Ashwagandha je starodávna liečivá bylina. Používa sa už viac ako 3 000 rokov na zmiernenie stresu, zvýšenie energetickej hladiny a zlepšenie koncentrácie.
Rastlina Withania somnifera (ashwagandha) je klasifikovaná ako adaptogén, čo znamená, že môže pomôcť telu zvládať stres.
Ashwagandha tiež poskytuje množstvo ďalších výhod pre vaše telo a mozog. Napríklad môže zvýšiť funkciu mozgu, znížiť hladinu cukru v krvi, kortizolu či pomôcť v boji proti prejavom úzkosti a depresie.
1. Je starodávna liečivá bylina.
Ashwagandha je jednou z najdôležitejších bylín v ajurvéde, ktorá je formou alternatívnej medicíny založenej na indických princípoch prírodného liečenia.
Je tiež známa pod niekoľkými inými názvami, vrátane indického ženšenu a zimnej čerešne. Rastlina ashwagandha je malý ker so žltými kvetmi, ktorý je pôvodom z Indie a severnej Afriky. Extrakty, prášok z koreňa či listov rastliny sa používajú na liečbu rôznych stavov.
Mnoho z jeho prínosov pre zdravie sa pripisuje vysokej koncentrácii withanolidov, o ktorých sa preukázalo, že bojujú proti zápalom a množeniu nádorov (zdroj).
2. Môže znížiť hladinu cukru v krvi.
V niekoľkých štúdiách sa preukázalo, že ashwagandha znižuje hladinu cukru v krvi.
Jedna laboratórna štúdia zistila, že zvyšuje sekréciu inzulínu a zlepšuje citlivosť na inzulín vo svalových bunkách (zdroj).
V 4-týždňovej štúdii u ľudí so schizofréniou mali navyše pacienti liečení ashwagandhou priemerné zníženie hladín cukru v krvi nalačno o 13,5 mg / dl v porovnaní s 4,5 mg / dl u tých, ktorí dostávali placebo (zdroj).
3. Ashwagandha môžu mať protirakovinové vlastnosti.
Laboratórne štúdie zistili, že andaferín – zlúčenina v Ashwagandhe – pomáha indukovať apoptózu, čo je programovaná smrť rakovinových buniek. To tiež bráni množeniu nových rakovinových buniek niekoľkými spôsobmi (zdroj).
Predpokladá sa, že andaferín podporuje tvorbu reaktívnych foriem kyslíka (ROS) vo vnútri rakovinových buniek a narúša ich funkciu. Taktiež môže spôsobiť, že rakovinové bunky sa stanú menej odolné voči apoptóze (zdroj).
Štúdie na zvieratách naznačujú, že môže pomôcť pri liečbe niekoľkých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, pľúc, hrubého čreva, mozgu a vaječníkov (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
V jednej štúdii myši s nádormi vaječníkov liečené samotným aferínom alebo v kombinácii s protirakovinovým liekom vykazovali 70 – 80% zníženie rastu nádorov. Liečba tiež zabránila šíreniu rakoviny do ďalších orgánov (zdroj).
4. Môže znížiť hladinu kortizolu.
Kortizol je známy ako stresový hormón, pretože nadobličky ho uvoľňujú v reakcii na stres, ako aj v prípade, keď je hladina cukru v krvi príliš nízka.
Bohužiaľ, v niektorých prípadoch môže dôjsť k chronickému zvýšeniu hladiny kortizolu, čo môže viesť k vysokej hladine cukru v krvi a zvýšenému ukladaniu tukov v bruchu.
V jednej štúdii s chronicky stresovanými dospelými mali tí, ktorí doplnili do stravy ashwagandhu, značne väčšie zníženie kortizolu v porovnaní s kontrolnou skupinou. U tých, ktorí užívali najvyššiu dávku, došlo v priemere k 30% zníženiu.
Štúdie značne preukázali, že ashwagandha môže pomôcť znížiť hladinu kortizolu (zdroj, zdroj).
5. Ashwagandha prispieva k zníženiu stresu a úzkosti.
Medzi jej najznámejšie účinky patrí schopnosť znižovať stres.
Niekoľko štúdií na ľuďoch tiež preukázalo, že môže zmierniť príznaky u ľudí so stresovými a úzkostnými poruchami (zdroj).
V 60-dennej štúdii u 64 ľudí s chronickým stresom hlásili tí v skupine, ktorá doplnila stravu o ashwagandhu, v priemere o 69% zníženie úzkosti a nespavosti, v porovnaní s 11% v skupine s placebom. Vedci tvrdia, že blokuje stresovú cestu v mozgu potkanov reguláciou chemickej signalizácie v nervovom systéme (zdroj).
V ďalšej šesťtýždňovej štúdii hlásilo zníženie úzkosti 88% ľudí, ktorí užívali ashwagandhu, v porovnaní s 50% tých, ktorí využívali placebo efekt (zdroj).
6. Zmierňuje príznaky depresie.
Aj keď to nebolo dôkladne preštudované, niekoľko štúdií naznačuje, že ashwagandha môže pomôcť zmierniť depresiu.
V jednej kontrolovanej 60-dennej štúdii u 64 stresovaných dospelých osôb uviedli tí, ktorí užívali 600 mg vysoko koncentrovaného extraktu z ashwagandhy denne, 79% zníženie závažnej depresie, zatiaľ čo skupina s placebom zaznamenala 10% nárast (zdroj).
7. Ashwagandha zvyšuje testosterón a plodnosť u mužov.
Doplnky s obsahom ashwagandhy môžu mať silné účinky na hladinu testosterónu a reprodukčné zdravie (zdroj, zdroj).
V jednej štúdii so 75 neplodnými mužmi vykazovala skupina liečená ashwagandhou zvýšený počet a pohyblivosť spermií. Liečba navyše viedla k významnému zvýšeniu hladín testosterónu (zdroj).
Vedci tiež uviedli, že skupina, ktorá bylinku brala, mala zvýšenú hladinu antioxidantov v krvi.
V inej štúdii sa u mužov, ktorí dostávali ashwagandhu pre stres, vyskytli vyššie hladiny antioxidantov a lepšia kvalita spermií. Po 3 mesiacoch liečby otehotnelo 14% mužských partnerov (zdroj).
8. Zvyšuje svalovú hmotu a silu.
Výskum ukázal, že ashwagandha môže zvýšiť objem svalovej hmoty a zvýšiť silu (zdroj).
V štúdii zameranej na stanovenie bezpečnej a efektívnej dávky pre ashwagandhu získali zdraví muži, ktorí užívali 750–1 250 mg práškového koreňa Ashwagandhy denne, svalovú silu po 30 dňoch (zdroj).
V inej štúdii mali tí, ktorí užívali ashwagandhu, výrazne väčšie prírastky svalovej sily a veľkosti. Taktiež viac ako zdvojnásobil ich zníženie percenta telesného tuku v porovnaní so skupinou s placebom.
9. Ashwagandha zmierňuje zápal.
Niekoľko štúdií na zvieratách preukázalo, že pomáha znižovať zápal (zdroj, zdroj, zdroj).
Štúdie na ľuďoch zistili, že zvyšuje aktivitu prirodzených imunitných buniek, ktoré bojujú proti infekcii a pomáhajú udržiavať zdravie (zdroj, zdroj).
Ukázalo sa tiež, že znižuje príznaky zápalu, ako je C-reaktívny proteín (CRP). Tento proteín súvisí so zvýšeným rizikom srdcových chorôb.
V jednej kontrolovanej štúdii mala skupina, ktorá užívala 250 mg štandardizovaného extraktu z ashwagandhy denne, v priemere 36% pokles CRP v porovnaní so 6% poklesom v skupine s placebom (zdroj).
10. Môže znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov.
Okrem protizápalových účinkov môže ashwagandha pomôcť zlepšiť zdravie srdca znížením hladiny cholesterolu a triglyceridov.
Jedna štúdia na potkanoch zistila, že znižovala hladinu celkového cholesterolu a triglyceridov o 53%, respektíve takmer o 45% (zdroj).
V 60-dennej štúdii s chronicky stresovanými dospelými zaznamenala skupina užívajúca vyššiu dávku extraktu z ashwagandhy, 17% pokles LDL (zlého) cholesterolu a 11% pokles triglyceridov v priemere.
11. Ashwagandha zlepšuje mozgové funkcie vrátane pamäte.
Štúdie naznačujú, že môže zmierniť problémy s pamäťou a mozgovými funkciami spôsobené zranením alebo chorobou (zdroj, zdroj, zdroj).
Výskum ukázal, že podporuje antioxidačnú aktivitu, ktorá chráni nervové bunky pred škodlivými voľnými radikálmi.
V jednej štúdii sa u potkanov s epilepsiou, ktorí boli liečení ashwagandhou, takmer úplne zmenila porucha priestorovej pamäte. Pravdepodobne to bolo spôsobené znížením oxidačného stresu (zdroj).
V jednej kontrolovanej štúdii hlásili zdraví muži, ktorí denne užívali 500 mg štandardizovaného extraktu, významné zlepšenie ich reakčného času a výkonu úloh v porovnaní s mužmi, ktorí dostávali placebo (zdroj).
Ďalšia 8-týždňová štúdia na 50 dospelých ukázala, že užívanie 300 mg extraktu z koreňa ashwagandhy dvakrát denne významne zlepšilo celkovú pamäť, výkon úloh a pozornosť (zdroj).
12. Je bezpečná pre väčšinu ľudí a je široko dostupná.
Ashwagandha je bezpečný doplnok pre väčšinu ľudí, aj keď nie sú známe jeho dlhodobé účinky.
Samozrejme niektorí jedinci by ho však nemali užívať, vrátane tehotných a dojčiacich žien.
Ľudia s autoimunitnými chorobami by sa tiež mali vyhnúť ashwagandhe, pokiaľ im to nedovolí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Patria sem ľudia s ochorením, ako je reumatoidná artritída, lupus, Hashimotova tyroiditída a cukrovka 1. typu.
Pacienti užívajúci lieky na ochorenie štítnej žľazy by mali byť navyše pri užívaní ashwagandhy opatrní, pretože u niektorých ľudí môžu zvyšovať hladinu hormónov štítnej žľazy.
Môže tiež znížiť hladinu cukru v krvi a hladinu krvného tlaku, v prípade jej užívania preto vedci odporúčajú konzultáciu s odborníkom.
Odporúčané dávkovanie ashwagandhy závisí od typu doplnku. Extrakty sú účinnejšie ako surový koreňový alebo listový prášok z ashwagandhy.