Bazalkový olej je extrakt získavaný zo známej byliny, bazalky (Ocimum basilicum), používanej na celom svete. Bazalka je používaná v širokom spektre odvetví, o čom však málokto vie sú liečivé účinky jej extraktu.
Bazalkový olej bol používaný po stáročia ako prírodný liek na choroby a neduhy.
Čo je bazalkový olej?
Je to extrakt získavaný z listov rastliny bazalky. Má dezinfekčné a antiseptické účinky, čo je dôvod prečo zažíva svoje znovuobjavenie (zdroj).
Je to prírodný doplnok, ktorý má mnoho zdravotných výhod. Už od staroveku sa používa na liečbu chorôb. Používa sa pri infekciách dýchacích ciest, má antivirotické a antibakteriálne účinky. Prekrvuje pokožku a pôsobí priaznivo pri prejavoch reumy (zdroj).
Získava sa z listov, stoniek a kvetov. K extrakcii dochádza destiláciou, fermentáciou, drvením, extrakciou, hydrolýzou, vetraním. Najbežnejšou formou získavania tohto extraktu je parná destilácia (zdroj).
Väčšina bazalkového oleja sa užíva vo forme čaju alebo sa používa na aromaterapiu (zdroj, zdroj, zdroj).
Komponenty a mechanizmy.
Hlavné zložky bazalkového oleja sa môžu líšiť v závislosti od genetických faktorov, geografického pôvodu, použitých častí rastlín (stonka, listy alebo kvety) a spôsobu extrakcie. Všeobecne sú však hlavnými zložkami bazalkového oleja linalool, estragol a geraniol. (zdroj).
Pri všetkých druhoch extraktov sa tieto zložky podieľajú na tlmení aktivity CNS. Znižujú spontánnu aktivitu a tiež spôsobujú pokles očných viečok a zníženú kontrolu svalov.
Bazalkový olej reaguje s GABA, neurotransmiterom v mozgu, o ktorom sa predpokladá, že je zodpovedný za vyvolanie stresu, úzkosti, bolesti a epilepsie.
1. Pomáha znížiť bolesti hlavy.
V štúdii 19 žien stredného veku, so silnými bolesťami hlavy, aplikovali odborníci liečbu aromaterapiou, pri ktorej bol použitý bazalkový olej. Po 5 dňoch vykazovali ženy, ktoré dostávali bazalkový olej, výraznejšie zmiernenie bolesti hlavy ako tie v kontrolnej skupine (zdroj).
2. Bazalkový olej pomáha udržiavať zdravie a čistotu ústnej dutiny.
Jeho použitie, ako bylinný výplach úst, je veľmi účinný spôsob, ako sa brániť proti vzniku zubného plaku a zápalu ďasien.
V jednej 21-dňovej štúdii 40 ľudí, jedna skupina používala komerčne dostupný ústny výplach, zatiaľ čo druhá používala iný, s obsahom bazalkového oleja. Oba ústne výplachy znížili zápal ďasien a zubný plak, ktorý bol prítomný u pacientov. Avšak, bazalkový výplach úst navyše znížil počet baktérií, ktoré by ho mohli reprodukovať (zdroj).
Obsahuje totiž tymol, ktorý zabíja mikroorganizmy tým, že naruší ich bunkovú stenu a spomalí ich enzýmovú aktivitu (zdroj).
3. Olej pomáha znížiť akné.
Bazalkový olej, vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam, pomáha v boji proti problematickej pleti a akné. V jednej štúdii s 28 pacientmi, preukázali pacienti liečení bazalkovým olejom zlepšenie stavu akné (zdroj).
V boji proti akné ho robí účinným obsah linaloolu, ktorý je vysoko efektívny pri eliminácii baktérií Propionibacterium.
V štúdii boli použité zahustené a nezosilnené verzie bazalkového oleja. Zahustený bazalkový olej vykazoval lepšie výsledky (zdroj, zdroj).
4. Bazalkový olej pomáha bojovať s infekciami.
Je antibakteriálny a antifungicídny.
Mnohé štúdie testovali účinky bazalkového oleja na huby. Zameriavali sa na širokú škálu húb, vrátane (zdroj, zdroj):
- Aspergillus niger
- A. fumigatus
- Penicillium italicum
- Rhizopus stolonifer
- Cryptococcus
Bazalkový olej bojuje proti hubovým infekciám a pôsobí ako konzervačný prostriedok v potravinárskom a zdravotníckom priemysle (zdroj, zdroj).
Bazalkový olej je antimikrobiálny.
Antibiotická rezistencia predstavuje v dnešnej dobe rýchlo rastúci problém. Vedci pracujú na objavovaní účinnejších antimikrobiálnych látok s rôznymi spôsobmi účinku.
Jedna štúdia uskutočnená na baktérií E. coli testovala 1 štandardný kmeň a 60 klinických kmeňov u pacientov s infekciami dýchacích ciest, žalúdka, močových ciest a kože. Disky namočené v bazalkovom oleji zabránili rastu baktérií všetkých týchto kmeňov (zdroj).
Bazalkový olej je účinný na klinické kmene gram-pozitívnych aj gram-negatívnych baktérií (zdroj).
Keďže linalool je jednou z hlavných zložiek bazalkového oleja, jeho status antimikrobiálneho činidla robí bazalkový olej účinným proti mnohým kmeňom baktérií (zdroj).
5. Bazalkový olej znižuje stres a stavy úzkosti.
V jednej štúdii boli myši vystavené stresu a zmeneným životným podmienkam. Suplementácia bazalkovým olejom pomohla znížiť poškodenie pamäte, degeneráciu mozgu (hipokampu) a depresiu spôsobenú chronickým nepredvídateľným stresom (zdroj).
Účinne znížil hladiny kortikosterónu, ktorý kontroluje náladu u hlodavcov. Jedna štúdia naznačuje, že pozitívne výsledky týkajúce sa nálady a funkcie mozgu môžu znamenať, že by mohol pomôcť liečiť depresiu a Alzheimerovu chorobu u ľudí (zdroj).
6. Pomáha pri znížení bolesti.
Listy bazalky obsahujú éterické oleje, bohaté na monoterpény, ktoré pomáhajú redukovať bolesť. Mnohé štúdie na myšiach ukazujú, že bazalkový extrakt znižuje vzruchovosť nervov, čo vedie k zníženiu bolestivosti (zdroj, zdroj).
7. Môže znížiť nevoľnosť.
Bazalkový olej pôsobí tak, že aktivuje receptory GABA neurotransmitteru (aminokyselina fungujúca ako blokátor informačných tokov v tele), čo pomáha redukovať stres, bolesť, nepohodlie a nevoľnosť (zdroj).
8. Bazalkový olej pomáha znižovať krvný tlak.
Ďalším efektom je spomalenie amylázy a aktivity glukozidázy. Sú to enzýmy, o ktorých sa dokázalo, že hrajú úlohu pri hypertenzii (vysoký krvný tlak). Z tohto dôvodu, môže pomôcť znižovať hypertenziu (zdroj).
Bazalkový olej môže pomôcť vstrebať labetalol hydrochlorid cez kožu. Labetalol hydrochlorid je liek používaný na boj proti hypertenzii. Keď sa liek aplikoval na kožu bazalkovým olejom, zvýšil sa prívod liečiva (zdroj).
9. Pomáha zmierniť astmu.
Astma je jedným z bežných spôsobov ochorenia dýchacích ciest. Mnohé štúdie ukázali, že je prospešný pri liečbe dýchavičnosti.
Bazalkový olej používaný v jednej štúdií preukázal silný relaxačný účinok na pľúca (zdroj).
10. Bazalkový olej môže pomôcť cukrovke typu 2.
Jedna štúdia zistila, že vďaka svojim fytochemickým vlastnostiam spomaľuje amylázovú a glukozidázovú aktivitu. Amyláza a glukozidáza sú enzýmy korelujúce s cukrovkou 2. typu. Spomalenie aktivity týchto enzýmov naznačuje, že môže pomôcť zvládnuť diabetes typu 2. Výskumní pracovníci v súčasnosti pracujú na balení bazalkového oleja do kapsúl na požitie s jedlom, aby pomohli kontrolovať diabetes typu 2 (zdroj).
11. Bazalkový olej môže liečiť ušné infekcie.
Štúdia s užívaním bazalkového oleja preukázala 56% až 81% úspešnosť vyliečenia ušných infekcií u potkanov infikovaných vírusom chrípky a o 6% až 75% vyššiu rýchlosť liečby u pacientov infikovaných pneumóniou (zdroj).
Mal vyššiu mieru úspešnosti ako iné éterické oleje a môže byť účinnou alternatívou antibiotík (zdroj).
12. Bazalkový olej môže zvýšiť krvný obeh.
Jedna štúdia sa zaoberala zaujímavými testami spojenými s účinkami bazalkového oleja na veľkosť mozgových infarktov (oblasť mŕtveho tkaniva v mozgu). Zvýšil prietok krvi a znížil veľkosť mozgového infarktu. Má schopnosť zvýšiť prietok krvi a znížiť riziko mŕtvice u ľudských pacientov (zdroj, zdroj).
13. Bazalkový olej podporuje rast vlasov.
Má upokojujúce a tonizujúce vlastnosti. Z tohto dôvodu je užitočnou súčasťou prevencie straty vlasov. Taktiež stimuluje a podporuje rast vlasov (zdroj).
Nežiaduce účinky bazalkového oleja.
Obsahuje pre-aj protirakovinové látky. Jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú zabrániť poškodeniu buniek. Na druhej strane však obsahuje aj estragol. V jednej štúdii uskutočnenej na zvieratách, táto chemická látka rapídne zvyšovala riziko vzniku nádorov na pečeni (zdroj, zdroj, zdroj).
V jednej štúdii došlo u zvierat, ošetrených bazalkovým olejom, k zníženiu počtu krvných doštičiek. Jeho užívanie môže byť pre niektorých ľudí škodlivé, nakoľko znižuje zrážanlivosť krvi. Nemal by sa teda užívať v nadbytku, nakoľko môže spôsobiť problémy a nežiaduce účinky, z ktorých niektoré dosiaľ nie sú známe a preskúmané (zdroj).
V prípade aplikácie koncentrovaného bazalkového oleja môže dôjsť k podráždeniu, či dokonca vzniku miernych popálenín pri aplikácii priamo na kožu (zdroj).
Obmedzenia a upozornenia.
Jedna štúdia ukazuje, že tehotné ženy alebo ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, by sa mali vyhnúť nadmernej konzumácii bazalky. Pri testovaní, na samiciach potkanov, narušil bazalkový olej menštruačný cyklus, ktorý ovplyvnil ovuláciu. Bazalkový olej tiež znížil hmotnosť vaječníkov a vyvolal zmeny v maternici (zdroj).
Monoterpény a éterické oleje v bazalkovom oleji spôsobujú jeho zlú chemickú stabilitu, zlú rozpustnosť vo vode a veľmi rýchlu rýchlosť rozkladu. To všetko obmedzuje farmaceutické aplikácie a klinické využitie bazalkového oleja (zdroj, zdroj).
Dávkovanie.
Na čaj sa používajú obyčajne 2 až 3 čajové lyžičky na 1 šálku vriacej vody.
V prípade aplikácie na kožu odporúčajú odborníci jeho riedenie s „nosným“ olejom. Vo veľkých množstvách totiž môžu byť esenciálne oleje škodlivé, preto je dôležité postupovať podľa pokynov výrobcu (zdroj, zdroj).