Olivový olej sa vyrába lisovaním plodov olea europaea (olivovník európsky alebo oliva európska). Toto tekuté zlato bolo a je ešte aj dnes cenené a používané mnohými civilizáciami už od tých najstarších.
Olivovníky “stratené v čase“ postupom milénií rozhodne nestratili svoju kúzelnú moc.
Pôvod olivovníkov sa datuje do takmer 13. tisícročia pred Kristom.
Účinky tuku v strave na zdravie sú kontroverzné. Odborníci sa však zhodujú, že olivový olej, najmä extra panenský, je pre väčšinu ľudí prospešný.
Olivový olej je bohatý na zdravé mononenasýtené tuky.
Asi 14% oleja tvoria nasýtené tuky, zatiaľ čo 11% je polynenasýtených, ako sú omega-6 a omega-3 mastné kyseliny.
Prevládajúcou mastnou kyselinou v olivovom oleji je mononenasýtený tuk nazývaný kyselina olejová, ktorý tvorí 73% celkového obsahu oleja.
Štúdie naznačujú, že kyselina olejová zmierňuje zápal a môže mať dokonca priaznivé účinky na bunky spojené s rakovinou (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Mononenasýtené tuky sú tiež celkom odolné voči vysokému teplu, takže extra panenský olivový olej je zdravou voľbou pri varení.
Obsahuje veľké množstvo antioxidantov.
Je pomerne výživný.
Okrem prospešných mastných kyselín obsahuje malé množstvo vitamínov E a K.
Je tiež nabitý silnými antioxidantmi. Tieto antioxidanty sú biologicky aktívne a môžu znížiť riziko chronických ochorení (zdroj, zdroj).
Tiež bojujú proti zápalom a pomáhajú chrániť váš cholesterol v krvi pred oxidáciou – čo sú dve výhody, ktoré môžu znížiť riziko srdcovo cievnych ochorení (zdroj, zdroj).
Olivový olej má silné protizápalové vlastnosti.
Chronický zápal je považovaný za poprednú príčinu chorôb, ako sú rakovina, srdcovo cievne choroby, metabolický syndróm, cukrovka 2. typu, Alzheimerova choroba, artritída a dokonca aj obezita.
Pomáha znižovať zápal, čo môže byť jedným z hlavných dôvodov jeho prínosov pre zdravie.
Hlavné protizápalové účinky sprostredkovávajú antioxidanty. Kľúčový medzi nimi je oleocanthal, o ktorom sa preukázalo, že funguje podobne ako protizápalový liek ibuprofén (zdroj).
Vedci odhadujú, že oleocanthal v 3,4 polievkových lyžiciach (50 ml) extra panenského olivového oleja má podobný účinok ako 10% dávky ibuprofénu pre dospelých (zdroj).
Výskum tiež naznačuje, že kyselina olejová, hlavná mastná kyselina v olivovom oleji, môže znižovať hladinu dôležitých zápalových príznakov, ako je C-reaktívny proteín (CRP).
Jedna štúdia tiež ukázala, že antioxidanty, ktoré obsahuje môžu inhibovať niektoré gény a proteíny, ktoré vedú k zápalu (zdroj).
Môže zabrániť mŕtvici.
Mŕtvica je spôsobená poruchou prietoku krvi do mozgu, buď v dôsledku krvnej zrazeniny alebo krvácania. V rozvinutých krajinách je mŕtvica druhou najčastejšou príčinou smrti, hneď za srdcovými chorobami (zdroj).
Veľký prehľad štúdií s 841 000 ľuďmi zistil, že olivový olej bol jediným zo zdrojov mononenasýtených tukov spojených so zníženým rizikom mŕtvice a srdcových chorôb (zdroj).
V ďalšom prehľade u 140 000 účastníkov bolo u tých, ktorí konzumovali olivový olej, oveľa menšie riziko mozgovej príhody ako u tých, ktorí tak neurobili (zdroj).
Olivový olej ochraňuje srdce a cievny systém.
Srdcové choroby sú najčastejšou príčinou úmrtí na svete (zdroj).
Pozorovacie štúdie uskutočnené pred niekoľkými desaťročiami ukázali, že srdcové choroby sú v krajinách Stredomoria menej časté.
To viedlo k rozsiahlemu výskumu stredomorskej stravy, o ktorej sa teraz preukázalo, že významne znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb (zdroj, zdroj).
Extra panenský olivový olej je jednou z kľúčových zložiek tejto stravy, ktorá chráni pred srdcovými chorobami niekoľkými spôsobmi (zdroj).
Znižuje zápal, chráni „zlý“ LDL cholesterol pred oxidáciou, zlepšuje výstelku vašich ciev a môže pomôcť zabrániť nadmernému zrážaniu krvi (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Je zaujímavé, že sa tiež ukázalo, že znižuje krvný tlak, ktorý je jedným z najsilnejších rizikových faktorov pre srdcovo cievne choroby a predčasnú smrť. V jednej štúdii olivový olej znížil potrebu liečby vysokého krvného tlaku 48% (zdroj, zdroj, zdroj).
Desiatky ak nie stovky štúdii sa jednoznačne zhodujú že prináša nezanedbateľné bonusy pre náš srdcovo-cievny systém.
Olivový olej nie je spojený s nárastom hmotnosti a obezitou.
Mnohé štúdie spájajú stredomorskú stravu bohatú na olivový olej s priaznivými účinkami na telesnú hmotnosť (zdroj, zdroj, zdroj).
V 30-mesačnej štúdii s viac ako 7 000 španielskymi vysokoškolákmi nebola konzumácia veľkého množstva olivového oleja spojená so zvýšenou hmotnosťou (zdroj).
Jedna trojročná štúdia na 187 účastníkoch navyše zistila, že spomínaná strava súvisí so zvýšenou hladinou antioxidantov v krvi a tiež s chudnutím (zdroj).
Bojuje proti Alzheimerovej chorobe.
Alzheimerova choroba je najbežnejším neurodegeneratívnym ochorením na svete.
Jednou z jej kľúčových vlastností je nahromadenie takzvaných beta-amyloidových plakov vo vašich mozgových bunkách.
Jedna štúdia na myšiach preukázala, že látky v olivovom oleji môže pomôcť tieto plaky odstrániť (zdroj).
Štúdia na ľuďoch navyše naznačila, že stredomorská strava bohatá na olivový olej prospievala funkcii mozgu (zdroj).
Olivový olej môže znížiť riziko cukrovky 2. typu.
Javí sa ako vysoko ochranný proti cukrovke 2. typu.
Niekoľko štúdií ho spája s priaznivými účinkami na hladinu cukru v krvi a citlivosť na inzulín (zdroj, zdroj).
Klinická štúdia so 418 zdravými ľuďmi nedávno potvrdila ochranné účinky olivového oleja (zdroj).
V tejto štúdii stredomorská strava bohatá na olivový olej znížila riziko cukrovky 2. typu o viac ako 40%.
Antioxidanty v olivovom oleji majú protirakovinové vlastnosti.
Rakovina je jednou z najbežnejších príčin smrti na svete.
Ľudia v stredomorských krajinách majú nižšie riziko niektorých druhov rakoviny a mnohí odborníci sa domnievajú, že príčinou môže byť olivový olej (zdroj).
Antioxidanty, ktoré obsahuje môžu znižovať oxidačné poškodenie pôsobením voľných radikálov, o ktorých sa predpokladá, že sú hlavným zdrojom rakoviny (zdroj, zdroj).
Mnoho laboratórnych štúdií ukazuje, že zlúčeniny v olivovom oleji môžu bojovať proti rakovinovým bunkám (zdroj, zdroj).
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či olivový olej skutočne znižuje riziko rakoviny.
Olivový olej môže pomôcť pri liečbe reumatoidnej artritídy.
Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie charakterizované deformovanými a bolestivými kĺbmi.
Aj keď presná príčina nie je dobre pochopená, zahŕňa to, že ľudský imunitný systém omylom napadne normálne bunky.
Zdá sa, že doplnky z olivového oleja zlepšujú zápalové príznaky a znižujú oxidačný stres u jedincov s reumatoidnou artritídou (zdroj, zdroj).
Olivový olej sa javí ako obzvlášť prospešný v kombinácii s rybím olejom, ktorý je zdrojom protizápalových omega-3 mastných kyselín.
V jednej štúdii olivový a rybí olej výrazne zlepšili silu uchopenia, bolesti kĺbov a rannú stuhnutosť u ľudí s reumatoidnou artritídou (zdroj).
Olivový olej má antibakteriálne vlastnosti.
Obsahuje veľa výživných látok, ktoré môžu brzdiť alebo ničiť škodlivé baktérie (zdroj).
Jedným z nich je Helicobacter pylori, baktéria, ktorá žije v ľudskom žalúdku a môže spôsobiť žalúdočné vredy a rakovinu žalúdka.
Štúdie preukázali, že extra panenský olivový olej bojuje proti ôsmim kmeňom tejto baktérie, z ktorých tri sú rezistentné na antibiotiká (zdroj).
Štúdia na ľuďoch naznačila, že 30 gramov extra panenského olivového oleja, užívaných každý deň, dokáže eliminovať infekciu Helicobacter pylori u 10–40% ľudí už za dva týždne (zdroj).
Uistite sa, že používate správny typ.
Nákup správneho druhu olivového oleja je nesmierne dôležitý.
Extra panenský olivový olej si zachováva niektoré antioxidanty a bioaktívne zlúčeniny z olív. Z tohto dôvodu sa považuje za zdravšiu ako rafinovaný olivový olej.
Napriek tomu na trhu s olivovým olejom dochádza k mnohým podvodom, pretože veľa olejov, ktoré majú na etikete označenie „extra virgin“, bolo zriedených rafinovaným olejom.
Štítky preto starostlivo preskúmajte, aby ste sa uistili, že dostanete pravý extra panenský olivový olej. Vždy je dobré prečítať si zoznamy zložiek a skontrolovať certifikáciu kvality.