LDL Cholesterol (cholesterol s nízkou hustotou lipoproteínov – LDL) tvorí väčšinu cholesterolu v tele človeka. Cholesterol je v tele nevyhnutný pre radu telesných procesov.
Pretože LDL cholesterol môže zúžiť krvné cievy a tým pádom zvyšuje riziko srdcových chorôb, býva označovaný ako „zlý cholesterol“ (zdroj).
HDL cholesterol na druhej strane odoberá cholesterol do pečene a pomáha telu ho recyklovať. Vďaka tomu ho ľudia nazývajú „dobrý cholesterol“.
Ani jeden z nich však nevyhnutne nie je zlý alebo dobrý. Problém však nastáva v momente kedy sa LDL cholesterol poškodí pôsobením cukru. Vtedy sa začína ukladať po stenách ciev a spôsobovať zdravotné problémy. Preto sa zvýšená hladina LDL cholesterolu mylne označuje za „zlý“ cholesterol.
Ach sa chcete dočítať viac o cholesterole kliknite TU alebo HDL cholesterole kliknite TU.
Čo spôsobuje vysoký LDL cholesterol?
Príčin vysokej hladiny cholesterolu je veľa. Medzi najčastejšie z nich však patria gény, strava, choroby či pasívny životný štýl. (zdroj).
Gény.
V rodinách sa môže vyskytovať vysoká hladina LDL cholesterolu dedične. V horších prípadoch dochádza ku génovej „mutácii“, ktorá býva taktiež dedičná, a dochádza ku vzniku familiárnej hypercholesterolémie (FH). FH spôsobuje narušenie recyklácie LDL C v pečeni, čo spôsobuje jeho extrémne vysoké množstvá v krvnom obehu. Na Slovensku je predpokladaný počet pacientov okolo 10 900, z ktorých je správne diagnostikovaných sotva 10%. Podľa projektu MED-PED FH môže byť reálne číslo dokonca dvojnásobne vyššie (zdroj)
FH sa vo svete objavuje zatiaľ len zriedka a postihuje len 1 človeka z 250, ktorý trpí touto chorobou. No predpokladá sa že len 10% z nich je správne diagnostikovaných, ak vôbec (zdroj).
Strava.
Ak je v strave vysoký obsah tukov alebo nasýtených tukov, môže hroziť riziko zvýšenia LDL cholesterolu. Potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov zahŕňajú najmä mastné kusy mäsa a plnotučné mliečne výrobky.
Je odporúčané aby 20–35% denných kalórií dospelého človeka pochádzalo z tukov. Odporúča tiež obmedziť príjem nasýtených tukov na menej ako 10% kalórií denne, a to od veku 2 rokov (zdroj).
Lieky.
Niektoré lieky môžu zvyšovať LDL cholesterol alebo znižovať HDL cholesterol. Tie obsahujú:
- antiretrovírusové lieky (zdroj)
- lieky na chemoterapiu (zdroj)
- betablokátory (zdroj)
- diuretiká (zdroj)
- steroidy (zdroj)
- lieky na zníženie krvného tlaku
- lieky proti HIV/AIDS
Životný štýl.
Každodenné zvyky môže ovplyvniť hladiny LDL a HDL cholesterolu (zdroj).
- Nedostatok fyzickej aktivity: Lekári si spájajú nízku hladinu aktivity s nižším HDL cholesteroloma s vyššou hladinou telesného tuku, čo vyúsťuje do vyššej hladiny LDL cholesterolu.
- Fajčenie: Fajčenie znižuje hladiny HDL cholesterolu čím prirodzene odstraňuje prostriedok na redukciu LDL cholesterolu.
- Stres: Keď sa človek nachádza pod neustálym alebo vysokým nárazovým stresom, produkuje určité hormóny, ktoré môžu spôsobiť, že jeho telo bude vytvárať viac cholesterolu.
- Príliš veľa alkoholu: intenzívne alebo silné pitie alkoholu môže zvýšiť hladinu cholesterolu .
Ako sa prejavuje vysoký LDL cholesterol?
Vysoký LDL cholesterol sa skoro nikdy neprejavuje vedľajšími príznakmi až do momentu nebezpečne vysokých hladín zoxidovaného LDL C. Prvými príznakmi nahromadeného LDL môže byť bolesť v oblasti hrudného koša, sťažené dýchanie, zvýšený srdečný pulz prípadne srdcová arytmia. Samozrejmosťou je pravidelná kontrola hladiny cholesterolu u pacientov, ktorí v minulosti prekonali infarkt, mozgovú príhodu či mŕtvicu (zdroj).
Meranie celkovej hladiny cholesterolu však nemusí byť vždy smerodajné, pre určenie rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Je preto potrebné dávať pozor na vyrovnaný pomer všetkých zložiek cholesterolu.
Boli však stanovené priemerné hladiny, ktoré je odporúčané dodržiavať, ako prevenciu pred vznikom spomínaných ochorení z dlhodobého udržateľného pohľadu. Nasledujúca tabuľka zobrazuje odporúčané zdravé úrovne cholesterolu (zdroj).
Typ cholesterolu | Zdravé úrovne |
Celkový cholesterol | Pod 200 mg / dl |
LDL cholesterol | Pod 100 mg / dl |
HDL cholesterol | Nad 60 mg / dl |
Triglyceridy | Menej ako 150 mg / dl |
Väčšina dospelých by si mala kontrolovať hladinu cholesterolu každých 4–6 rokov. Ľudia so zdravotnými problémami, autoimunitnými ochoreniami či pasívnym životným štýlom by mali kontrolu cholesterolu podstúpiť častejšie (zdroj).
Ako preventívne znižovať LDL cholesterol?
Podľa FMED UNIBA lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave môžu ľudia znížiť hladinu LDL cholesterolu nasledujúcimi opatreniami (zdroj).
Výber zdravých potravín.
Aby sme zabránili zvýšeniu hladiny LDL cholesterolu mali by sme konzumovať potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov a vyhýbať sa pri varení tropickým olejom, ako je napríklad palmový olej. Taktiež by sme mali voliť jedlá s vysokým obsahom vlákniny na zvýšenie HDL cholesterolu a zníženie LDL cholesterolu.
Vyhýbanie sa stresu a zamerať sa na aktívny životný štýl.
Nadváha či dokonca obezita sú neslávne známe zvýšeným rizikom vzniku mnohých chorôb. Medzi nimi sa nachádza aj zvýšenie hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov. To znamená že ak nie sme príliš aktívny a náš režim nezahŕňa žiadnu formu fyzickej aktivity potrebné zaradiť do každodennej rutiny prechádzky, šport, cvičenie a iné.
Dospelí jedinci by sa mali usilovať o absolvovanie 150 minútovej fyzickej aktivity týždenne (to platí pre ľudí s nadváhou, obezitou či pasívnym štýlom života). Týždenný program by mal teda zahŕňať 30 minút cvičenia počas 5 dní. Typ a forma cvičenia, ktorú by ste mohli vyskúšať je napríklad kardio ako rýchla chôdza alebo beh. S udržaním miernej úrovne hmotnosti môžu pomôcť aj aktivity na posilnenie svalov, ako je chôdza do kopca či cvičenie s odporom (zdroj).
Prestať fajčiť.
Fajčenie má nepočetné množstvo škodlivých účinkov na naše telo. Jeho účinok na kardiovaskulárny systém však môže zvýšiť riziko srdcových chorôb u osôb, ktoré majú vysoký LDL cholesterol alebo majú nábeh na zvýšené hladiny týchto tukov.
Znižovanie konzumácie alkoholu.
Konzumácia alkoholu má taktiež zásluhu na zvyšovaní LDL cholesterolu či triglyceridov. Občasná konzumácia mierneho množstva alkoholu škodlivá nie je, problém však nastáva najmä pri častej alebo nadmernej konzumácii alkoholu.
Dá sa vysoký LDL cholesterol liečiť?
Liečba vysokého LDL cholesterolu sa môže líšiť v závislosti od individuálnych hladín cholesterolu v tele človeka. Predpísané lieky môžu zahŕňať (zdroj):
- Statíny: Tento liek spomaľuje produkciu cholesterolu v pečeni. Pomáha tiež pečeni odbúravať a recyklovať už vytvorený, či prijatý cholesterol.
- Sekvestranty žlčových kyselín: Tieto lieky odstraňujú žlčové kyseliny, čo vedie telo k tvorbe žlčových kyselín z LDL cholesterolu.
- Niacín: Tento vitamín skupiny B zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a zároveň znižuje LDL cholesterol.
- Fibráty: Tento liek znižuje hladinu triglyceridov.
- Inhibítory PCSK9: Ľudia, ktorí majú familiárnu hypercholesterolémiu, dostávajú tento liek.
Rizikové faktory a vysoké hladiny LDL.
Podmienky, ku ktorým môže prispievať vysoký LDL cholesterol môžu zahŕňať (zdroj):
- ateroskleróza
- ochorenie krčnej tepny
- ochorenie srdca
- infarkt
- mŕtvica
- čiastočne sa podieľa aj na vzniku rakoviny pľúc
Niekoľko rizikové faktory môžu súvisieť s vysokým LDL cholesterolom vrátane rodinnej anamnézy, veku, pohlavia a zdravotných stavov a správania (zdroj).
Záver.
LDL cholesterol nemusí byť nevyhnutne označovaný za zlý. Závažnosť jeho pôsobenia, v súvislosti so vznikom kardiovaskulárnych ochorení, závisí na viacerých faktoroch. Prvým je frekvencia a objem konzumácie cukru, ktorý poškodzuje LDL nosiče (čím vyššia konzumácia, tým vyššia pravdepodobnosť oxidácie LDL častíc). Druhým je hladina samotného LDL cholesterolu (čím je vyššia, tým vyššia je pravdepodobnosť poškodenia častice LDL pôsobením cukru). Tretím faktorom je hladina HDL zdravého cholesterolu, ktorý pomáha odbúravať LDL cholesterol z krvného obehu (čím nižšia hladina HDL, tým je nižšia efektivita procesu odbúravania LDL).
Z toho vyplýva že dodržiavanie správnej stravy a dopĺňania živín, spolu s dostatočným množstvom pohybu a absencie alkoholu či fajčenia, výrazne napomáha udržiavaniu zdravej hladiny cholesterolu a predchádzaniu rôznym ochoreniam či stavom.