokladá sa však, že jeho prvé účinky pocítili naši predkovia či iné žijúce organizmy už desaťtisíce rokov p.n.l., po konzumácii fermentovaného ovocia.
Je to látka neodmysliteľne spojená s históriou ľudstva. Zmienky a dôkazy, o alkohole, môžme nájsť v priebehu histórie u rôznych civilizácii. Najstarší dôkaz o alkohole, vyrobenom človekom, pochádza z Číny z obdobia okolo roku 7000 p.n.l. (pred naším letopočtom) v zapečatených amforách.
Prvá písomná zmienka však pochádza až z roku 3200 p.n.l. z piktogramu Sumerskej civilizácie (z oblasti niekdajšej Mezopotámie), pravdepodobne znázorňujúceho produkciu piva. Čistota a kvalita spomínaného piktogramu naznačujú, že v spomínanom období už bol výrobný proces značne vyvinutý a jeho počiatky siahajú do rokov až okolo 4000 p.n.l. (zdroj).
Ďalšie zmienky možno následne nájsť v ostatných neskorších civilizáciách ako napríklad v egyptskej, starorímskej, starogréckej, keltskej či mayskej.
Čo je to alkohol?
Hlavnou psychoaktívnou zložkou alkoholických nápojov je etanol. Etanol, etylalkohol, je látka, ktorá v ľudskom tele spôsobuje spomínané omamné účinky. Prevažná časť výroby etanolu pochádza práve z jednoduchých sacharidov (cukrov) za využitia alkoholového kvasenia.
Alkohol je produkt ktorý vzniká pri kvasení (bezkyslíkovom rozklade) cukrov kvasinkami (jednobunkové mikroorganizmy radené k hubám) v potravinách bohatých na sacharidy. Sem spadajú napríklad hľuzoviny, obilniny, ovocie, cukrová trstina, bylinné zmesi či dokonca mlieko.
Jednotlivé druhy alkoholu sú vyrábané fermentáciou rôznych druhov sacharidov (cukru alebo škrobu). Príkladom sú víno (hroznový cukor), pivo (jačmenný, pšeničný alebo ryžový škrob), vodka/ lieh (obilninový alebo zemiakový škrob), čistý etanol (20% roztok cukru), rum (cukor z cukrovej trstiny) alebo destiláty (ovocný cukor).
Vzťah alkoholu a pečene.
Jednou z hlavných úloh pečene je neutralizácia toxických látok. Alkohol je jednou z nich. Nakoľko ľudské telo nedokáže efektívne tráviť alkohol, je nútené ho posielať do pečene. Tá si s malým množstvom alkoholu dokáže poradiť bez najmenších problémov, problém však nastáva pri vyšších hladinách, ktoré bývajú konzumované pre želaný omamný efekt (zdroj).
Ochorenia pečene spôsobené konzumáciou alkoholu sa všeobecne označujú ako alkoholové ochorenia pečene (ARLD – alcohol related liver diseases). Najzávažnejším problémom týchto ochorení je, že symptómy ALRD sa objavujú až vo chvíli kedy je pečeň nezvratne poškodená. Je možné ich rozdeliť na štádiá na základe ich závažnosti. Prvým štádiom je stukovatenie pečene, druhým alkoholová hepatitída a tretím, najnebezpečnejším je cirhóza pečene (zdroj).
Medzi príznaky spadajú:
- zvracanie krvi či vylučovanie krvi v stolici
- nevoľnosť
- podvýživa
- žltnutie očí a pokožky (hepatitída – ľudovo nesprávne nazývaná aj ako žltačka)
- puchnutie brušnej dutiny alebo členkov
- strata chuti do jedla
- zmätenosť a ospalosť
Stukovatenie pečene.
Najčastejším prípadom býva zvýšená tvorba pečeňového tuku nazývaná aj steatóza (stukovatenie pečene). Steatóza sa postupne vyvinie u takmer 90% pacientov, ktorí denne skonzumujú viac ako
15 ml 40 % alkoholu. Tento stav sa objavuje bez príznakov a našťastie je plne reverzibilný (zvratný) (zdroj, zdroj).
Alkoholová hepatitída.
Ľudovo, nesprávne označovaná aj ako žltačka.
Toto zápalové ochorenie je veľmi závažné a nebezpečné. Pacienti s diagnostikovanou alkoholovou hepatitídov musia okamžite prestať s konzumáciou alkoholu a látok zaťažujúcich pečeň. Pri nedodržaní týchto podmienok hrozí, že dôjde ku nahromadeniu tekutín v brušnej dutine (ascites), zmenám osobnosti a správania (v dôsledku nahromadenia toxínov normálne odbúravaných pečeňou) či dokonca ku zlyhaniu obličiek alebo pečene (zdroj).
Cirhóza pečene.
V najhorších scenároch dochádza ku úplnému odumieraniu pečeňových buniek, ktoré sú náslene nahrádzané jazvovým tkanivom. Tento stav vedie k vážnemu ochoreniu nazývanému cirhóza pečene. Cirhóza je nezvratná a je spojená s mnohými vážnymi zdravotnými problémami. Pri pokročilej cirhóze býva jedinou možnosťou záchrany transplantácia pečene.(zdroj, zdroj, zdroj).
Čo všetko alkohol v tele ovplyvňuje?
V prvom rade ovplyvňuje alkohol mozog.
Nadmerná konzumácia alkoholu môže mať za následok množstvo nepriaznivých účinkov na mozog. Znížením sebauvedomenia môže alkohol povzbudiť ľudí, aby konali bez zábran. Zároveň zhoršuje úsudok a podporuje spontánne či dokonca bezmedzné správanie (zdroj, zdroj).
Etanol ako legálna psychotropná a omamná látka, v tele pôsobí ako sedatívum a taktiež obmedzuje komunikáciu medzi mozgovými bunkami. Tento krátkodobý účinok je zodpovedný za mnohé príznaky opitosti. Nárazové pitie väačšieho množstva alkoholu môže dokonca viesť k výpadku pamäti, fenoménu charakterizovanému stratou pamäti alebo amnézii (tzv. oknu) (zdroj).
Tieto účinky sú iba dočasné, ale časté a nadmerné užívanie alkoholu môže spôsobiť trvalé zmeny v štruktúre mozgu, ktoré často vedú k zhoršeniu jeho funkcie. Pretože je ľudský mozog veľmi citlivý na poškodenie, chronické užívanie alkoholu môže zvýšiť riziko vývinu demencie a spôsobiť zmenšenie mozgu u dospelých stredného a staršieho veku (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
V najhorších scenároch môže vážne poškodenie mozgu spôsobené alkoholom zhoršiť schopnosť ľudí viesť nezávislý život. Naopak, mierne pitie bolo spojené so zníženým rizikom demencie, najmä u starších dospelých (zdroj, zdroj, zdroj).
Alkohol vo veľkej miere ovplyvňuje telesnú hmotnosť.
Alkohol je druhou najkalorickejšou potravinou po tuku, 100% alkohol obsahuje asi 7 kalórií na gram. Vodka obsahuje cca 2,3 kcal na 1 g. Pivo obsahuje 0,43 kcal na 1 g. Víno obsahuje 0,83 kcal na 1g.
Pivo má podobný počet kalórií ako sladké nealkoholické nápoje, zatiaľ čo červené víno má dvakrát toľko. Štúdie skúmajúce súvislosť medzi alkoholom a hmotnosťou však priniesli nekonzistentné výsledky (zdroj).
Napríklad mierne pitie súvisí so zníženým prírastkom hmotnosti, zatiaľ čo nadmerné pitie súvisí so zvýšeným prírastkom hmotnosti (zdroj, zdroj, zdroj).
Taktiež zatiaľ čo pravidelné pitie piva môže spôsobiť zvýšenie hmotnosti, pravidelná konzumácia malých dávok vína môže napomôcť zníženiu hmotnosti (zdroj, zdroj, zdroj).
V skratke, priberanie alebo chudnutie závisí od druhu, množstva a frekvencie konzumácie alkoholu, spolu s celkovým životným štýlom.
Zdravie srdca.
Srdcové choroby sú bohužiaľ hlavnou príčinou smrti v modernej spoločnosti. Je to široká kategória chorôb, z ktorých najbežnejšie sú infarkty a mozgové príhody.
Vzťah medzi alkoholom a srdcovými chorobami je zložitý a závisí od viacerých faktorov.
Ľahké až mierne pitie súvisí so zníženým rizikom srdcových chorôb, zatiaľ čo nadmerné pitie zvyšuje riziko riziko ich vzniku (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Existuje niekoľko možných dôvodov pre priaznivé účinky mierneho pitia.
Mierna konzumácia alkoholu zlepšiuje zdravie tým, že:
- Zvyšujte „dobrý“ HDL cholesterol v krvi (zdroj).
- Znížuje krvný tlak, hlavný rizikový faktor srdcových chorôb (zdroj).
- Znížuje koncentráciu fibrinogénu, látky, ktorá prispieva k tvorbe krvných zrazenín (zdroj).
- Znížuje riziko cukrovky, ďalšieho významného rizikového faktora pre srdcové choroby (zdroj).
- Dočasne znížuje stres a úzkosť (zdroj, zdroj).
Alkohol úzko súvisí s redukciou vzniku cukrovky 2. typu.
Cukrovka 2. typu postihuje asi 8% svetovej populácie (zdroj).
Cukrovka 2. typu, ktorá sa vyznačuje abnormálne vysokou hladinou cukru v krvi, je spôsobená nedostatkom inzulínu (poškodením pankreasu) alebo neschopnosťou buniek správne využívať glukózu ako palivo. Zvýšená hladina cukru v krvi, následkom tohoto javu, spúšťa receptory a núti telo produkovať ďalší inzulín. Tento jav sa nazýva tiež aj inzulínová rezistencia (zdroj).
Zdá sa, že mierne pitie alkoholu znižuje inzulínovú rezistenciu a bojuje proti hlavným príznakom cukrovky (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Výsledkom je, že pitie mierneho množstva alkoholu pri jedle môže znížiť skok hladiny cukru v krvi o 16–37% viac ako pri konzumácii vody. Môže tiež klesnúť hladina cukru v krvi medzi jedlami – známa ako glukóza v krvi nalačno (zdroj, zdroj).
Celkové riziko vzniku cukrovky má tendenciu klesať pri miernej konzumácii malých množstiev alkoholu. Pokiaľ však ide o nadmerné pitie a nadmerné pitie, vaše riziko stúpa (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Riziko rakoviny
Rakovina je vážne ochorenie spôsobené abnormálne rýchlym rastom a delením buniek.
Konzumácia alkoholu je rizikovým faktorom pre vznik rakoviny úst, hrdla, hrubého čreva, prsníkov a pečene (zdroj, zdroj).
Aj ľahká konzumácia alkoholu, 5 ml 40% alkoholu denne súvisí s 20% zvýšeným rizikom rakoviny úst a hrdla (zdroj, zdroj).
Riziko sa samozrejme zvyšuje, čím viac ich človek skonzumuje. Zdá sa, že viac ako štyri spomínané dávky denne spôsobujú päťnásobné zvýšenie rizika rakoviny úst a hrdla, ako aj zvýšenie rizika rakoviny prsníka, hrubého čreva a pečene (zdroj, zdroj).
1. Krátkodobé účinky alkoholu.
Počas niekoľkých minút po požití alkoholu sa určité množstvo absorbuje do krvi, krvnými cievami v sliznici žalúdka a tenkého čreva. Následne sa krvným obehom dostáva do celého tela a následne do mozgu, kde sa začnú najvýraznejšie prejavovať jeho krátkodobé účinky účinky.
Krátkodobé účinky alkoholu závisia od:
- množstva alkoholu
- trvania konzumácie alkoholu (rýchlosť prijatia alkoholu)
- hmotnosť, pohlavie a percento telesného tuku jednotlivca
- množstvo konzumovaných potravín a najmä mastných potravín
Pitie spolu s jedlom spomaľuje rýchlosť vstrebávania, čo vedie k menšiemu počtu vedľajších účinkov a nižšej intoxikácii (zdroj).
Známky intoxikácie alkoholom.
Spočiatku sa človek môže cítiť uvoľnene, zrelaxovane, či dokonca bez zábran. Ak budete konzumovať viac alkoholu, môže dôjsť k intoxikácii. Tento efekt je dôvod prečo je alkohol najobľúbenejšou legálnou drogou.
Jemná intoxikácia alkoholom býva anekdoticky spájaná so spomínaným pocitom relaxácie, uvoľnenia či „vyvetrania hlavy“. Alkohol tiež býva prostriedkom, ktorý ľudia používajú na povzbudenie či pozdvihnutie sebadôvery a sebaistoty.
Medzi ďalšie príznaky intoxikácie patria:
- „rečová vada“ otupenie koordinácie artikulačných svalov a následná zhoršená výslovnosť
- otupenie centra rovnováhy a následná nemotornosť a neistota
- ospalosť
- zvracanie
- bolesť hlavy
- otupenie reflexov a zmyslov
- strata vedomia či ovplyvnenie pamäte
- amnézia (strata pamäte)
Alkoholická toxicita.
Ak množstvo alkoholu v krvi prekročí určitú hladinu, môže to viesť k toxicite alebo otrave alkoholom. Tento stav je vysoko nebezpečný nakoľko môže dôjsť ku výraznej dehydratácii (odvodneniu) vnútorných tkanív alebo, v dôsledku jeho pôsobenia ako sedatíva, spôsobiť odkysličenie mozgu.
Medzi príznaky patrí (zdroj) :
- zmätok
- zvracanie
- pomalé, ťažké dýchanie
- zášklby tela
- zmodranie pokožky
- nízka telesná teplota
- strata vedomia
- kóma
Neznášanlivosť alkoholu.
Niektorým ľuďom bude ihneď po požití alkoholu zle. Môžu mať neznášanlivosť, necitlivosť alebo alergiu na alkohol alebo inú zložku nápoja.
Medzi príznaky patria:
- začervenanie tváre
- nevoľnosť a zvracanie
- zhoršenie astmy
- hnačka
- nízky krvný tlak
Intolerancia alkoholu môže byť príznakom Hodgkinovho lymfómu (nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín). Každému, u ktorého sa náhle vyskytne neznášanlivosť, možno odporučiť, aby navštívil lekára (zdroj).
Kombinácia alkoholu s inými liekmi s tlmivým účinkom, či už sú to voľnopredajné lieky, lieky na predpis alebo rekreačné lieky, môže mať vážne účinky na dýchací a centrálny nervový systém. Je obzvlášť nebezpečné miešať alkohol s GHB, rohypnolom, ketamínom, trankvilizérmi a práškami na spanie (zdroj).
2. Dlhodobé účinky.
Alkohol prispieva ku vzniku viac ako 200 chorôb a zdravotných komplikácii súvisiacich aj s úrazmi vrátane závislosti, cirhózy pečene, rakoviny a neúmyselných poranení, ako sú nehody motorových vozidiel, pády, popáleniny, útoky a utopenia.
Dlhodobé zneužívanie alkoholu je spojené s nasledujúcimi zdravotnými problémami (zdroj):
Fyzické dopady:
- Hepatopatia (poškodenie pečene) – najmä cirhóza pečene, ale i iné poruchy
- Kardiomyopatia- poškodzovanie srdcového svalu, oslabovanie
- Gastritída – zápaly žalúdka, vredové ochorenia dvanástnika, pankreatitída, nechutenstvo
- Polyneuropatie- poškodzovanie nervových zakončení v rôznych orgánoch, najmä v končatinách
- Myopatia, atrofia – ochabovanie a ubúdanie svalstva (kachexia)
- Varixy pažeráka – s rizikom krvácania a smrti
- Hypertenzia – vysoký krvný tlak
- Anémia – chudokrvnosť
- Nádory – zo zníženej imunity a iné ohrozenia.
- Pankretitída – zápal pankreasu
Psychické dopady:
- Ebrieta, intoxikácia:
– Jednoduchá: poruchy vnímania, správania, rovnováhy, nálady alebo
– Patologická: objavujú sa skutky a správanie, ktoré sú cudzie pre osobnosť, niekedy bizarné – vyzliekanie, niekedy nebezpečné agresia k iným, alebo k sebe, poškodzovanie vecí, hrubosť a pod. - Alkoholická halucinóza: úzkosť, nepokoj, počuje hlasy viacerých ľudí, zvuky.
- Alkoholická paranoia : bludy o prenasledovaní, nevere, groteskné príbehy..
- Korsakovova psychóza: paréza končatín, poruchy vnímania, masívne fabulácie, retrográdná amnézia
- Epilepsie: veľké, alebo menšie záchvaty s bezvedomím a zášklbmi končatín
- Delirium tremens: psychóza pri odňatí alkoholu, poklesu jeho hladiny v tele – tras, nepokoj, halucinácie (biele myšky), telesné záchvaty, kŕče.
- Demencie: postupujúce splošťovanie emocionálnych i racionálnych funkcií centrálnej nervovej sústavy až k úplnému rozvratu. Postihnutie sa môže zastaviť na určitom stupni a pacienti prežívajú v ústavoch.
Nebezpečenstvo závislosti.
Telo si pri opakovanej konzumácii určitých látok, najmä tých, pôsobiacich na nervovú sústavu, vyvinie toleranciu alebo závislosť. To znamená že na dosiahnute omamného pocitu je potrebné väčšie množstvo psychotropnej látky alebo ju telo potrebuje častejšie.
Táto fáza sa v spojitosti s alkoholom označuje ako alkoholizmus alebo závislosť na alkohole. Podľa slov MUDr. Ľubomíra Okruhlicu, CSc sa na Slovensku odhaduje zhruba 400 000 ľudí závislých na alkohole čo predstavuje 7,33 % slovenskej populácie.
Závislosť na alkohol je podľa slovenských úradov kategorizovaná ako konzumácia väčšieho množstva ako 14 pohárikov alkoholu týždenne ( 0,7 l 40% alkoholu) pre muža a 7 pohárikov týždenne pre ženu. Jeden pohárik 40% alkoholu sa rovná cca 2 dl vína alebo veľkému pivu.
Existuje veľa rôznych podtypov závislosti od alkoholu, ktoré sa vyznačujú chuťou na alkohol, neschopnosťou zdržať sa alkoholu alebo stratou sebakontroly pri pití (zdroj).
Pravidlo znie, že ak alkohol ovplyvňuje kvalitu vášho života, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o závislosť na alkoholu alebo pokročilý alkoholizmus.
Liečba poruchy užívania alkoholu.
Liečba závislosti od alkoholu zahŕňa rôzne intervencie a vyžaduje si lekársku, sociálnu a rodinnú podporu (zdroj).
Stratégie zahŕňajú:
- individuálne a skupinové poradenstvo,
- lieky, ako je disulfiram (Antabuse), naltrexón a akamprosát (Campral), vyvolávajúce nevoľnosť po vypití alkoholu,
- účasť na podporných sieťach ako Anonymní alkoholici,
- detoxikačný program v nemocnici alebo zdravotníckom zariadení je ďalšou možnosťou pre tých, ktorí potrebujú vyššiu úroveň starostlivosti