Arganový olej je po stáročia kulinárskym základom v Maroku – nielen kvôli jeho jemnej orechovej chuti, ale aj vďaka širokému spektru potenciálnych zdravotných výhod. Pochádza z Maroka z jadier plodov arganového stromu.
Vďaka svojmu širokému spektru využitia v kozmetike i v potravinárstve nadobúda arganový olej zaslúžene čoraz väčšiu popularitu.
1. Arganový olej obsahuje esenciálne živiny.
Primárne sa skladá z mastných kyselín a rôznych fenolových zlúčenín.
Väčšina obsahu tuku arganového oleja pochádza z kyseliny olejovej a kyseliny linolovej (zdroj).
Približne 29 – 36% obsahu mastných kyselín arganového oleja pochádza z kyseliny linolovej alebo omega-6 , čo z neho robí dobrý zdroj tejto základnej živiny (zdroj).
Kyselina olejová, hoci nie nevyhnutná, tvorí 43 – 49% zloženia mastných kyselín arganového oleja a je tiež veľmi zdravým tukom. Aj v olivovom oleji je kyselina olejová známa svojím pozitívnym vplyvom na zdravie srdca (zdroj, zdroj).
Je navyše bohatým zdrojom vitamínu E, ktorý je potrebný pre zdravú pokožku, vlasy a oči. Tento vitamín má tiež silné antioxidačné vlastnosti (zdroj).
2. Má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
Rôzne fenolové zlúčeniny v arganovom oleji sú pravdepodobne zodpovedné za väčšinu jeho antioxidačných a protizápalových kapacít.
Arganový olej je bohatý na vitamín E alebo tokoferol, vitamín rozpustný v tukoch, ktorý slúži ako účinný antioxidant na zníženie škodlivých účinkov voľných radikálov (zdroj).
Ďalšie zložky prítomné v arganovom oleji, ako je CoQ10 (koenzým Q10) , melatonín a rastlinné steroly, tiež hrajú úlohu v jeho antioxidačnej schopnosti (zdroj, zdroj, zdroj).
Nedávna štúdia odhalila významné zníženie zápalových znakov u myší kŕmených arganovým olejom pred expozíciou vysoko zápalovému toxínu pečene v porovnaní s kontrolnou skupinou (zdroj).
Okrem toho, niektoré výskumy naznačujú, že arganový olej možno aplikovať aj priamo na kožu, aby sa znížil zápal spôsobený poraneniami alebo infekciami (zdroj).
3. Arganový olej posilňuje zdravie srdca.
Je bohatým zdrojom kyseliny olejovej, čo je mononenasýtený, omega-9 tuk (zdroj).
Kyselina olejová je tiež prítomná v niekoľkých ďalších potravinách, vrátane avokáda a olivových olejov, a často sa jej pripisujú účinky na ochranu srdca (zdroj, zdroj).
Jedna malá ľudská štúdia zaznamenala, že je porovnateľný s olivovým olejom v jeho schopnosti znížiť riziko srdcovo cievnych ochorení prostredníctvom svojho vplyvu na hladiny antioxidantov v krvi (zdroj).
V inej malej štúdii u ľudí bol vyšší príjem arganového oleja spojený s nižšími hladinami „zlého“ LDL cholesterolu a vyšších hladín antioxidantov v krvi (zdroj).
V štúdii o riziku ochorenia srdca u 40 zdravých ľudí tí, ktorí konzumovali 15 gramov arganového oleja denne počas 30 dní, zaznamenali 16% a 20% zníženie „zlých“ hladín LDL a triglyceridov (zdroj).
4. Môže mať výhody pri cukrovke.
Niektoré výskumy na zvieratách naznačuje, že arganový olej môže pomôcť predísť cukrovke.
Výsledky dvoch štúdií viedli k významnému zníženiu krvného cukru nalačno a inzulínovej rezistencie u myší kŕmených potravou s vysokým obsahom cukru popri arganovom oleji (zdroj, zdroj).
Tieto štúdie vo veľkej miere pripisovali nájdené prínosy antioxidačnému vplyvu oleja.
5. Môže mať protirakovinové účinky.
Arganový olej môže spomaliť rast a reprodukciu niektorých rakovinových buniek.
Jedna štúdia aplikovala polyfenolové zlúčeniny z arganového oleja na bunky rakoviny prostaty. Extrakt inhiboval rast rakovinových buniek o 50%, v porovnaní s kontrolnou skupinou (zdroj).
V inej štúdii sa skúmal vplyv farmaceutickej zmesi arganového oleja a vitamínu E na rýchlosť bunkovej smrti vo vzorkách buniek rakoviny prsníka a hrubého čreva (zdroj).
6. Arganový olej pomáha znížiť príznaky starnutia kože.
Niektoré výskumy naznačujú, že jeho príjem môže spomaliť proces starnutia, zníženie zápalu a oxidačného stresu (zdroj).
Môže tiež podporovať regeneráciu a pružnosť zdravej pokožky, keď sa aplikuje priamo na ňu, čím sa znížia zrakové známky starnutia (zdroj).
Niektoré štúdie u ľudí ukazujú, že arganový olej – požitý aj podávaný priamo – je účinný pre zvýšenie elasticity a hydratácie kože u žien po menopauze (zdroj, zdroj).
7. Môže liečiť niektoré kožné problémy.
V oblasti severnej Afriky je obľúbeným liečebným prostriedkom na liečbu zápalových kožných ochorení už celé desaťročia.
Hoci existujú obmedzené vedecké dôkazy podporujúce schopnosť arganového oleja liečiť špecifické kožné infekcie, stále sa na tento účel často používa.
Súčasný výskum však ukazuje, že arganový olej obsahuje niekoľko antioxidačných a protizápalových zlúčenín, čo môže byť dôvodom, prečo má liečivý vplyv na kožné tkanivo (zdroj).
8. Arganový olej podporuje hojenie rán.
Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam môže urýchliť a zabezpečiť bezproblémovú regeneráciu.
Jedna štúdia na zvieratách odhalila významný nárast hojenia rán u potkanov, ktorým bol podávaný extrakt z arganového oleja na ich popáleniny druhého stupňa dvakrát denne počas 14 dní (zdroj).
9. Môže zvlhčiť pokožku a vlasy.
Kyseliny olejové a linolové, ktoré tvoria väčšinu obsahu tuku arganového oleja, sú životne dôležitými živinami na udržanie zdravej kože a vlasov (zdroj, zdroj).
V jednej štúdii zlepšili orálne aj topické aplikácie arganového oleja obsah vlhkosti v koži u žien po menopauze (zdroj).
Hoci neexistuje žiadny výskum o špecifickom použití arganového oleja pre zdravie vlasov, niektoré štúdie naznačujú, že iné rastlinné oleje s porovnateľným nutričným profilom môžu znížiť rozštiepené konce a iné druhy poškodenia vlasov (zdroj).
10. Často sa používa na liečbu a prevenciu strií.
Arganový olej sa často používa na prevenciu a redukciu strií, hoci sa neuskutočnil žiadny výskum na preukázanie jeho účinnosti.
V skutočnosti neexistuje žiadny silný dôkaz, že akýkoľvek druh lokálnej liečby je účinným nástrojom na redukciu strií (zdroj).
Štúdie však naznačujú, že extrakt z arganového oleja môže pomôcť znížiť zápal a zlepšiť elasticitu pokožky. Tieto vlastnosti by mohli byť dôvodom, prečo toľko ľudí uvádza úspech v redukcii strií (zdroj, zdroj).
11. Niekedy sa používa na liečbu akné.
Niektoré zdroje tvrdia, že olej z arganových orechov je účinnou liečbou akné.
To znamená, že antioxidačné a protizápalové zlúčeniny arganového oleja môžu podporovať znížené začervenanie a podráždenie kože spôsobené akné (zdroj, zdroj).
Olej môže tiež prispieť k hydratácii pokožky, ktorá je dôležitá pre prevenciu akné (zdroj).
Či je arganový olej účinný pri liečbe akné pravdepodobne závisí na jej príčine. Ak bojujete so suchou pokožkou alebo všeobecným podráždením, môže extrakt z arganového oleja predstavovať skvelý spôsob liečby. Pri akné spôsobenom hormónmi sa však rovnaké liečivé účinky nepreukázali.
12. Jednoduché pridanie do vašej dennej rutiny.
- Pokožka
Arganový olej sa zvyčajne používa vo svojej čistej forme, ale aj ako prísada v kozmetických výrobkoch, ako sú pleťové vody a pleťové krémy.
Pre vyhnutie sa nežiaducim reakciám sa odporúča začať s menšími dávkami.
- Vlasy
Arganový olej môžete aplikovať priamo na vlhké alebo suché vlasy, aby ste zlepšili vlhkosť pokožky hlavy, znížili poškodenie alebo znížili štiepanie vlasov.
Ak ho používate prvýkrát, začnite s malým množstvom, aby ste videli, ako vaše vlasy reagujú. Ak máte prirodzene mastné korienky vlasov, aplikujte arganový olej iba na končeky vlasov, aby ste sa vyhli zbytočnému masteniu vlasov.
- Varenie
Ak máte záujem o použitie arganového oleja s jedlom, pozrite sa na odrody špecificky predávané na varenie, alebo sa uistite, že kupujete 100% čistý arganový olej. Olej do jedla začleníte jednoducho jeho pridaním do akéhokoľvek pokrmu. Jeho využitie na varenie sa neodporúča vzhľadom na jeho nízky bod dymu.
Arganový olej predávaný na kozmetické účely môže byť zmiešaný s inými zložkami, ktoré by sa nemali konzumovať.