Nadmerné množstvo pridaného cukru môže mať škodlivé účinky na ľudský metabolizmus a celkové zdravie. Z tohto dôvodu sa veľa ľudí obracia na „záchranu“ vo forme umelých sladidiel, ako je napríklad sukralóza.
Aj keď úrady tvrdia, že sukralóza je bezpečná na konzumáciu, niektoré štúdie ju spájajú so zdravotnými problémami.
Čo je sukralóza?
Sukralóza je umelé sladidlo s nulovým obsahom kalórií a Splenda je najbežnejším produktom na báze sukralózy.
Sukralóza sa vyrába z cukru viacstupňovým chemickým procesom, pri ktorom sú tri skupiny vodík-kyslík nahradené atómami chlóru. Bola objavená v roku 1976, keď vedec na britskej vysokej škole údajne nesprávne počul pokyny týkajúce sa testovania látky. Namiesto toho to ochutnal a uvedomil si, že je to veľmi sladké.
Sukralóza je 400–700-krát sladšia ako cukor a nemá horkú dochuť ako mnohé iné populárne sladidlá (zdroj, zdroj).
Účinky na krvný cukor a inzulín.
Hovorí sa, že sukralóza má malý alebo žiadny vplyv na hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. To však môže závisieť od vás ako jednotlivca a od toho, či ste zvyknutí konzumovať umelé sladidlá.
Jedna malá štúdia so 17 ľuďmi s ťažkou obezitou, ktorí pravidelne nekonzumovali tieto sladidlá, uviedla, že sukralóza zvýšila hladinu cukru v krvi o 14% a hladinu inzulínu o 20% (zdroj).
Niekoľko ďalších štúdií u ľudí s priemernou hmotnosťou, ktorí nemali žiadne závažné zdravotné ťažkosti, nezistilo žiadne účinky na hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Tieto štúdie však zahŕňali ľudí, ktorí pravidelne užívali sukralózu (zdroj, zdroj, zdroj).
Ak sukralózu nekonzumujete pravidelne, je možné, že sa u vás môžu vyskytnúť určité zmeny hladiny cukru v krvi a inzulínu.
Ak ste si ho zvykli jesť, pravdepodobne to nebude mať žiadny vplyv.
Pečenie so sukralózou môže byť škodlivé.
Splenda sa považuje za tepelne odolnú a vhodnú na varenie a pečenie. Posledné štúdie to však spochybnili.
Zdá sa, že pri vysokých teplotách sa Splenda začína rozkladať a interagovať s inými zložkami (zdroj).
Jedna štúdia zistila, že zahrievaním sukralózy s glycerolom, zlúčeninou nachádzajúcou sa v molekulách tuku, vznikajú škodlivé látky nazývané chloropropanoly. Tieto látky môžu zvyšovať riziko rakoviny (zdroj).
Je potrebný ďalší výskum, ale môže byť najlepšie namiesto toho pri pečení pri teplotách nad 175 ° C (zdroj, zdroj).
Ovplyvňuje sukralóza zdravie čriev ?
Priateľské baktérie v črevá sú veľmi dôležité pre celkové zdravie. Môžu zlepšiť trávenie, prospieť imunitnej funkcii a znížiť riziko mnohých chorôb (zdroj, zdroj).
Je zaujímavé, že jedna štúdia na potkanoch zistila, že sukralóza môže mať negatívne účinky na tieto baktérie. Po 12 týždňoch mali potkany, ktoré konzumovali sladidlo, v črevách o 47–80% menej anaeróbov (baktérie, ktoré nevyžadujú kyslík) (zdroj).
Prospešné baktérie, ako sú bifidobaktérie a baktérie mliečneho kvasenia, sa významne znížili, zatiaľ čo viac škodlivých baktérií sa javilo ako menej ovplyvnených. Navyše sa črevné baktérie po ukončení experimentu stále nevrátili na normálnu úroveň (zdroj).
Vďaka sukralóze priberáte alebo chudnete ?
Výrobky, ktoré obsahujú sladidlá s nulovým obsahom kalórií, sa často predávajú ako výrobky vhodné na chudnutie.
Zdá sa však, že sukralóza a umelé sladidlá nemajú žiadny zásadný vplyv na vašu váhu.
Pozorovacie štúdie nezistili žiadnu súvislosť medzi konzumáciou umelých sladidiel a telesnou hmotnosťou alebo hmotnosťou tuku. Niektoré z nich však hlásia malé zvýšenie indexu telesnej hmotnosti (BMI) (zdroj).
Prehľad kontrolovaných štúdií, čo je zlatý štandard vo vedeckom výskume, uvádza, že umelé sladidlá znižujú telesnú hmotnosť v priemere asi 0,8 kg (zdroj).
Je sukralóza bezpečná ?
Rovnako ako iné umelé sladidlá, aj sukralóza je veľmi kontroverzná. Niektorí tvrdia, že je to úplne neškodné, ale nové štúdie naznačujú, že môže mať určité účinky na váš metabolizmus.
U niektorých ľudí môže zvýšiť hladinu cukru v krvi a inzulínu. Môže tiež poškodiť bakteriálne prostredie vo vašich črevách, je však potrebné to u ľudí študovať.
Bola tiež spochybnená bezpečnosť sukralózy pri vysokých teplotách. Možno sa budete chcieť vyhnúť vareniu alebo pečeniu, pretože by sa z neho mohli uvoľňovať škodlivé zlúčeniny.
Z tohto dôvodu sú dlhodobé účinky na zdravie stále nejasné, ale zdravotnícke úrady ako Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) to považujú za bezpečné.