Avokádový olej je získavaný lisovaním dužiny plodov rastliny avokádovníka. Avokádo je na rozdiel od väčšiny druhov ovocia bohaté na zdravé tuky a aminokyseliny (zdroj).
Aj keď nie je taký známy ako olivový olej, je stále rovnako chutný.
Avokádový olej má mnoho výhod, ktoré do značnej miery súvisia s jeho vysokým obsahom antioxidantov a zdravých tukov.
1. Avokádový olej je bohatý na kyselinu olejovú.
Takmer 70% avokádového oleja pozostáva z kyseliny olejovej prospešnej pre srdce, mononenasýtenej omega-9 mastnej kyseliny (zdroj).
Táto mastná kyselina je tiež hlavnou zložkou olivového oleja a má sa za to, že je čiastočne zodpovedná za jeho prínos pre zdravie (zdroj).
Ďalej tvorí asi 12% avokádového oleja nasýtených tukov a asi 13% polynenasýtených tukov. Hoci má vysoký pomer omega-6 k omega-3 (13:1), netreba si robiť starosti, pretože celkové množstvo omega-6 je relatívne nízke.
2. Znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje zdravie srdca.
Niekoľko štúdií na zvieratách uvádza výhody pre zdravie srdca. Jedna štúdia na králikoch porovnávala avokádový, kokosový, kukuričný a olivový olej. Zistilo sa, že avokádový olej má priaznivé účinky na hladinu cholesterolu v krvi (zdroj).
Navyše sa ukázalo, že avokádový olej a olivový olej sú najúčinnejšie pri zvyšovaní HDL, „dobrého“ cholesterolu. U potkanov dokázal avokádový olej znížiť hladinu triglyceridov v krvi a hladinu LDL cholesterolu, ako aj znižovať krvný tlak (zdroj, zdroj).
3. Avokádový olej je skvelý pre oči.
Tento olej je relatívne dobrým zdrojom luteínu, karotenoidu, ktorý sa prirodzene nachádza vo vašich očiach (zdroj).
Funguje ako antioxidant, ktorý má výhody pre zdravie očí (zdroj).
Konzumácia veľkého množstva luteínu môže znížiť riziko katarakty a makulárnej degenerácie, čo sú bežné očné ochorenia súvisiace s vekom (zdroj, zdroj).
Avokádový olej je skvelým zdrojom luteínu, ktorý naše telo musí získavať z potravy nakoľko ho samo nevie vyprodukovať (zdroj).
4. Zvyšuje vstrebávanie dôležitých živín.
Avokádový olej poskytuje zdravé tuky, ktoré sú nevyhnutné pre prijímanie v tukoch rozpustných vitamínov. Medzi nimi sú karotenoidové antioxidanty, ktoré sú pigmentmi nachádzajúcimi sa v mnohých rastlinných potravinách. Ovocie a zelenina bohaté na karotenoidy však majú zvyčajne nízky obsah tuku. Jedna malá štúdia zistila, že pridanie avokádového oleja do šalátu s mrkvou, rímskym šalátom a špenátom zvýšilo absorpciu karotenoidov. Nárast bol podstatný, okolo 4,3 až 17,4-násobok, v porovnaní so šalátom bez tuku. (zdroj).
5. Avokádový olej pomáha zmierňovať príznaky artritídy.
Artritída je ochorenie zahŕňajúce bolestivé zápaly kĺbov. Je veľmi časté a postihuje milióny ľudí na celom svete. Osteoartróza je najbežnejšia forma artritídy. Je spojená s rozpadom chrupavky v kĺboch.
Početné štúdie zistili, že extrakty z avokáda a sójového oleja, ktoré sa nazývajú nezmäkčiteľné, môžu znížiť bolesť a stuhnutosť spojenú s osteoartrózou (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Extrakt sa javí byť obzvlášť prospešný pre ľudí, ktorí majú artrózu bedrového a kolenného kĺbu (zdroj).
6. Môže pomôcť predchádzať ochoreniu ďasien.
Výťažky z avokáda a sójového oleja môžu byť prospešné nielen proti artritíde. Niektoré dôkazy naznačujú, že táto kombinácia môže tiež pomôcť predchádzať paradentóze. Toto zápalové ochorenie môže zahŕňať príznaky ako začervenanie a krvácanie z ďasien, zápach z úst, rozpad kostí a tkanív okolo zubov. V najhorších scenároch môže dokonca spôsobiť stratu zubov (zdroj).
Podľa štúdie v kostných bunkách a periodontálnom tkanive môžu nezmydelniteľné (neroztekajúce sa pri 100 – 105°) zložky avokáda / sóje blokovať proteín nazývaný IL1B. Tento proteín podporuje zápal a je hlavným činiteľom deštrukcie tkaniva a úbytku kostnej hmoty pri ochoreniach ďasien (zdroj).
7. Avokádový olej zlepšuje pokožku a urýchľuje hojenie rán.
Mastné kyseliny v avokádovom oleji sa javia ako prospešné pre našu pokožku. Jedna štúdia na 13 pacientoch zistila, že krém obsahujúci avokádový olej a vitamín B12 zlepšil príznaky psoriázy už po 12 týždňoch liečby (zdroj).
Bol tiež študovaný pre svoju schopnosť liečiť poranenia kože a štúdie na potkanoch zistili, že pomáha urýchliť hojenie rán (zdroj, zdroj).
8. Neutralizuje voľné radikály.
Antioxidanty bojujú proti poškodeniu buniek voľnými radikálmi, ktoré sú odpadovými látkami metabolizmu. Ich vysoké hladiny môžu viesť k oxidačnému stresu, ktorý prispieva k chorobám, ako je cukrovka typu 2 a srdcovo-cievne choroby (zdroj, zdroj).
Poskytnutím elektrónov voľným radikálom ich antioxidanty môžu neutralizovať a zabrániť tak ich škodlivému pôsobeniu. Existuje veľa druhov voľných radikálov, ale najviac sa ich týkajú radikály odvodené od kyslíka, známe ako reaktívne formy kyslíka (ROS). Mitochondrie, bunkové orgány produkujúce energiu, sú hlavným zdrojom ROS (zdroj).
Podľa jednej štúdie u diabetických potkanov môže avokádový olej chrániť pred škodlivými účinkami voľných radikálov vstupom do mitochondrií (zdroj).
Akonáhle tam je, je schopný neutralizovať voľné radikály a zabrániť im v poškodení tohto dôležitého bunkového orgánu.
9. Avokádový olej je veľmi ľahko použiteľný.
Síce to nemôžeme označiť ako jeden z hlavných prínosov, stále je to veľmi dôležité. Faktom je, že avokádový olej je veľmi univerzálny a ľahko sa začleňuje do našej stravy.
Napríklad je ho možné konzumovať za studena, ale je to tiež bezpečný a zdravý olej na varenie, pretože jeho mastné kyseliny sú stabilné pri vysokej teplote (zdroj).
Tu je niekoľko spôsobov, ako pridať do svojej stravy avokádový olej:
- Pridajte lyžicu do smoothie.
- Pridajte do šalátu.
- Použite ho ako marinádu na grilovanie mäsa.
- Zahrňte olej pri pečení.
- Používajte ho na výrobu domácej majonézy.
- Pred pražením ním pokvapkajte zeleninou.
Avokádový olej sa navyše niekedy používa v kozmetike a výrobkoch na starostlivosť o pokožku (zdroj).