Aktívne uhlie je spoločné meno pre skupinu umelo vytvorených, pórovitých uhlíkov s hubovitou štruktúrou. Vyznačujú sa veľkým aktívnym povrchom s vysokou schopnosťou adsorbovať široké spektrum mikro a makromolekulárnych látok.
Aktívne uhlie sa v súčasnosti propaguje ako silný ošetrujúci prírodný produkt.
Má celý rad navrhovaných výhod, od zníženia hladiny cholesterolu, bielenie zubov a vyliečenie poopičného stavu. Tento článok sa podrobne zaoberá aktívnym uhlím a vedou, ktorá stojí za jeho údajnými výhodami. Aktívne uhlie bolo kedysi považované za univerzálne antidotum (zdroj).
Čo je to aktívne uhlie?
Aktívne uhlie inak zvané aj živočíšne uhlie je jemný čierny prášok vyrobený z kostí, kokosových škrupín, rašeliny, ropného koksu, uhlia alebo pilín.
Uhlie sa „aktivuje“ jeho spracovaním pri veľmi vysokých teplotách. Vysoké teploty menia jeho vnútornú štruktúru, znižujú veľkosť pórov a zväčšujú povrchovú plochu (zdroj). Výsledkom je uhlie, ktoré je poréznejšie ako bežné uhlie.
Aktívne uhlie by sa nemalo zamieňať s briketami z uhlia, ktoré sa používajú ako palivo. Aj keď obidve môžu byť vyrobené z rovnakých základných materiálov, brikety neboli pri vysokých teplotách „aktivované“. Okrem toho obsahujú ďalšie látky, ktoré sú pre človeka toxické.
Ako funguje aktívne uhlie?
Živočíšne uhlie funguje tak, že zachytáva toxíny a chemikálie v čreve, čím bráni ich absorpcii . Pórovitá štruktúra aktívneho uhlia má negatívny elektrický náboj, ktorý spôsobuje, že priťahuje pozitívne nabité molekuly, ako sú toxíny a plyny. Práve to pomáha zachytávať toxíny a chemikálie v čreve (zdroj, zdroj).
Aktívne uhlie dokáže prenášať toxíny mimo tela vďaka tomu, že ho naše telo neabsorbuje.
Aktívne uhlie ako núdzové ošetrenie.
Vďaka svojim schopnostiam viazať toxíny má aktívne uhlie variabilné lekárske využitie. Napríklad v prípade otravy sa často používa aktívne uhlie. Je to preto, že môže viazať širokú škálu liekov a znižovať ich účinky. U ľudí sa aktívne uhlie používa ako antidotum (protijed) od začiatku 18. storočia (zdroj).
Môže sa používať na liečbu predávkovania liekov, na predpis či voľnopredajných liekov, ako sú aspirín, acetaminofén alebo sedatíva (zdroj, zdroj).
Štúdie napríklad ukazujú, že ak sa jedna dávka 50 – 100 gramov aktívneho uhlia odoberie do piatich minút po požití lieku, môže u dospelých znížiť absorpciu lieku až o 74%. Tento účinok klesá na približne 50%, ak sa uhlie odoberie 30 minút po požití lieku a 20%, ak sa užije tri hodiny po predávkovaní liekom (zdroj).
Po počiatočnej dávke 50 – 100 gramov niekedy nasledujú dve až šesť dávok 30 – 50 gramov každé dve až šesť hodín. Tento protokol viacnásobného dávkovania sa však používa menej často a môže byť účinný iba v obmedzenom počte prípadov otravy (zdroj, zdroj).
Je dôležité si uvedomiť, že aktívne uhlie nie je účinné vo všetkých prípadoch otravy. Napríklad sa zdá, že má malý vplyv na otravu alkoholom, ťažkými kovmi, železom, líthiom, draslíkom, kyselinami alebo zásadami. Navyše odborníci varujú, že aktívne uhlie by sa nemalo bežne podávať vo všetkých prípadoch otravy. Vedci v takýchto prípadoch odporúčajú jeho užitie konzultovať s odborníkom.
Môže podporovať funkciu obličiek.
Živočíšne uhlie môže pomôcť podporiť funkciu obličiek znížením počtu odpadových produktov, ktoré majú obličky filtrovať.
To by mohlo byť užitočné najmä u pacientov trpiacich chronickým ochorením obličiek, čo je stav, pri ktorom obličky už nemôžu správne filtrovať odpadové produkty. Zdravé obličky sú zvyčajne veľmi dobre vybavené na filtrovanie krvi bez akejkoľvek ďalšej pomoci. Avšak pacienti trpiaci chronickým ochorením obličiek majú vo všeobecnosti problémy s odstránením močoviny a iných toxínov z tela. Ako už bolo spomenuté aktívne uhlie má schopnosť viazať močovinu a ďalšie toxíny, čím ich pomáha telu eliminovať (zdroj, zdroj, zdroj).
Súčasné dôkazy sú však slabé a na to, aby bolo možné dospieť k definitívnym záverom, sú potrebné ďalšie kvalitatívne štúdie.
Znižuje príznaky syndrómu rybieho zápachu.
Aktívne uhlie môže pomôcť znížiť nepríjemný zápach u jedincov trpiacich trimethylaminúriou (TMAU), známou tiež ako syndróm rybieho zápachu. TMAU je genetický stav, v ktorom sa v tele hromadí trimethylamín (TMA), zlúčenina so zápachom podobným hnilobe rýb. Zdraví jedinci sú zvyčajne schopní premeniť TMA na nevoňavú zlúčeninu a potom ju vylúčiť močom. Avšak ľuďom s TMAU chýba trimethylaminoxidáza – enzým potrebný na uskutočnenie tejto premeny. To spôsobuje, že sa TMA hromadí v tele a prechádza do moču, potu a dychu, čo spôsobuje nepríjemný, rybí zápach (zdroj).
Štúdie ukazujú, že pórovitý povrch aktívneho uhlia môže pomôcť viazať malé zapáchajúce zlúčeniny, ako je TMA, a zvyšovať ich vylučovanie.
Jedna malá štúdia s pacientmi s TMAU analyzovala účinky doplňovania s 1,5 gramu aktívneho uhlia počas 10 dní. To pomohlo znížiť hladiny TMA v moči pacientov na hladinu podobnú zdravým pacientom (zdroj).
Aktívne uhlie môže znížiť hladinu cholesterolu !
Aktívne uhlie môže tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Je to preto, že môže v čreve viazať žlčové kyseliny obsahujúce cholesterol a cholesterol, čím ich bráni telu absorbovať ich (zdroj, zdroj).
V jednej štúdii znížilo užívanie 24 gramov aktívneho uhlia denne po dobu štyroch týždňov celkový cholesterol o 25% a „zlý“ LDL cholesterol o 25%. Dobré hladiny HDL cholesterolu sa tiež zvýšili o 8% (zdroj).
V inej štúdii pomohlo pri užívaní 4–32 gramov aktívneho uhlia denne znížiť celkový a „zlý“ cholesterol LDL o 29–41% u osôb s vysokou hladinou cholesterolu (zdroj).
Podobné výsledky boli hlásené vo väčšine, ale nie vo všetkých podobných štúdiách (zdroj, zdroj, zdroj).
Je však nutné poznamenať, že všetky štúdie súvisiace s touto témou sa uskutočnili v 80. rokoch 20. storočia. Pre úplné potvrdenie týchto poznatkov by boli potrebné ďalšie kvalitatívne štúdie.
Medzi najznámejšie domáce použitie patrí:
- Redukcia plynatosti: Niektoré štúdie uvádzajú, že živočíšne uhlie môže pomôcť znížiť produkciu plynu po jedle. Môže tiež pomôcť zlepšiť zápach vetrov. Nie všetky štúdie však pozorovali tento prínos (zdroj, zdroj).
- Filtrácia vody: Aktívne uhlie je obľúbený spôsob, ako znížiť obsah ťažkých kovov a fluoridov vo vode. Zdá sa však, že nie je veľmi účinné pri odstraňovaní vírusov, baktérií alebo minerálov tvrdej vody (zdroj, zdroj).
- Bielenie zubov: Používanie aktívneho uhlia na čistenie zubov je anekdoticky potvrdené ako bieliace. Hovorí sa, že zabraňuje usádzaniu zubného povlaku a ďalších zlúčenín farbiacich zubov. Nenašli sa však žiadne štúdie na podporu tohto tvrdenia.
- Prevencia poalkoholického stavu: Živočíšne uhlie sa niekedy používa na prevenciu kocoviny. Jeho konzumácia s alkoholom môže znížiť hladinu alkoholu v krvi a teda poslúžiť ako prevencia. Jeho účinky priamo počas kocoviny však neboli zatiaľ skúmané (zdroj).
- Ošetrenie pokožky: Aplikácia aktívneho uhlia na pokožku je ponúkaná ako účinná liečba proti akné alebo pri pohryznutí hmyzu alebo hada. K tejto téme sa však dajú nájsť iba predbežné správy.
Je aktívne uhlie bezpečné?
Aktívne uhlie sa vo väčšine prípadov považuje za bezpečné a nežiaduce účinky sa považujú za zriedkavé a zriedkavo závažné. Jeho nadmerné užívanie však môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky, z ktorých najbežnejšie sú nevoľnosť a zvracanie.
Zápcha a čierna stolica sú dva ďalšie bežne hlásené vedľajšie účinky (zdroj).
Ak sa živočíšne uhlie používa ako núdzové antidotum proti jedu, existuje riziko, že sa môže dostať do pľúc a nie do žalúdka. Platí to najmä v prípade, ak osoba, ktorá ho prijíma, zvracia, je ospalá alebo iba čiastočne pri vedomí. Z tohto dôvodu by sa aktívne uhlie malo podávať iba osobám, ktoré sú úplne pri vedomí .
Okrem toho môže aktívne uhlie zhoršiť príznaky u jedincov s porfýriou, zriedkavým genetickým ochorením postihujúcim kožu, črevo a nervový systém (zdroj).
Za zmienku stojí, že aktívne uhlie môže tiež znížiť absorpciu určitých liekov. Preto by sa jednotlivci, ktorí užívajú lieky, mali pred prijatím lieku poradiť so svojím lekárom.
Doplnky aktívneho uhlia sa nachádzajú vo forme tabliet alebo práškov. Ak sa aktívne uhlie vezme ako prášok, môže sa zmiešať s vodou alebo nekyslou šťavou. Zvýšenie príjmu vody môže tiež pomôcť zabrániť príznakom zápchy.