Čierne korenie patrí medzi najbežnejšie používané koreniny na svete. Je to plod rastliny Piper nigrum (piepor čierny), ktorý je zbieraný ešte v nedozretom stave a používa sa ako korenie.
Pochádza z Indie, kde sa užíval už v staroveku, dnes sa však dováža z rôznych tropických krajín. To je príbeh, ktorý v sebe nesie čierne korenie.
Má ostrú a jemne korenistú chuť, ktorá sa hodí k mnohým jedlám.
Čierne korenie však nie je potravinou využívanou len v kuchyni. Je považovaný za „kráľa korenia“ a v starej ajurvédskej medicíne sa používa už tisíce rokov, kvôli vysokej koncentrácii účinných a prospešných rastlinných zlúčenín (zdroj, zdroj).
1. Čierne korenie má vysoký obsah antioxidantov.
Nadmerné množstvo voľných radikálov v tele sa môže začať vytvárať pri vystavení tela pôsobeniu vplyvov ako sú znečistenie ovzdušia, cigaretový dym a dlhá expozícia slnečnému žiareniu (zdroj).
Nadmerné poškodenie voľnými radikálmi môže viesť k veľkým zdravotným problémom. Súvisí to napríklad so zápalom, predčasným starnutím, srdcovo cievnymi chorobami a určitými druhmi rakoviny (zdroj, zdroj, zdroj).
Čierne korenie je bohaté na rastlinnú zlúčeninu zvanú piperín, ktorej štúdie preukázali silné antioxidačné vlastnosti. Štúdie naznačujú, že strava s vysokým obsahom antioxidantov môže pomôcť zabrániť alebo oddialiť škodlivé účinky voľných radikálov (zdroj).
Štúdie skúmajúce hlodavce pozorovali, že doplnky stravy s prídavkom mletého čierneho korenia a piperínu môžu znižovať poškodenie voľnými radikálmi (zdroj).
Napríklad potkany kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov a doplnkami s čiernym korením alebo koncentrovaného extraktu z čierneho korenia mali po 10 týždňoch významne nižšie hladiny poškodenia voľnými radikálmi vo svojich bunkách v porovnaní s potkanmi, ktoré kŕmili iba stravou s vysokým obsahom tukov (zdroj).
2. Má protizápalové vlastnosti.
Chronický zápal môže byť základným faktorom pri mnohých ochoreniach, ako je artritída, srdcovo cievne choroby, cukrovka a rakovina (zdroj, zdroj).
Mnoho laboratórnych štúdií naznačuje, že piperín, hlavná účinná látka v čiernom korení, môže účinne bojovať proti zápalu (zdroj).
Napríklad v štúdiách na potkanoch s artritídou mala liečba piperínom za následok menšie opuchy kĺbov a menej krvných príznakov zápalu (zdroj, zdroj).
V štúdiách na myšiach, piperín potláčal zápal dýchacích ciest spôsobený astmou a sezónnymi alergiami (zdroj, zdroj).
3. Čierne korenie môže prospieť vášmu mozgu.
V štúdiách sa preukázalo, že piperín zlepšuje funkciu mozgu.
Predovšetkým preukázal potenciálne zlepšenia pri príznakoch spojených s degeneratívnymi stavmi mozgu, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba (zdroj, zdroj).
Napríklad štúdia na potkanoch s Alzheimerovou chorobou zistila, že piperín zlepšil pamäť, pretože distribúcia piperínu umožňovala potkanom opakovane prechádzať bludisko efektívnejšie ako potkanom, ktorým táto zlúčenina nebola podaná (zdroj).
V inej štúdii sa zistilo, že extrakt z piperínu znižuje tvorbu amyloidových plakov, čo sú husté zhluky poškodzujúcich proteínových fragmentov v mozgu, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou (zdroj, zdroj).
4. Môže zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi.
Štúdie naznačujú, že piperín môže pomôcť zlepšiť metabolizmus cukru v krvi (zdroj, zdroj, zdroj).
Výskum, ktorý skúmal 86 ľudí s nadváhou, ktorí užívali doplnok obsahujúci piperín a ďalšie zlúčeniny po dobu 8 týždňov, zaznamenal výrazné zvýšenie citlivosti na inzulín. Citlivosť na inzulín je miera toho, ako dobre hormón inzulín odstraňuje glukózu z krvi (zdroj).
Nie je však jasné, či by sa rovnaké účinky vyskytli aj pri čiernom korení, pretože v tejto štúdii bola použitá kombinácia mnohých aktívnych rastlinných zlúčenín.
5. Môže znižovať hladinu cholesterolu.
Vysoká hladina cholesterolu v krvi je spojená so zvýšeným rizikom srdcovo cievnych chorôb, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete (zdroj, zdroj).
Extrakt z čierneho korenia bol študovaný na zvieratách kvôli jeho potenciálu znižovať hladinu cholesterolu (zdroj, zdroj, zdroj).
Ďalej sa predpokladá, že čierne korenie a piperín zvyšujú absorpciu potravinových doplnkov, ktoré majú potenciálne účinky na zníženie hladiny cholesterolu, ako je kurkuma a červená kvasnicová ryža (zdroj, zdroj).
Štúdie napríklad preukázali, že čierne korenie môže zvýšiť absorpciu aktívnej zložky kurkumy – kurkumínu až o 2 000% (zdroj).
6. Čierne korenie môže mať protirakovinotvorné vlastnosti.
Vedci predpokladajú, že účinná látka v čiernom korení, piperín, môže mať vlastnosti proti tvorbe rakoviny (zdroj, zdroj).
Aj keď sa neuskutočnili žiadne štúdie na ľuďoch, laboratórne štúdie zistili, že piperín spomalil replikáciu buniek rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva a indukoval smrť rakovinových buniek (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Ďalšia štúdia na 55 zlúčeninách korenia zistila, že piperín z čierneho korenia je najúčinnejší pri zvyšovaní účinnosti tradičnej liečby trojnásobne-negatívnej rakoviny prsníka, najagresívnejšieho typu rakoviny (zdroj).
A čo viac, piperín preukázal sľubné účinky v laboratórnych štúdiách na zvrátenie rezistencie voči viacerým liekom v rakovinových bunkách, problém, ktorý narúša účinnosť chemoterapie (zdroj, zdroj).
7. Čierne korenie zvyšuje vstrebávanie živín v organizme.
Môže zvýšiť absorpciu základných živín, ako je vápnik a selén, a tiež niektoré prospešné rastlinné zlúčeniny, ako sú napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v zelenom čaji a kurkume (zdroj).
8. Môže podporiť zdravie čriev.
Mikroflóra vašich črevných baktérií súvisí s imunitnou funkciou, náladou, chronickými chorobami a ďalšími.
Predbežný výskum naznačuje, že čierne korenie môže zvýšiť množstvo dobrých baktérií v čreve (zdroj).
9. Môžu poskytnúť úľavu od bolesti.
Aj keď to ešte je potrebné skúmať na ľuďoch, štúdie na hlodavcoch naznačujú, že piperín v čiernom korení môže byť prírodným prostriedkom na tlmenie bolesti (zdroj, zdroj).
10. Čierne korenie môže znížiť chuť do jedla.
V malej štúdii 16 dospelých ľudí, hlásilo zníženú chuti do jedla po pití nápoja na báze čierneho korenia v porovnaní s ochutenou vodou (zdroj).
Iné štúdie však nepreukázali rovnaké účinky (zdroj).
11. Čierne korenie patri medzi najvšestrannejšie koreniny.
Čierne korenie sa stalo kuchynskou základňou v domácnostiach po celom svete.
Vďaka jemnému teplu a odvážnej chuti je všestranné a môže vylepšiť takmer každé slané jedlo.
Štipka mletého čierneho korenia môže spestriť vaše chuťovky v podobe varenej zeleniny, cestovín, mäsa, rýb, hydiny a mnohých ďalších.
Tiež sa dobre spája s inými zdravými dochucovadlami, vrátane kurkumy, kardamónu, kmínu, cesnaku a citrónovej kôry.
Pre ešte väčšie nakopnutie a chrumkavejšiu štruktúru skúste na tofu, ryby, kuracie mäso a ďalšie jedlá posypať nahrubo pomleté čierne korenie.