Korenie šafran pochádza z rastliny crocus sativus (šafránový crocus). Termín „šafran“ sa vzťahuje na stigmu kvetu (centrálna, červená, samičia časť kvetu).
Šafranové korenie bolo v mnohých obdobiach svojej existencie drahšie ako zlato.
Dôvodom vysokej ceny je metóda jeho zberu, ktorá robí produkciu nákladnou. Stigmy kvetu sa oddeľujú ručne a výroba 500g tohto korenia vyžaduje 75 000 kvetov.
Pochádza z Grécka, kde si ho v minulosti uctievali pre svoje liečivé vlastnosti. V dnešnej dobe takmer 80% jeho produkcie pochádza z Španielska a Iránu. Ľudia by jedli šafran, aby zvýšili libido, zlepšili náladu a zlepšili pamäť (zdroj).
1. Šafran je plný antioxidantov.
Šafran obsahuje pôsobivú škálu rastlinných zlúčenín, ktoré pôsobia ako antioxidanty – molekuly, ktoré chránia ľudské bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom.
Medzi pozoruhodné šafranové antioxidanty patrí krocin, krocetín, safranal a kaempferol (zdroj).
Krocín a krocetín sú karotenoidové pigmenty zodpovedné za červenú farbu šafranu. Obidve zlúčeniny môžu mať antidepresívne účinky, chránia mozgové bunky pred progresívnym poškodením, zlepšujú zápal, znižujú chuť do jedla a pomáhajú pri chudnutí (zdroj).
Safranal dodáva šafranu jeho výraznú chuť a arómu. Výskum ukazuje, že môže pomôcť zlepšiť vašu náladu, pamäť a schopnosť učiť sa, ako aj chrániť vaše mozgové bunky pred oxidačným stresom (zdroj).
Kaempferol sa nachádza v okvetných lístkoch šafranu. Táto zlúčenina bola spojená so zdravotnými výhodami, ako je zníženie zápalu, protirakovinové vlastnosti a antidepresívna aktivita (zdroj).
2. Môže zlepšiť náladu a liečiť depresívne príznaky.
Šafran sa prezýva „slnečné korenie“. Nie je to len vďaka jeho výraznej farbe, ale aj preto, že vám môže pomôcť rozjasniť náladu.
V prehľade piatich štúdií boli šafranové doplnky pri liečbe príznakov miernej až stredne ťažkej depresie významne účinnejšie ako placebo efekt (zdroj).
Ďalšie štúdie zistili, že užívanie 30 mg šafranu denne bolo rovnako účinné ako fluoxetín, imipramín a citalopram, ktoré slúžia na konvenčnú liečbu depresie. Nežiaduce účinky pri liečbe šafranom boli taktiež omnoho menšie v porovnaní s konvenčnými liečbami (zdroj, zdroj, zdroj).
A čo viac, šafranové lupienky a vláknitá stigma sa javia ako účinné proti miernej až stredne ťažkej depresii (zdroj).
3. Šafran má protirakovinové vlastnosti.
Má totiž vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály. Poškodenie voľnými radikálmi bolo spojené s chronickými chorobami, ako je rakovina (zdroj).
V laboratórnych štúdiách sa ukázalo, že šafran a jeho zlúčeniny selektívne zabíjajú bunky rakoviny hrubého čreva alebo potláčajú ich rast, zatiaľ čo normálne bunky zostávajú nepoškodené (zdroj).
Tento účinok sa týka aj kože, kostnej drene, prostaty, pľúc, prsníkov, krčka maternice a niekoľkých ďalších rakovinových buniek (zdroj).
Výskumy navyše zistili, že krocín – hlavný antioxidant šafranu – môže zvyšovať citlivosť rakovinových buniek na chemoterapeutické lieky (zdroj).
4. Môže znížiť PMS príznaky.
Predmenštruačný syndróm, alebo inak PMS je termín, ktorý popisuje fyzické, emočné a psychologické príznaky vyskytujúce sa u žien pred začiatkom menštruácie. Štúdie ukazujú, že šafran môže pomôcť pri liečbe príznakov PMS.
U žien vo veku 20 – 45 rokov bolo užívanie 30 mg šafranu denne účinnejšie ako placebo efekt pri liečbe symptómov PMS, ako je podráždenosť, bolesti hlavy, chute na jedlo a menštruačné bolesti (zdroj).
Ďalšia štúdia zistila, že jednoduché voňanie šafranu po dobu 20 minút pomohlo znížiť príznaky PMS, ako je úzkosť a znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu (zdroj).
5. Šafran pôsobí ako afrodiziakum.
Afrodiziaká sú potraviny alebo doplnky, ktoré zvyšujú libido.
Štúdie preukázali, že šafran môže mať afrodiziakálne vlastnosti – najmä u ľudí užívajúcich antidepresíva.
Napríklad užívanie 30 mg šafranu denne počas štyroch týždňov významne zlepšilo erektilnú funkciu v porovnaní s placebo efektom u mužov s erektilnou dysfunkciou súvisiacou s užívaním antidepresív (zdroj).
Analýza šiestich štúdií navyše ukázala, že užívanie šafranu významne zlepšilo erektilnú funkciu, libido a celkovú spokojnosť, ale nie vlastnosti spermií (zdroj).
U žien s nízkou sexuálnou túžbou v dôsledku užívania antidepresív 30 mg šafranu denne počas štyroch týždňov znížilo v porovnaní s placebom bolesť súvisiacu so sexom a zvýšenú sexuálnu túžbu a lubrikáciu (zdroj).
6. Môže znížiť chuť do jedla a pomôcť pri chudnutí.
Občerstvenie je bežný zvyk, ktorý vás môže vystaviť riziku nežiaduceho priberania.
Podľa výskumov môže šafran pomôcť zabrániť nadmernému prejedaniu a to potlačením chuti do jedla.
V jednej osemtýždňovej štúdii sa ženy užívajúce doplnky šafranu cítili výrazne plnšie, menej sa občerstvili a výrazne schudli ako ženy v skupine s placebom.
V ďalšej osemtýždňovej štúdii užívanie doplnku s obsahom šafranového extraktu pomohlo významne znížiť chuť do jedla, index telesnej hmotnosti (BMI), obvod pása a celkovú tukovú hmotu.
Vedci si však nie sú istí, ako šafran obmedzuje chuť do jedla a pomáha pri chudnutí. Jedna teória hovorí, že šafran zvyšuje vašu náladu, čo zase znižuje vašu chuť na občerstvenie (zdroj).
7. Šafran môže znížiť riziko srdcovo-cievnych chorôb.
Laboratórne štúdie a testy na zvieratách naznačujú, že antioxidačné vlastnosti šafranu môžu znížiť hladinu cholesterolu v krvi a zabraňujú upchatiu krvných cievam a tepien (zdroj, zdroj, zdroj).
8. Môže znížiť hladinu cukru v krvi.
Šafran môže znížiť hladinu cukru v krvi a zvýšiť jej citlivosť na inzulín, čo sa ukázalo na laboratórnych štúdiách na myšiach s cukrovkou (zdroj, zdroj).
9. Šafran môže zlepšiť zrak u dospelých.
Pri dlhodobom užívaní šafranu sa objavilo zlepšenie zraku u dospelých s AMD a bola zaznamenaná ochranu pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré je spojené s AMD (zdroj, zdroj, zdroj).
10. Môže zlepšiť pamäť u dospelých s Alzheimerovou chorobou.
Antioxidačné vlastnosti šafranu môžu preukázateľne zlepšiť poznávanie u dospelých s Alzheimerovou chorobou (zdroj).
11. Pomerne ľahko sa pridáva do stravy.
V malých dávkach má šafran jemnú chuť a vôňu a dobre sa spája so slanými jedlami, ako sú španielska paella, rizoto a iné ryžové jedlá.
Najlepším spôsobom, ako vytiahnuť šafranovú jedinečnú chuť, je namočiť nite do horúcej – ale nie vriacej – vody. Pridajte nite a tekutinu do svojho receptu, aby ste dosiahli hlbšiu a bohatšiu chuť.
Šafran je ľahko dostupný na väčšine špecializovaných trhov a dá sa kúpiť ako nite alebo v práškovej forme. Najlepšie je však nite kúpiť, pretože poskytujú väčšiu univerzálnosť a je menej pravdepodobné, že budú falšované.
Aj keď je šafran najdrahším korením na svete, malé množstvo vystačí na veľmi dlhú dobu a vo svojich receptoch často nebudete potrebovať viac ako štipku. V skutočnosti použitie príliš veľkého množstva šafranu môže dať vašim receptom silnú “liekovú“ chuť.
Okrem toho je šafran k dispozícii vo forme doplnkov.
Riziká, preventívne opatrenia a dávkovanie.
Šafrán je všeobecne bezpečný s malými alebo žiadnymi vedľajšími účinkami.
V štandardných množstvách na varenie sa zdá, že šafran nemá na človeka nepriaznivé účinky.
Vo forme doplnkov výživy môžu ľudia bezpečne prijať až 1,5 gramu šafranu denne. Ukázalo sa však, že iba 30 mg šafranu za deň stačí na to, aby bolo možné zužitkovať jeho zdravotné výhody (zdroj).
Na druhej strane vysoké dávky od 5 gramov môžu mať toxické účinky. Tehotné ženy by sa mali vyhnúť vysokým dávkam, pretože by to mohlo spôsobiť potrat (zdroj, zdroj).
Rovnako ako u každého doplnku, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať šafran vo forme doplnkov.
Ďalším problémom šafranu – najmä šafranového prášku – je, že môže byť miešaný s inými prísadami, ako je repa, červeno zafarbené hodvábne vlákna, kurkuma a paprika. Falšovanie znižuje náklady pre výrobcov, pretože skutočný šafran je drahý (zdroj).
Preto je dôležité kupovať šafran od renomovanej značky, aby ste získali autentický produkt. Ak sa šafran javí ako príliš lacný, je najlepšie sa mu vyhnúť.