Kardamón je korenie s intenzívnou, mierne sladkou chuťou, ktorú niektorí ľudia prirovnávajú k mäte. Vznikol v Indii, ale dnes je dostupný takmer na celom svete a používa sa v sladkých aj slaných receptoch. Predpokladá sa, že semená, oleje a výťažky z kardamónu majú pôsobivé liečivé vlastnosti a po stáročia sa používajú v tradičnej medicíne (zdroj, zdroj).
Pôvodom z Indie, dnes už však rozšírený po celom svete, pomáha ľuďom nastoliť opätovnú rovnováhu organizmu. Presne to je práca kardamónu.
1. Antioxidačné a diuretické vlastnosti môžu znížiť krvný tlak.
Kardamón môže byť užitočný pre ľudí s vysokým krvným tlakom. V jednej štúdii, výskumníci dali 3 gramy kardamónového prášku denne 20 dospelým, ktorí boli novo diagnostikovaní s vysokým krvným tlakom. Po 12 týždňoch sa hladiny krvného tlaku výrazne znížili na normálne rozmedzie (zdroj).
Sľubné výsledky tejto štúdie môžu súvisieť s vysokými hladinami antioxidantov v kardamóne. Antioxidanty sú spojené s poklesom krvného tlaku (zdroj).
Výskumníci sa tiež domnievajú, že korenie môže znížiť krvný tlak kvôli jeho diuretickému účinku. To znamená, že podporuje vylučovanie vody, ktorá sa hromadí v ľudskom tele, napríklad okolo srdca. Ukázalo sa, že u potkanov, kardamónový extrakt zvyšuje močenie a znižuje krvný tlak (zdroj).
2. Kardamón obsahuje zlúčeniny bojujúce proti rakovine.
Zlúčeniny v kardamóne môžu pomôcť v boji proti rakovinotvorným bunkám. Štúdie na myšiach ukázali, že kardamónový prášok môže zvýšiť aktivitu určitých enzýmov, ktoré pomáhajú v boji proti rakovine (zdroj, zdroj).
V jednej štúdii výskumníci vystavili dve skupiny myší zlúčenine, ktorá spôsobuje rakovinu kože a kŕmila jednu skupinu 500 mg mletého kardamónu na 1kg hmotnosti denne. Po 12 týždňoch sa objavila rakovina len u 29% myší, ktoré mali kardamón, v porovnaní s viac ako 90% myší v kontrolnej skupine (zdroj).
Výskum vplyvu kardamónu na rakovinotvorné bunky u ľudí ukazuje podobné výsledky. Jedna štúdia ukázala, že určitá zlúčenina v koreni zastavila orálne rakovinové bunky v testovacích skúmavkách (zdroj).
3. Pomáha chrániť pred chronickými ochoreniami vďaka protizápalovým účinkom.
Kardamón je bohatý na zlúčeniny, ktoré bojujú proti zápalu. Zápal nastáva, keď je vaše telo vystavené cudzím látkam. Akútny zápal je nevyhnutný a prospešný, ale dlhodobý zápal môže viesť k chronickým ochoreniam (zdroj, zdroj, zdroj).
Antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v hojnom množstve v kardamóme, chránia bunky pred poškodením a zastavujú vznik zápalu (zdroj).
Jedna štúdia zistila, že kardamómový extrakt v dávkach 50 – 100 mg na kg telesnej hmotnosti bol účinný pri inhibícii najmenej štyroch rôznych zápalových zlúčenín u potkanov (zdroj).
Ďalšia štúdia na potkanoch ukázala, že konzumácia kardamónového prášku znížila zápal pečene vyvolaný konzumáciou diéty s vysokým obsahom sacharidov a tuku (zdroj).
4. Kardamón pomáha s tráviacimi problémami.
Používa sa už tisíce rokov na pomoc pri trávení. Často sa zmiešava s inými liečivými koreniami na zmiernenie nepohodlia, nevoľnosti a zvracania. Najviac skúmaná vlastnosť je jeho možnosť liečiť vredy. V jednej štúdii boli potkany kŕmené extraktmi kardamónu, kurkumy a sembungových listov v horúcej vode predtým, ako boli vystavené vysokým dávkam aspirínu na vyvolanie žalúdočných vredov. U týchto potkanov sa vyvinuli menšie vredy v porovnaní s potkanmi, ktoré dostávali len aspirín (zdroj).
Podobná štúdia na potkanoch zistila, že samotný kardamónový extrakt by mohol úplne zabrániť alebo znížiť veľkosť žalúdočných vredov aspoň o 50%. V skutočnosti bol, pri dávkach 12,5 mg na 1kg telesnej hmotnosti, extrakt kardamónu účinnejší ako bežný liek proti vredom (zdroj).
Výskum tiež naznačuje, že kardamón môže chrániť pred baktériou Helicobacter pylori, ktorá je spojená s rozvojom väčšiny problémov so žalúdočnými vredmi (zdroj).
5. Môže liečiť zlé dýchanie a slúži ako prevencia zubných kazov.
Použitie kardamónu na liečbu zlého dychu a zlepšenie zdravia ústnej dutiny je starým liekom. V niektorých kultúrach je obyčajné osviežiť dych tým, že po jedle konzumujú celé kardamónové struky. Dokonca aj výrobca žuvačiek Wrigley používa korenie v jednom zo svojich výrobkov.
Dôvod, prečo kardamón môže prispievať k čerstvému dychu, môže súvisieť s jeho schopnosťou bojovať proti baktériám v ústach (zdroj).
Jedna štúdia zistila, že kardamónové extrakty boli účinné v boji proti piatim baktériám, ktoré spôsobujú tvorbu zubných kazov. V niektorých laboratórnych testoch v skúmavkách extrakty zabránili rastu baktérií až o 2,08 cm (zdroj).
Ďalší výskum ukazuje, že kardamónový extrakt môže znížiť množstvo baktérií vo vzorkách slín o 54% (zdroj).
6. Kardamón môže mať antibakteriálne účinky a liečiť infekcie.
Výskumy ukazujú, že kardamónové extrakty a éterické oleje obsahujú zlúčeniny, ktoré bojujú proti niekoľkým bežných kmeňov baktérií (zdroj, zdroj).
Jedna laboratórna štúdia skúmala vplyv týchto výťažkov na kmene kvasiniek, ktoré môžu spôsobiť plesňové infekcie, rezistentných voči liekom z Candida. Extrakty boli schopné inhibovať rast niektorých kmeňov o 2,51- 3,78cm (zdroj).
Ďalší laboratórny výskum zistil, že éterické oleje a výťažky z kardamónu sú rovnako a niekedy účinnejšie ako štandardné lieky proti E. coli a Staphylococcus, baktériám, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom (zdroj).
Štúdie tiež ukázali, že kardamónové esenciálne oleje bojujú proti baktériám Salmonelly, ktoré vedú k otrave jedlom a Campylobacter, ktorý prispieva k zápalu žalúdka (zdroj).
7. Môže zlepšiť dýchanie a používanie kyslíka.
Zlúčeniny v kardamóme môžu pomôcť zvýšiť prúdenie vzduchu do pľúc a zlepšiť dýchanie. Pri použití v aromaterapii môže kardamón poskytnúť osviežujúcu arómu, ktorá zvyšuje schopnosť nášho tela používať kyslík počas cvičenia. Jedna štúdia požiadala skupinu účastníkov, aby inhalovali éterický olej z kardamónu na jednu minútu pred chôdzou na bežeckom páse na 15-minútové intervaly. Táto skupina mala podstatne vyšší príjem kyslíka v porovnaní s kontrolnou skupinou (zdroj).
Ďalším spôsobom, ktorý môže zlepšiť dýchanie a využitie kyslíka, je relaxácia dýchacích ciest. To môže byť obzvlášť užitočné pri liečbe astmy. Štúdia na potkanoch a králikoch zistila, že injekcie kardamómového extraktu by mohli uvoľniť priechod vzduchu v hrdle. Ak má extrakt podobný účinok u ľudí s astmou, môže zabrániť tomu, aby ich zapálené dýchacie cesty obmedzovali dýchanie (zdroj).
8. Kardamón môže znížiť hladiny cukru v krvi.
Pri užívaní vo forme prášku môže znížiť hladinu cukru v krvi. Jedna štúdia zistila, že kŕmenie potkanov stravou s vysokým obsahom tukov a sacharidov (HFHC) spôsobilo, že hladina cukru v krvi zostala zvýšená dlhšie ako keby boli kŕmené normálnou stravou. Keď sa potkanom na diéte s HFHC podával kardamómový prášok, ich hladina cukru v krvi klesla rýchlejšie ako u kontrolnej skupiny (zdroj).
V štúdii s viac ako 200 dospelými s týmto stavom boli účastníci rozdelení do skupín, ktoré užívali len čierny čaj alebo čierny čaj s tromi gramami škorice, kardamónu alebo zázvoru každý deň počas ôsmich týždňov. Výsledky ukázali, že škorica, ale nie kardamóm alebo zázvor, zlepšili kontrolu hladiny cukru v krvi (zdroj).
9. Ďalšie potenciálne zdravotné prínosy kardamómu.
Okrem vyššie uvedených zdravotných benefitov môže byť prospešný aj inými spôsobmi. Štúdie na potkanoch zistili, že vysoká hladina antioxidantov v korení môže zabrániť zväčšeniu pečene, úzkosti a dokonca napomôcť aj k úbytku hmotnosti.
- Ochrana pečene: Kardamómový extrakt môže znížiť zvýšené hladiny pečeňových enzýmov, triglyceridov a cholesterolu. Môžu tiež zabrániť zväčšeniu pečene a hmotnosti pečene, čo znižuje riziko vzniku tukových ochorení pečene. (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj)
- Úzkosť: Jedna štúdia na potkanoch naznačuje, že kardamómový extrakt môže zabrániť úzkostnému správaniu. Môže to byť preto, že nízke hladiny antioxidantov v krvi sú spojené s rozvojom úzkosti a iných porúch nálady. (zdroj, zdroj, zdroj)
- Strata hmotnosti: Štúdia u 80 žien s nadváhou a obéznymi prediabetickými ženami zistila súvislosť medzi užívaním kardamónu a miernym znížením obvodu pásu. Štúdie na potkanoch na vzťah chudnutia a korenia však nezistili významné výsledky. (zdroj)
Počet štúdií o prepojení medzi kardamónom a týmito potenciálnymi prínosmi je obmedzený a väčšinou sa vykonáva na zvieratách.
Okrem toho nie sú jasné dôvody, prečo by korenie mohlo pomôcť zlepšiť zdravie pečene, úzkosť a hmotnosť.
10. Kardamón je dostupný pre väčšinu ľudí.
Kardamón je všeobecne bezpečný pre väčšinu ľudí. Najbežnejším spôsobom použitia kardamónu je varenie alebo pečenie. Je veľmi všestranný a často sa pridáva do indických karí, dusených mäsových výrobkov, perníčkov, chleba a iného pečiva.
V súčasnosti však neexistuje odporúčaná dávka pre korenie, pretože väčšina štúdií bola uskutočňovaná na zvieratách. Okrem toho, kardamómové doplnky nemusia byť vhodné pre deti a tehotné či dojčiace ženy.
Väčšina doplnkov odporúča 500 mg kardamónového prášku alebo extraktu raz alebo dvakrát denne.