Kakao je potravina získavaná z plodov rastliny známej ako kakaovník. Predpokladá sa, že pochádza z oblasti južnej Ameriky, s najhojnejším využitím v Mayskej civilizácii.
Do Európy sa dostalo v období portugalskej a španielskej kolonizácie týchto území. Tu bolo neskôr v období priemyslovej revolúcie masovo šírené a spracovávané ako čokoláda a rôzne pochutiny.
Dnes je kakao najviac známe v potravinárskom priemysle svojou úlohou pri výrobe čokolády. Výskum však ukázal, že obsahuje široké spektrum zlúčenín, prospievajúcich zdraviu.
Ako sa kakao vyrába?
Surové zrná, obsiahnuté v kakaových bôboch chuť čokolády nepripomínajú ani z ďaleka. Preto ani surové kakaové výrobky nie sú vyrobené priamo zo surových strukov.
Dozreté kakaové bôby prechádzajú sériou procesov počas ich spracovania (zdroj, zdroj):
- Zber: Dozreté kakaové bôby mávajú tradične žltú až oranžovú farbu. Po zbere sa kakaové bôby lúpu, čím sa získava šťavnatá ovocná dužina a malé fazuľky, ktoré podliehajú ďalšiemu spracovaniu.
- Fermentácia: Bobule so zvyškami vlákniny z bôbov sú umiestnené do nádob, alebo sa nakopia, kde začína proces fermentácie. To vytiahne charakteristickú, čokoládovú príchuť a arómu.
- Sušenie: Fermentované bôby sa sušia na prudkom slnku po dobu niekoľkých dní. Po tejto fáze sú sušené kakaové bôby pripravené na predaj a výrobu produktov.
- Praženie: Pred mletím a spracovaním do podoby kakaového prášku sa bôby pražia. Praženie dodá bôbom sladkosť a rozvinie kakaovú/ čokoládovú príchuť.
- Drvenie: Fazuľky sú následne rozdrvené a oddelené od vonkajšieho obalu.
- Mletie: Hroty sú brúsené a vytvárajú nealkoholický likér. Teraz je pripravený na výrobu čokoládových výrobkov.
Počas výroby prášku sa z bôbov taktiež odstraňuje tuková časť, taktiež využívaná pri výrobe čokolády a dezertov, známa ako kakaové maslo.
Kakao je bohaté na polyfenoly.
Polyfenoly sú prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty, spájané s výhodami ako redukcia zápalov, zlepšenie cirkulácie krvi, zníženie tlaku či úpravu hladiny cholesterolu. Nájdeme ich v potravinách, ako je ovocie, zelenina, zelený čaj, káva, kakao a víno (zdroj).
Kakao je jedným z najbohatších prírodných zdrojov polyfenolov. Je obzvlášť bohatý na ich poddruh – flavanoly, ktoré majú silné antioxidačné a protizápalové účinky.
Spracovanie a zohriatie kakaa však môže spôsobiť, stratu jeho prospešných vlastností. Horká a trpká chuť kakaa býva „ošetrovaná“ pridávaním zásad a aróm, čo môže v ojedinelých prípadoch viesť až ku 60% redukcii obsahu flavanolov.
Kakao znižuje krvný tlak a riziko vzniku infarktu.
Konzumácia kakaa pomáha efektívne znížiť krvný tlak. Okrem znižovania krvného tlaku napomáha aj ku zníženiu pravdepodobnosti vzniku srdcovo-cievnych ochorení (zdroj).
Tento efekt bol prvýkrát zaznamenaný u obyvateľov Strednej Ameriky. Tí ktorí pili kakao, mali v priemere nižší krvný tlak ako ich príbuzní z pevniny, ktorí kakao pravidelne nekonzumovali (zdroj).
Predpokladá sa, že flavanoly v kakau zlepšujú hladinu oxidu dusnatého v krvi, čo môže zlepšiť funkciu krvných ciev, znížiť krvný tlak a tým predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Zistilo sa navyše, že kakao redukuje „zlý“ LDL cholesterol, má účinok na riedenie krvi podobný ako aspirín, zlepšuje hladinu cukru v krvi a zmierňuje zápal. Tieto vlastnosti súvisia s nižším rizikom srdcového infarktu, srdcového zlyhania a mozgovej príhody (zdroj, zdroj).
Prehľad deviatich štúdií na 157 809 ľuďoch zistil, že vyššia konzumácia čokolády bola spojená s výrazne nižším rizikom srdcových chorôb, mŕtvice a smrti (zdroj).
Tieto výsledky naznačujú, že častá konzumácia malého množstva čokolády bohatej na kakao môže mať ochranné účinky.
Polyfenoly zlepšujú prietok krvi do mozgu a funkciu mozgu.
Niekoľko štúdií zistilo, že polyfenoly, obsiahnute napríklad aj v kakau, môžu znížiť riziko vzniku neurodegeneratívnych chorôb zlepšením funkcie mozgu a prietoku krvi.
Flavanoly sa podieľajú na produkcii neurónov a molekúl dôležitých pre funkciu mozgu a centrálnej nervovej sústavy. Ovplyvňujú navyše produkciu oxidu dusnatého, ktorý uvoľňuje steny ciev, čím zlepšuje prietok krvi a prísun krvi do mozgu (zdroj, zdroj).
Štúdie naznačujú, že denný príjem kakaových flavanolov môže zlepšiť kognitívne funkcie, a to dokonca aj u ľudí s mentálnou degeneráciou spôsobenou vekom (zdroj).
Tieto štúdie poukazujú na pozitívnu úlohu kakaa na zdravie mozgu a možný pozitívny vplyv na neurodegeneratívne choroby ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Kakao pomáha zlepšovať náladu.
Okrem pozitívneho vplyvu kakaa na mentálnu degeneráciu súvisiacu s vekom, môže jeho vplyv na mozog tiež zlepšiť náladu a príznaky depresie.
Pozitívne účinky na náladu pravdepodobne zabezpečujú kakaové flavanoly, vysoký obsah tryptofánu (látky, ktorú telo premieňa na serotonín), jeho obsah kofeínu alebo jednoducho senzorické (pocitové) potešenie z konzumácie čokolády (zdroj, zdroj).
Štúdia na starších mužoch navyše ukázala, že konzumácia čokolády súvisí so zlepšením celkového zdravia a lepšou psychickou pohodou (zdroj).
Flavanoly môžu zlepšiť príznaky cukrovky 2. typu
Nadmerná konzumácia čokolády pre celkové zdravie človeka určite prospešná nie je. Aj napriek tomu však má kakao v nich obsiahnutú určitý vplyv na kontrolu krvného cukru.
Laboratórne štúdie naznačujú, že kakaové flavanoly môžu spomaliť trávenie a vstrebávanie sacharidov v tenkom čreve, zlepšiť sekréciu inzulínu, znížiť tvorbu zápalov a stimulovať príjem cukru z krvi do buniek. Tieto vlastnosti niektoré štúdie prezentujú ako dôvody, pre zníženie rizika vzniku cukrovky (zdroj).
Napriek týmto sľubným výsledkom však existujú určité nezrovnalosti vo výskume. Niektoré štúdie zistili iba obmedzený účinok, mierne horšiu kontrolu cukrovky alebo vôbec žiadny účinok (zdroj, zdroj).
Kakao napomáha redukcii hmotnosti.
Kakao, dokonca aj vo forme čokolády, môže pomôcť regulovať váhu. Do istej miery za to môže príjem kofeínu, ktorý prirodzene pôsobí proti hladu. Mimo to pomáha kakao navodiť pocit sýtosti a spokojnosti.
Populačná štúdia zistila, že ľudia, ktorí pravidelne konzumovali malé množstvá čokolády s vysokým obsahom kakaa, mali nižšie BMI ako ľudia, ktorí ju konzumovali menej často. Výrazný rozdiel v hodnotách BMI sa preukázal aj napriek tomu, že prvá skupina konzumovala viac kalórií (zdroj).
Štúdie zamerané na chudnutie, za použitia diéty s kontrolovaným príjmom sacharidov, ako sú napríklad SCD diéta alebo keto-diéta, zaznamenali rýchlejšie chudnutie u jedincov konzumujúcich 50g 81% čokolády denne. Iné štúdie však zistili, že konzumácia čokolády zvyšuje váhu. Tento jav sa pripisuje nerozlišovaniu medzi druhmi čokolády, biela a mliečna čokoláda totiž nemá rovnaké výhody ako horká (zdroj, zdroj).
Kakao ma protirakovinotvorné vlastnosti.
Flavanoly v ovocí, zelenine a iných potravinách vzbudili veľký záujem kvôli ich protirakovinovým vlastnostiam, nízkej toxicite a iba ľahkým nepriaznivým vedľajším účinkom.
Kakao má najvyššiu koncentráciu flavanolov na 100g a môže výrazne prispieť k navýšeniu ich množstva v dennej rutine (zdroj).
Štúdie skúmajúce zložky kakaa zistili, že spomínané flavanoly majú antioxidačné účinky, chránia bunky pred poškodením reaktívnymi molekulami, bojujú proti zápalom, inhibujú rast a vyvolávajú smrť rakovinových buniek a pomáhajú predchádzať šíreniu rakovinových buniek (zdroj) .
Takéto tvrdenia o kakau sú však čiastočne protichodné, pretože niektoré štúdie nezistili žiadny prínos a niektoré dokonca zaznamenali zvýšené riziko v sledovanej oblasti (zdroj, zdroj).
Teobromín a teofylín obsiahnutý v kakau má prospešné účinky proti astme.
Astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje obštrukciu a zápal dýchacích ciest a môže byť život ohrozujúce (zdroj, zdroj).
Predpokladá sa, že kakao môže byť, vďaka obsahu teobromínu a teofylínu, prospešné pre ľudí s týmto ochorením. Theobromín je zložením podobný kofeínu a môže pomôcť pri pretrvávajúcom kašľaní. Kakaový prášok obsahuje asi 1,9 gramu tejto zlúčeniny na 100 gramov (zdroj).
Teofylín na druhej strane pomáha uvoľňovať dýchacie cesty, tým zväčšuje ich kapacitu a tiež zmierňuje zápal. Štúdie na zvieratách preukázali, že kakaový extrakt môže znížiť zúženie dýchacích ciest aj hrúbku tkaniva.
Tieto nálezy však zatiaľ neboli klinicky testované na ľuďoch a nie je jasné, či je kakao bezpečné používať s inými antiastmatickými liekmi.
Antibakteriálne a pro-imunitné vlastnosti kakaa pomáhajú zubom a pokožke.
Kakao obsahuje veľa zlúčenín, ktoré majú antibakteriálne, anti-enzymatické a pro-imunitné vlastnosti, ktoré môžu prispievať k jeho účinkom na zdravie ústnej dutiny.
V jednej štúdii sa u potkanov infikovaných orálnymi baktériami, ktorým sa podával kakaový extrakt, významne znížil výskyt zubných dutín v porovnaní s tými, ktorým sa podávala iba voda.
Neexistujú však žiadne významné štúdie na ľuďoch a väčšina kakaových výrobkov konzumovaných ľuďmi obsahuje aj cukor, ktorý sa najvýraznejšie podieľa na degradácii zubnej skloviny.
Napriek všeobecnej mienke nie je kakao v čokoláde príčinou akné. V skutočnosti sa zistilo, že kakaové polyfenoly výrazne zlepšujú zdravie pokožky. Ukázalo sa, že dlhodobé požívanie kakaa prispieva k ochrane pred slnečným žiarením, prekrveniu pokožky a zlepšuje povrchovú textúru a hydratáciu pokožky (zdroj, zdroj).
Ako zaradiť kakao do stravy?
Kakao je možné zaradiť do jedla buď v surovej podobe, pridať do nápojov a smoothies, prípadne konzumovať vo forme vysoko-percentnej horkej čokolády.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín odporúča na dosiahnutie priaznivých účinkov na zdravie srdca 2,5 gramu neupraveného kakaového prášku, s vysokým obsahom flavanolu, alebo 10 gramov vysoko-precentnej tmavej čokolády, s obsahom najmenej 200 mg flavanolov, denne (zdroj).
Táto hodnota je však podľa niektorých odborníkov príliš nízka. Tí tvrdia, že na získanie všetkých výhod je potrebné väčšie množstvo flavanolov (zdroj).
Pri nákupe tiež odporúčame vyberať čo najmenej spracované druhy kakaa prípadne vysoko-precentné kakaové výrobky (čokolády a pochutiny) s prirodzene vysokým obsahom flavanolov.