Laktitol je sypké sladidlo s cukornatou chuťou. Vďaka jeho stabilite, rozpustnosti a zníženému množstvu kalórií je vhodný pre množstvo nízkokalorických a nízkotučných potravín. Jeho mierna sladká chuť ho robí ideálnym na použitie s nízkokalorickými sladidlami.
Bol objavený v roku 1920 a prvýkrát bol použitý v potravinách v 80. rokoch minulého storočia.
Laktitol je disacharidový polyol (cukrový alkohol), odvodený od laktózy. Ako jedinečné sladidlo s veľmi podobnými technickými a manipulačnými vlastnosťami ako sacharóza, je laktitol veľmi vhodný na náhradu sacharózy v potravinách s obsahom kalórií (zdroj).
Tento článok vysvetľuje, čo potrebujete vedieť o laktitole.
Fakty o laktitol(e)
- sladidlo s čistou sladkou chuťou
- je vyrobený z laktózy
- nízkokalorický – iba 2 kalórie na gram
- podporuje zdravú mikroflóru v hrubom čreve
- nepodporuje rozmnožovanie baktérii tvoriacich zubný kaz
- nezvyšuje hladinu glukózy v krvi alebo inzulínu
Čo je Laktitol?
Laktitol je biely kryštalický prášok bez zápachu s veľmi vysokou čistotou a dobrou rozpustnosťou.
Sladiaci účinok laktitolu je len 40% z potenciálu sacharózy. Vzhľadom na miernu sladkosť laktitolu je ideálnym objemovým sladidlom, ktoré sa kombinuje s nízkokalorickými sladidlami bežne používanými v dnešných potravinách bez cukru (napr. Acesulfám draselný, aspartám, cyklamát, neotám, sacharín, sladidlá zo stévie a sukralóza ). Navyše jeho mierna sladká chuť umožňuje jasne vnímať iné chute. Relatívna sladkosť laktitolu stúpa ak sa jeho koncentrácia v potravine zvýši (zdroj).
Laktitol a jeho využitie.
Laktitol je hygroskopický, čo znamená, že pomáha viazať vodu. V porovnaní so sacharózou má laktitol lepšiu rozpustnosť. To môže pomôcť minimalizovať zmeny v procese, čo veľmi ľahko nahrádza sacharózu. Laktitol sa rozpúšťa pri nižších teplotách ako sacharóza, tým sa šetria náklady na energiu a spracovanie. V kyslých a alkalických podmienkach je laktitol stabilný a zostáva chemicky stabilný aj pri vysokých teplotách pri spracovávaní potravín (zdroj).
Jedinečné atribúty tohto sladidla ho robia všestranným pre širokú škálu potravinových aplikácií. Vzhľadom na svoju stabilitu, rozpustnosť a podobnú chuť ako má sacharóza sa laktitol môže používať v množstve potravín s nízkym obsahom kalórií, s nízkym obsahom tuku a cukru, ako je zmrzlina, čokoláda, tvrdé a mäkké bonbóny, pečivo, žuvačky a náhrady cukru. Ako všestranná zložka sa laktitol môže aplikovať aj v určitých farmaceutických prípadoch, v potrave pre diabetikov alebo ako kryoprotektant látok v surimi (v japončine mleté mäso) či ako prebiotikum v kultivovaných mliečnych potravinách (zdroj).
Výhody látky laktitol.
Jedna z výhod laktitolu je nízka hladina kalórií. Laktitol sa metabolizuje ako typický sacharid. Na rozdiel od metabolizmu laktózy sa laktitol hydrolyzuje laktázou. Nie je hydrolyzovaný ani absorbovaný v tenkom čreve. Laktitol sa metabolizuje baktériami v hrubom čreve, kde sa prevádza na biomasu, organické kyseliny, oxid uhličitý a malé množstvo vodíka. Organické kyseliny sa ďalej metabolizujú, čo vedie k kalorickému príspevku 2 kalórií na gram (karbohydráty majú všeobecne asi 4 kalórie na gram). FDA akceptuje túto kalorickú hodnotu na účely označovania v USA. Smernica EÚ o označovaní výživových látok uvádza, že polyoly vrátane laktitolu majú kalorickú hodnotu 2,4 kalórií na gram.
Nízka glykemická a inzulínová odpoveď.
Laktitol ako sladiaca zložka má nízky glykemický index (GI) a nevyvoláva zvýšenie hladiny glukózy v krvi alebo inzulínu po konzumácii. Kontrola glukózy, lipidov a hmotnosti v krvi sú dnes tri hlavné ciele v manažmente diabetu. Nielen ľudia s cukrovkou môžu používať nízko GI potraviny obsahujúce laktitol ako náhradu cukru, ktoré poskytujú širšiu škálu nízkokalorickej a bezcukrovej diabetickej stravy. Konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom by tiež mohla poskytnúť zdravotné výhody ľuďom, ktorí chcú jesť zdravo. Ľudia by však mali vedieť, že potraviny sladené laktitolom obsahujú aj iné zložky (zdroj).
Zlepšuje zdravie čriev.
Keďže laktitol môže prejsť horným gastrointestinálnym traktom bez toho, aby bol hydrolyzovaný a absorbovaný, je schopný podporovať rast užitočných baktérií v hrubom čreve, ako sú Bifidobacteria a Lactobacilli. Črevné baktérie fermentujú laktitol, čo vedie k vytvoreniu kyslého prostredia v hrubom čreve kvôli tvorbe mastných kyselín s krátkym reťazcom. Pri týchto kyslých podmienkach rastú dobré baktérie, lepšie známe ako probiotiká, ktoré chránia pred chorobami spôsobenými organizmami alebo patogénmi. Ako vynikajúca prebiotická zložka môže laktitol pomôcť udržať ľudskú črevnú mikroflóru zdravú. Laktitol taktiež pomáha naštartovať a uľahčiť pohyb čriev, nakoľko na seba viaže vodu, čím zmäkčuje stolicu a umožňuje jej jednoduchšie vylučovanie (zdroj).
Nie je príčinou zubného kazu.
Laktitol nie je metabolizovaný orálnymi baktériami, ktoré rozkladajú cukry a škroby, aby uvoľnili kyseliny, ktoré môžu viesť k dutinám alebo poškodeniu zubnej skloviny. Ako zložka vhodná pre zuby, laktitol nespôsobuje zubný kaz.
Americká zubná asociácia uznala užitočnosť polyolov, vrátane laktitolu, ako alternatívy cukrov a ako súčasť komplexného programu vrátane riadnej zubnej hygieny. FDA schválila používanie označenia „nepodporuje zubný kaz“ zdravotné tvrdenie pri označovaní potravín bez cukru obsahujúcich polyoly vrátane laktitolu. Polyolové sladidlá môžu byť označené ako bezpečné pre zuby v iných častiach sveta.
Postoj regulačných orgánov voči Laktitolu.
V medzinárodnom meradle je schválený pre použitie v mnohých krajinách vrátane Európskej únie, USA, Kanady, Japonska, Izraela a Švajčiarska.
Viaceré medzinárodné autority skúmali bezpečnostný vplyv laktitolu. V apríli 1983 spoločný expertný výbor Svetovej zdravotníckej organizácie pre prídavné látky v potravinách (JECFA) preskúmal vedecké údaje o laktitole a priradil laktitolu prijateľný denný príjem (ADI) „nešpecifikovaný“. Rozhodnutia JECFA sú často prijaté mnohými malými krajinami, ktoré nemajú vlastné agentúry na posúdenie bezpečnosti potravinových prísad. V roku 1984 Vedecký výbor pre potraviny Európskej únie vyhodnotil laktitol a uviedol, že spotreba 20 gramov denne polyolov vrátane laktitolu pravdepodobne nespôsobí nežiadúce vedľajšie účinky. Výbor udelil laktitolu označenie ADI „nie je špecifikované“. ADI vyjadruje množstvo látok v pomere ku telesnej hmotnosti, ktoré je bezpečné pre dlhodobú dennú konzumáciu.
Laktitol je všestranná zložka, ktorá umožňuje výrobcom potravín vyvinúť nové potraviny, ktoré majú dobrú chuť a nižší kalorický koeficient. Vlastnosti laktitolu ako objemového sladidla umožňujú optimálnu kombináciu s nízkokalorickými sladidlami, ktoré sú niekoľkokrát sladšie ako sacharóza (ale neposkytujú potrebný objem). Laktitol sa môže používať aj s inými objemovými sladidlami alebo polyolmi. Zmiešanie dvoch alebo viacerých polyolov umožňuje výrobcom potravín flexibilitu a využitie výhod jednotlivých atribútov každého sladidla. Laktitol ponúka výrobcom potravín prospešné vlastnosti – miernu sladkosť, stabilitu, rozpustnosť, objem a zníženie kalórií.
Možné nežiadúce účinky.
Nadmerné používanie laktitolu ako potravinárskej prísady alebo preháňadla by nemalo nepriaznivo ovplyvniť homeostázu vápnika. Jeho účinok na metabolizmus vápnika sa skúmal v otvorenej krížovej štúdii u 12 dobrovoľníkov, ktorí dostávali 20-40 g laktitolu denne počas jedného mesiaca. V porovnaní s kontrolným obdobím bez laktitolu, disacharid nemenil močovú exkréciu vápnika, anorganického fosfátu alebo hydroxyprolínu ani nezmenil cirkulujúce hladiny vápnika, fosfátu, alkalickej fosfatázy, parathormónu alebo osteokalcínu. Chronická liečba laktitolom v laxatívnych dávkach teda nemala merateľný účinok na metabolizmus vápnika u človeka.