Kakaové maslo je pochutina získavaná z theobromy inak zvanej aj ako kakaovník. Táto rastlina produkuje plody, ktoré nazývame kakaové bôby. Z nich sa následne procesom, ktorý si opíšeme sa získava kakaové maslo.
Tento strom pochádza z amazonskej oblasti, ale v súčasnosti sa pestuje v mnohých vlhkých tropických oblastiach v Ázii, Oceánii a Amerike. Tuk extrahovaný z jeho semien je obľúbenou prísadou do výrobkov starostlivosti o pokožku a čokolády.
Vzhľadom na názov “maslo“ si mnoho ľudí kladie otázku či je vhodné aj pre vegánov.
Čo je to kakaové maslo ?
Ľudia po stáročia konzumovali jedlá a nápoje vyrobené z kakaových bôbov pre potešenie a pre svoje potenciálne liečivé vlastnosti (zdroj).
Je to bledožltý jedlý tuk extrahovaný z kakaových bôbov. Je tuhý pri izbovej teplote a po aplikácii na pokožku sa ľahko topí, to z neho robí obľúbenú zložku pleťových krémov.
Tento tuk má bohatú kakaovú príchuť a je jednou z troch hlavných zložiek čokolády.
Na výrobu kakaového masla sa čerstvo zozbierané kakaové bôby najskôr fermentujú, sušia a pražia. Z ich oleja sa potom vyrába maslo, zatiaľ čo sa zo zvyškov vyrába kakaový prášok (zdroj, zdroj).
Môžu vegáni konzumovať kakaové maslo alebo výrobky ho obsahujúce ?
Vegánska strava ako taká vylučuje mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, med a akékoľvek ďalšie živočíšne produkty.
Kakaové maslo je 100% rastlinného pôvodu. Preto je možné ho považovať za vegánske.
To ale neznamená, že všetky potraviny obsahujúce túto zložku sú vhodné pre vegánov.
Obsahuje kakaové maslo mliečne výrobky alebo iné zložky pochádzajúce zo zvierat?
Často sa kombinuje s mliečnymi výrobkami na výrobu čokoládových produktov.
Tmavá čokoláda sa vyrába kombináciou kakaového masla s kakaovým výluhom a cukrom. Väčšina tmavých čokolád je bez mliečnych výrobkov a je vhodnou pochúťkou pre tých, ktorí dodržiavajú vegánsku stravu.
Biele a mliečne čokolády však vyžadujú použitie kondenzovaného alebo sušeného mlieka, čo robí oba tieto produkty pochádzajúce z kakaového masla nevhodné pre vegánov (zdroj).
Okrem mliečnych výrobkov sa často kombinuje s prísadami ako vajcia, med alebo želatína. To je prípad mnohých čokoládových tyčiniek, pečiva alebo čokoládových bonbónov.
Ak chcete zistiť, či je produkt pochádzajúci z kakaového masla vegánsky, nezabudnite skontrolovať na etikete zložky ako vajcia, mliečne výrobky, med, srvátka, kazeín, laktóza, želatína, košenila, karmín a vitamín D3 prípadne omega-3 pochádzajúce zo zvierat.
Je vhodné aj pre celiatikov?
Lepok je druh bielkoviny, ktorá sa nachádza v zrnách, ako je raž, jačmeň a pšenica. Preto je prirodzene bezlepkové.
Môže sa však stať, že niektoré potraviny obsahujúce kakaové maslo tiež obsahujú lepok alebo prišli do styku s týmto proteínom počas výroby.
Napríklad chrumkavé čokoládové tyčinky alebo cukríky sa často vyrábajú kombináciou čokolády s prísadami obsahujúcimi lepok, ako je pšenica alebo jačmenný slad.
Čokoláda sa navyše často používa na pokrytie pečiva vyrobeného z múky obsahujúcej lepok, ako je napríklad pšenica, jačmeň, raž či špalda.
Kontrola výživového štítku potraviny je najlepší spôsob, ako zistiť, či výrobok obsahujúci kakaové maslo obsahuje aj lepok alebo s ním mohol prísť do styku počas výroby.
Používanie kakaového masla na tvár.
Používanie kakaového masla môže zlepšiť celkové zdravie a vzhľad pokožky a tváre. Vlhkosť, pružnosť a ochrana pred slnečným žiarením sú všetky požadované atribúty pre udržanie zdravého vzhľadu pokožky.
Keďže čisté kakaové maslo je koncentrovaný tuk, bolo by dobré vyskúšať ho ako prírodný odličovač. Hustejšie maslo, bližšie k izbovej teplote, môže mať príjemné a liečivé účinky na suché pery.
Pomáha odstraňovať jazvy.
Ak sa obávate o výskyt jaziev, lekári odporúčajú bežnú masáž pokožky za použitia kakaového masla. Nie je preukázané, že by masáž znižovala výskyt jaziev starších ako dva roky. Pre novšie jazvy môže byť prospešné, ak urobíte nasledovné:
- Masírujte krúživými pohybmi cez jazvu.
- Masírujte vertikálne cez jazvu.
- Masírujte vodorovne cez jazvu.
- Pre dosiahnutie najlepších výsledkov masírujte 2 až 3 krát denne, vždy 10 minút.
Kakaové maslo odporúčame aplikovať na pokožku po pílingu alebo kúpeli, nakoľko to zlepší vstrebávanie a posilní účinky.
Pri nadmernom používaní môže vzniknúť riziko upchatia pórov, preto odporúčame jeho striedmu aplikáciu.