Polyoly, nazývané tiež cukrové alkoholy, sú organickou skupinou všestranných uhľohydrátov poskytujúcich chuť a štruktúru podobnú cukru, za cenu polovice kalórií.
Pre svoje funkčné a zdravotné benefity sa polyoly čoraz častejšie používajú na nahradenie cukru v potravinách.
Polyoly sa zvyčajne klasifikujú do dvoch rôznych skupín.
- glycitoly alebo acyklické polyoly pozostávajúce z lineárnych reťazcov s tromi až siedmimi atómami uhlíka (alebo viac, ak sú rozvetvené)
- cyklizoly alebo cyklické polyoly, ako je inozitol a deriváty inozitolu (zdroj).
K ich najbohatšiemu využitiu dochádza v:
- žuvačkách
- cukrovinkách
- zmrzlinách
- pečive
- ovocných lekvároch
Okrem toho fungujú dobre v náplniach a glazúrach, konzervovaných ovocných nápojoch, jogurtoch a stolových sladidlách.
Je všeobecne známe že tieto cukry, kvôli nižšiemu kalorickému obsahu pôsobia aj menej sladko.
Aké funkčné benefity majú polyoly ?
Okrem toho, že poskytujú sladkosť, polyoly pridávajú objem a poskytujú hladkú, krémovú textúru kde je to potrebné.
Polyoly tiež môžu zlepšiť životnosť a stabilitu produktu tým, že napomáhajú retencii vlhkosti a riadia kryštalizáciu produktu.
Polyoly a ich hlavné prínosy pre zdravie.
Okrem ich čistej sladkej chuti a jedinečných funkčných vlastností, polyoly ponúkajú dôležité zdravotné výhody, napríklad:
- Polyoly majú nižší počet kalórií.
- Nespôsobujú náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi.
- Polyoly nie sú ľahko premenené na kyseliny baktériami v ústach a preto nepodporujú zubný kaz.
Nežiadúce účinky alebo gastrointestinálne problémy?
Hlavným “nežiadúcim“ účinkom by mohlo byť pre mnohých ľudí práve to, že polyoly sú len čiastočne trávené a absorbované v tenkom čreve, to znamená, že prechádzajú do hrubého čreva, kde môžu byť fermentované baktériami. Táto fermentácia vedie k výrobe zlúčenín, ktoré slúžia ako hlavné živiny pre bunky hrubého čreva a majú za následok tvorbu plynov. Tento plyn opúšťa telo vo forme plynatosti, ktorá môže byť pomerne nežiadúca a nepríjemná. Navyše voda smeruje nestrávené a neabsorbované polyoly do hrubého čreva, kde prebieha ich reabsorbcia. Rozsah tejto reabsorbcie vody je individuálny u každého jedinca. Zároveň, neabsorbovaná voda zmäkčuje stolicu a vylučuje sa jej prostredníctvom. Takže spotreba polyolov môže viesť k miernemu zvýšeniu frekvencie črevných pohybov a mäkšej konzistencie stolice.
Hlavným problémom s cukrovými alkoholmi je, že môžu spôsobovať problémy s trávením, najmä ak sú spotrebované vo veľkých množstvách. Naše telo nedokáže stráviť väčšinu z nich, a preto cestujú do hrubého čreva, kde sú metabolizované črevnými baktériami. Ak prijmeme veľa cukrových alkoholov v krátkom čase, môže sa vyskytnúť plyn, nadúvanie a hnačka. Ak máme syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo citlivosť na FODMAP, možno by bolo dobré zvážiť úplné vylúčenie cukrových alkoholov. Zdá sa, že sorbitol a maltitol sú najväčší páchatelia, zatiaľ čo erytritol a xylitol spôsobujú najmenšie príznaky.
Má každý skúsenosti s glykemickým indexom (GI) pri konzumácii polyolov?
Vnímanie gastrointestinálnych účinkov polyolov sa môže veľmi meniť, pretože každý jedinec reaguje inak. Napríklad u niektorých to môže vyvolať jemné znepokojenie, iný tento jav prisudzujú k tzv.“ vlákninovému“ efektu.
Účinky na náš organizmus sa môžu taktiež pri rôznych príležitostiach v závislosti od citlivosti jednotlivca na množstva skonzumovaného polyolu, type konzumovaného polyolu a kombinácií ďalších potravín konzumovaných s výrobkom obsahujúcim polyoly.
Pokiaľ sa potravina obsahujúca polyoly konzumuje ako súčasť iného jedla, prechodný čas cez gastrointestinálny trakt sa predlžuje, čo umožňuje väčšiu absorpciu vody a viac polyolu, ktorý má byť fermentovaný v tenkom čreve. To znamená, že účinky polyolov na GI sa znižujú alebo sa vôbec nedajú vnímať.
Podobne, ak sa potraviny obsahujúce polyoly spotrebúvajú pomaly v priebehu času, malo by to byť podobné. Konzumácia výrobkov obsahujúcich polyoly často zvyšuje toleranciu polyolov a znižuje gastrointestinálne účinky v dôsledku prednostného nárastu počtu baktérií schopných metabolizovať polyoly.
Charakteristiky polyolov, ktoré vedú k ich prínosom ako aj gastrointestinálne účinky sú v podstate rovnaké pre všetky polyoly, takže všetky môžu vyvolať laxáciu, keď sú konzumované vo veľkých množstvách (fyziologické preťaženie). Funkcia čriev sa opäť medzi jednotlivcami značne líši, rovnako ako vnímanie celkového trávenia.
Čo má človek robiť, ak je citlivý?
Akékoľvek účinky GI z konzumácie potravín s polyolmi, ak sa vôbec vyskytujú, sú zvyčajne mierne a dočasné. Ak sa človek domnieva, že je negatívne ovplyvnený, množstvo, ktoré spotrebuje pri jednej príležitosti, by sa malo automaticky znížiť. Väčšina ľudí sa po niekoľkých dňoch prispôsobí polyolom, podobne ako na iné potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Mnoho ľudí sa naučilo najprv jesť len malé množstvo výrobkov úplne bez cukru a potom postupne časom zaraďovať potraviny s polyolmi do stravy.