Cholesterol je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele. V prirodzených množstvách je telu prospešný, ba dokonca nevyhnutný pre správne fungovanie metabolizmu. Ľudia ho však v strave prijímajú neprirodzene vysoké množstvá, čo z neho, z dlhodobého hľadiska, robí tichého zabijaka. Nakoľko vysoký cholesterol nebolí a prejavuje sa až vo vyššom veku, kedy so sebou prináša niekedy až fatálne prejavy, je veľmi podstatná prevencia, udržiavanie zdravého životného štýlu a pravidelná kontrola jeho hladiny (zdroj).
Mnoho ľudí považuje cholesterol za veľkého strašiaka. Nie je to však celkom pravda. Cholesterol je aj zlý aj dobrý
Cholesterol je prítomný v každej bunke ľudského tela a plní rôzne prirodzené funkcie, má prsty v trávení, tvorbe bunkových stien, produkovaní hormónov a generovaní vitamínu D.
Vysoká hladina krvných tukov a najmä LDL cholesterolu je však najzávažnejším rizikovým faktorom pre vznik srdcovo-cievnych ochorení, aterosklerózy (kôrnatenia tepien) či dokonca rakoviny pľúc. Na Slovensku pritom existuje spôsob diagnostiky vysokej hladiny cholesterolu, ba dokonca aj efektívnej liečby. Predpokladá sa, že na Slovensku až 1/3 slovákov trpí zvýšenou hladinou cholesterolu.
Problémom však ostáva chybná diagnostika či dokonca jej absencia. Podľa slov odborníka, prof. MUDr. Daniela Pellu, treba dávať pozor hlavne na hladinu LDL cholesterolu a tú, v prípade nutnosti, upravovať liečbou. Celková hladina cholesterolu ani z ďaleka nemusí súvisieť s výškou skutočného kardiovaskulárneho rizika. Na hladinu cholesterolu a s ním spojené riziká sú obzvlášť náchylní muži a a fajčiari.
Všetky tabuľky a hodnoty sú uvádzané s ohľadom na priemerné hodnoty pre zdravých jedincov stanovené svetovou zdravotníckou organizáciou – WHO (zdroj).
Čo je to cholesterol?
Cholesterol je typ lipidu (tuku). Je to voskovitá látka podobná tuku, ktorá je prirodzene produkovaná v pečeni alebo získavaná z jedla. Je nevyhnutný pre tvorbu bunkových membrán, určitých hormónov a vitamínu D (zdroj).
Cholesterol je lipid nerozpustný vo vode, to znamená, že nedokáže sám cestovať krvou. Na to sú potrebné transportné častice, ktoré sa nazývajú lipoproteíny. Tie sú prirodzene vytvárané v pečeni ale časť z nich sa nachádza aj v potrave. Cholesterol je následne naviazaný na tieto častice (lipoproteíny) a distribuovaný po tele.
Hladina celkového cholesterolu, HDL-C, LDL-C a triglyceridov sa udáva v mmol / l (milimol na liter) alebo mg / dl (miligramoch na deciliter). Zdravá hladina celkového cholesterolu v krvi by podľa najnovších poznatkov mala byť menej ako 5,0 mmol / l, hladina LDL cholesterolu pod 3,0 mmol / l a hladina HDL viac ako 1,5 mmol / l. Údaje hovoria o tom, že genetika (dedičnosť) sa na vysokej hladine cholesterolu podieľa približne 60 % a vonkajšie faktory (strava, pohyb a stres) tvoria asi 40 % (zdroj).
Na čo slúžia lipoproteíny.
Lipoproteíny sú častice vyrobené zo zmesi tukov a bielkovín. Fungujú ako transportné (prenosové) častice a roznášajú cholesterol, triglyceridy a ďalšie látky do určených miest v tele.
Lipoproteíny sa delia na 5 hlavných druhov (pre účely tohto článku sa však zameriame hlavne na LDL a HDL):
- Chylomicrons – chylomikróny.
- VLDL (very low-density lipoprotein – VLDL) – lipoproteín z veľmi nízkou hustotou častíc.
- IDL (intemediate density lipoprotein – IDL) – lipoproteín s priemernou hustotou častíc.
- LDL (low-density lipoprotein cholesterol – LDL) – lipoproteín s nízkou hustotou častíc.
- HDL ( high-density lipoprotein cholesterol – HDL) – lipoproteín s nízkou hustotou častíc.
Lipoproteíny LDL a HDL na seba viažu cholesterolové bunky a tvoria nasledovné zlúčeniny, ktoré my nazývame ako LDL a HDL cholesterol (LDL C a HDL C).
LDL C však sám o sebe nie je škodlivý. Škodlivým sa stáva v momente, keď je nosná častica (LDL) poškodená cukrom. Od toho momentu nie je LDL cholesterol schopný plniť svoju rolu v systéme a je zachytený ochrannými bunkami (makrofágmi), a tu začína jeho ukladanie na stenách ciev (zdroj).
Ku zvýšeniu cholesterolu a vzniku s ním asociovaných ochorení dochádza hlavne pri „premnožení“ poškodených častíc LDL C, tomuto stavu sa ľudovo hovorí vysoký cholesterol. Ak sa vysoký tento stav nelieči, môže viesť k mnohým zdravotným problémom, vrátane infarktu, aterosklerózy alebo mozgovej príhody.
LDL cholesterol alebo „zlý cholesterol“.
LDL cholesterol sa často označuje ako „zlý cholesterol“. Vysoká hladina tohoto cholesterolu v krvi totiž spôsobuje jeho ukladanie na stenách ciev či dokonca aterosklerózu. Nahromadenie je tiež známe ako vznik cholesterolového plaku. Tento plak a kôrnatenie tepien spôsobuje zužovanie ciev a obmedzuje prietok krvi, čo vedie ku tvorbe krvných zrazenín a zvýšeniu krvného tlaku. Následkom týchto faktorov môže dôjsť ku vzniku stavov ako je infarkt či mŕtvica (zdroj).
Nasledujúce rozdelenie je platné pre zdravých jedincov bez prítomnosti alebo genetických predispozícii na srdcovo-cievne ochorenia (zdroj). V prípade prítomnosti alebo predispozície na tieto ochorenia sa odporúča pohybovať do 2/3 hodnoty stanovených noriem (to znamená že pre hodnotu 100 mg / dl sú 2/3 70 mg / dl).
- ideálna: menej ako 100 mg / dl alebo menej ako 2,58 mmol / l
- normálna: 100 – 129 mg / dl alebo 2.59 – 3,34 mmol / l
- zvýšená: 130 – 159 mg / dl alebo 3,35 – 4,12 mmol / l
- vysoká: 160–189 mg / dl alebo 4,13 – 4,9 mmol / l
- zdraviu nebezpečná: 190 mg / dl alebo 5 mmol / l
Viac o LDL sa dozviete TU.
HDL cholesterol alebo „dobrý cholesterol“.
Lipoproteín s vysokou hustotou (HDL) sa niekedy nazýva „dobrý cholesterol“. Jeho úlohou je odstraňovanie a návrat LDL-C späť do pečene. To pomáha zabrániť hromadeniu cholesterolových plakov v tepnách, znižovať riziko tvorby arteosklerózy a tým pádom zmenšovať riziko vzniku spomínaných chorôb a stavov (zdroj).
Hladiny HDL by sa mali udržiavať vyššie. Optimálne hodnoty pre hladiny HDL sú 60 mg / dl a viac alebo 1,55 mmol / l a viac. Hodnoty pod 40 mg / dl sú potenciálnym spúšťačom srdcovo-cievnych ochorení.
- Extrémne nízka hodnota: pod 40 mg / dlalebo 1,03 mmol / l
- Znížená hodnota: 41 mg / dl – 59 mg / dl alebo 1,04 mmol / l – 1,53 mmol / l
- Priaznivá hodnota: 60 mg / dl a viac alebo 1,53 mmol / l a viac
Viac o HDL sa dočítate TU.
Čo sú to triglyceridy?
Triglyceridy sú ďalším typom lipidov. Trigylceridy slúžia ako úložný priestor pre energiu. Po konzumácii vyššieho množstva energie (kalórii) než telo v danej chvíli potrebuje, ju transformuje na glykogén (svalový a pečeňový). V prípade, že sú tieto zásobárne plné, dokáže telo prebytočné kalórie spracovať do podoby triglyceridov, a skladovať v tukových zásobách (zdroj).
Ak telo pravidelne dostáva vyššie dávky energie než potrebuje, dochádza ku zvýšeniu hladiny triglyceridov. To môže zvýšiť riziko vzniku niekoľkých zdravotných problémov, vrátane srdcových chorôb a mozgovej príhody.
Hladina triglyceridov v krvi by mala byť tiež kontrolovaná, nakoľko ich vysoké hladiny nie sú prospešné pre telo.
- Normálna hodnota – menej ako 149 mg / dl alebo menej ako 1,69 mmol / l
- Hranične vysoká hodnota – 150 – 199 mg / dl alebo 1,7 – 2,25 mmol / l
- Vysoká hodnota – 200 – 499 mg / dl alebo 2,26 – 5,6 mmol / l
- Veľmi vysoká hodnota – 500 mg / dl alebo vyššia či 5,7 mmol / l alebo vyššia
Ako diagnostikovať vysoký cholesterol.
Na meranie hladín cholesterolu, sa vo väčšine prípadov využíva jednoduchý krvný test. Je známy pod názvom lipidový panel. Býva použitý na stanovenie hladín celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a triglyceridov (zdroj).
Príčiny vysokého cholesterolu.
Vysoký cholesterol je významným rizikovým faktorom pre ischemickú chorobu srdca (ICHS), príčinou infarktu, mŕtvice a aterosklerózy (zdroj).
Zníženie príjmu tukov v strave pomáha riadiť hladinu cholesterolu. Je obzvlášť užitočné obmedziť potraviny, ktoré obsahujú:
- Cholesterol: Je obsiahnutý v živočíšnych potravinách, mäse a syroch.
- Nasýtené tuky: Vyskytujú sa v niektorých druhov mäsa, mliečnych výrobkov, čokolády, pečiva, vyprážaných, polotovarov a spracovaných potravín.
- Trans-tuky: trans tuky sa nachádzajú vo vyprážaných jedlách, polotovaroch a spracovaných potravinách.
Vysoká telesná hmotnosť alebo obezita prirodzene vedú k vysokej hladine LDL v krvi. Genetické faktory môžu taktiež prispievať k vysokej hladine cholesterolu, napríklad ľudia s dedičnými ochorením, familiárnou hypercholesterolémiou (FH), majú od narodenia veľmi vysoké hladiny LDL. Na Slovensku touto chorobou trpí zhruba 10 900 jednotlivcov, z ktorých je diagnostikovaných len 10%. Podľa projektu MED-PED FH (vykonaj včasnú diagnostiku a prevenciu včasného úmrtia v rodinách s FH) je množstvo ľudí trpiacich touto chorobou dokonca dvojnásobné (zdroj).
Medzi ďalšie stavy, ktoré môžu viesť k vysokej hladine cholesterolu, patria:
- Cukrovka.
- Ochorenie pečene alebo obličiek.
- Syndróm polycystických vaječníkov.
- Tehotenstvo a ďalšie stavy, ktoré zvyšujú hladinu ženských hormónov.
- Nedostatočná činnosť štítnej žľazy.
- Lieky, ktoré zvyšujú LDL cholesterol a znižujú HDL cholesterol, ako sú progestíny, anabolické steroidy a kortikosteroidy.
Príznaky vysokého cholesterolu.
Osoba s vysokou hladinou cholesterolu často nemá žiadne príznaky, ale rutinná kontrola a pravidelné krvné testy môžu pomôcť indikovať jeho vysokú hladinu včas. Vyhýbanie sa krvným testom môže niekedy znamenať rozdiel medzi chorobou a zdravím. Pravidelné testy pomáhajú znížiť toto riziko.
Komplikácie ktoré spôsobuje vysoký cholesterol.
Ako už bolo spomenuté vysoké hladiny LDL-C môžu spôsobiť hromadenie plaku a zvyšovaniu krvného tlaku. Nahromadenie tohto plaku spôsobuje vznik aterosklerózy a tvorbu krvných zrazenín ktoré s postupom času prechádzajú do závažnejších zdravotných stavov (zdroj).
Ateroskleróza je vážny stav, ktorý obmedzuje prietok krvi cez vaše tepny. Taktiež zvyšuje riziko vzniku nebezpečných krvných zrazenín.
Ateroskleróza môže mať za následok mnoho život ohrozujúcich komplikácií, ako napríklad:
- Mŕtvica.
- Infarkt.
- Angína (bolesť na hrudníku).
- Vysoký krvný tlak.
- Periférne vaskulárne ochorenie.
- Chronické ochorenie obličiek.
Cholesterol v potravinách.
potraviny aktívne znižujúce hladinu cholesterolu (zdroj):
- ovos, jačmeň a celozrnné obilniny
- fazuľa
- baklažán
- orechy
- rastlinný olej (repka, slnečnica)
- ovocie (hlavne jablká, hrozno, jahody a citrusové plody)
- sója a jedlá zo sóje
- mastné ryby (najmä losos, tuniak a sardinky)
- potraviny bohaté na vlákninu
Ich pridanie do vyváženej stravy môže pomôcť udržať hladinu cholesterolu pod kontrolou.
Zoznam potravín, ktoré majú zlý vplyv na hladinu cholesterolu.
Tie obsahujú:
- červené mäso a tučné mäso
- plnotučné mliečne výrobky
- margaríny a stužené tuky
- hydrogenované oleje
- pečivo z bielej múky
- zvieracie tuky
- spracované mäsá (klobása, slanina, škvarky, saláma, párky a šunka)
Ako znížiť cholesterol pomocou stravy.
Váš lekár alebo dietológ vám môže odporučiť zmeny v stravovaní, aby vám pomohli dosiahnuť a udržať zdravé hladiny cholesterolu.
Môžu vám napríklad poradiť, aby ste:
- obmedzte príjem potravín s vysokým obsahom cholesterolu, nasýtených tukov a trans-tukov
- vyberte chudé zdroje bielkovín, ako sú kuracie, morčacie, zajačie/králičie mäso, ryby a strukoviny
- jedzte širokú škálu jedál s vysokým obsahom vlákniny, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky
- namiesto vyprážaných jedál sa rozhodnite pre pečené, grilované a dusené jedlá
- vyhýbajte sa fastfoodovému jedlu
Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, nasýtených tukov alebo trans-tukov zahŕňajú:
- červené mäso, mäso z orgánov, vaječné žĺtky a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku
- spracované potraviny vyrobené z kakaového masla, palmového oleja alebo kokosového oleja
- hlboko vyprážané jedlá, ako sú zemiakové lupienky, cibuľové krúžky, hranolky a vyprážané mäso či syr
- niektoré pečivo, napríklad maslové sušienky, maslove croissanty a biele pečivo s obsahom masla/margarínu
Konzumácia rýb a iných potravín, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, môže tiež pomôcť znížiť hladinu LDL. Napríklad losos, makrela a sleď sú bohatým zdrojom omega-3. Vlašské orechy, mandle, mleté ľanové semiačko a avokádo tiež obsahujú omega-3.
Ako prirodzene znížiť hladinu cholesterolu.
V niektorých prípadoch môže byť možné znížiť hladinu cholesterolu bez užívania liekov. Pomáha taktiež aj prevencia vo forme aktívneho životného štýlu, pestrej, vyváženej stravy a vyhýbaním sa tabakovým výrobkom.
Niektorí ľudia tiež tvrdia, že niektoré bylinné a výživové doplnky môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Takéto tvrdenia sa vzťahujú napríklad na:
- cesnak
- hloh
- astragalus
- červená kvasnicová ryža
- doplnky rastlinných sterolov a stanolov
- ovsené otruby, ktoré sa nachádzajú v ovsených vločkách a v celom ovse
- psyllium
- mleté ľanové semienka