Púpava lekárska patrí do rodiny kvitnúcich rastlín Asteraceae, rozšírenej v mnohých častiach sveta.
Sú tiež známe ako Taraxacum spp., aj keď Taraxacum officinale je najbežnejšie vyskytujúcim sa druhom z nich. Väčšina z vás však pozná púpavu ako tvrdohlavú burinu, ktorú je takmer nemožné vyhnať zo záhrady alebo trávnika.
V tradičných bylinných postupoch je púpava cenená pre širokú škálu liečivých vlastností. Po celé storočia sa používa na liečbu a prevenciu nespočetného množstva ochorení, vrátane rakoviny, akné, chorôb pečene a zažívacích ťažkostí.
1. Púpava lekárska má vysoký obsah výživných látok.
Od koreňa po kvetinu je rastlina púpavy vysoko výživná, nabitá vitamínmi, minerálmi a vlákninou.
Púpavu môžete jesť varenú alebo surovú, slúži ako vynikajúci zdroj vitamínov A, C a K. Obsahuje tiež vitamín E, folát a malé množstvo ďalších vitamínov skupiny B, množstvo niekoľkých minerálov, vrátane železa, vápnika, horčíka a draslíka (zdroj).
Koreň púpavy je bohatý na uhľohydrát inulín, ktorý je typom rozpustnej vlákniny v rastlinách a podporuje rast a udržiavanie zdravej bakteriálnej mikroflóry v črevnom trakte (zdroj).
Koreň púpavy lekárskej je často sušený a konzumovaný ako čaj, ale môže sa tiež jesť v celej podobe.
2. Rastlina púpavy obsahuje silné antioxidanty.
Púpava lekárska je plná silných antioxidantov, čo môže vysvetľovať, prečo má táto rastlina také široké využitie pre zdravie. Antioxidanty sú molekuly, ktoré pomáhajú neutralizovať alebo predchádzať negatívnym účinkom voľných radikálov v tele.
Voľné radikály sú produktom normálneho metabolizmu, ale môžu byť veľmi deštruktívne. Prítomnosť príliš veľa voľných radikálov prispieva k rozvoju chorôb a urýchleniu starnutia. Preto sú antioxidanty nevyhnutné pre udržanie zdravia vášho tela.
Púpava obsahuje vysoké hladiny antioxidačného beta-karoténu, o ktorom je známe, že poskytuje silnú ochranu pred poškodením buniek a oxidačným stresom (zdroj).
Sú tiež bohaté na ďalšiu kategóriu antioxidantov nazývanú polyfenoly, ktoré sa v kvetinách nachádzajú v najvyššej koncentrácii, ale sú prítomné aj v koreňoch, listoch a stonkách (zdroj).
3. Púpava môže pomôcť v boji proti zápalom.
Púpava môže byť účinná pri znižovaní zápalu spôsobeného chorobou v dôsledku prítomnosti rôznych bioaktívnych zlúčenín, ako sú polyfenoly, v rastline.
Zápal je jednou z prirodzených reakcií tela na úrazy alebo choroby. Nadmerný zápal môže časom viesť k trvalému poškodeniu tkanív a DNA.
Niektoré laboratórne štúdie odhalili významne zníženie zápalových príznakov v bunkách ošetrených zlúčeninami púpavy (zdroj, zdroj).
Štúdia na myšiach s umelo vyvolaným zápalovým ochorením pľúc preukázala významné zníženie zápalu pľúc u zvierat, ktoré dostali púpavu (zdroj).
4. Môže pomôcť pri kontrole hladiny cukru v krvi.
Kyselina čakanová a kyselina chlorogénová sú dve bioaktívne zlúčeniny v púpave. Nachádzajú sa vo všetkých častiach rastliny a môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi.
Laboratórne štúdie ukazujú, že tieto zlúčeniny môžu zlepšiť sekréciu inzulínu z pankreasu a súčasne zlepšovať absorpciu glukózy vo svalovom tkanive. Tento proces vedie k zlepšeniu citlivosti na inzulín a zníženiu hladiny cukru v krvi (zdroj).
V niektorých štúdiách obmedzila kyselina čakanová a chlorogénová trávenie škrobových, uhľohydrátových potravín, čo prispieva k schopnosti púpavy znížiť hladinu cukru v krvi (zdroj).
5. Púpava môže znižovať hladinu cholesterolu.
Niektoré z bioaktívnych zlúčenín v púpave môžu znižovať hladinu cholesterolu, čo vedie ku zníženiu rizika vzniku srdcových chorôb.
Jedna štúdia zistila, že suplementácia extraktom z púpavy viedla k dramatickému zníženiu hladín cholesterolu a triglyceridov u pozorovaných myší (zdroj).
Štúdia na králikoch hodnotila vplyv pridania koreňov a listov púpavy k strave s vysokým obsahom cholesterolu. Králiky, ktoré dostali púpavu, výrazne znížili hladinu cholesterolu (zdroj).
6. Púpava znižuje krvný tlak.
Niektorí odborníci tvrdia, že púpava môže znížiť krvný tlak.
Postupy tradičnej bylinnej medicíny využívajú púpavu ako diuretikum za účelom detoxikácie niektorých orgánov.
V západnej medicíne sa diuretické lieky používajú na zbavenie tela prebytočnej tekutiny, čo môže viesť k zníženiu krvného tlaku. Púpava obsahuje draslík, minerál spojený so zníženým krvným tlakom u tých, ktorí majú predtým zvýšené hladiny. Púpava teda môže mať nepriamy vplyv na krvný tlak vďaka obsahu draslíka (zdroj).
Je dôležité mať na pamäti, že tento účinok sa však netýka iba púpavy, ale vzťahuje sa na všetky potraviny bohaté na draslík.
7. Môže podporovať zdravie pečene.
Štúdie na zvieratách zistili, že púpava má ochranný a liečivý účinok na pečeňové tkanivo pri zvýšenej prítomnosti toxických látok a stresu.
Jedna štúdia pozorovala jej ochranné účinky na pečeňové tkanivo u myší vystavených toxickým hladinám acetaminofénu (tylenolu). Vedci pripísali toto zistenie antioxidačným vlastnostiam púpavy (zdroj).
Ďalšie štúdie na zvieratách preukázali, že extrakt z púpavy môže znížiť hladinu pečeňového tuku a chrániť pred oxidačným stresom pečeňového tkaniva (zdroj, zdroj).
8. Púpava môže byť prospešná pri chudnutí.
Niektoré výskumy naznačujú, že púpava a jej bioaktívne zložky môžu podporovať chudnutie.
Vedci sa domnievajú, že schopnosť púpavy zlepšovať metabolizmus uhľohydrátov a znižovať absorpciu tukov, môže viesť k úbytku hmotnosti (zdroj).
Jedna štúdia preukázala spojenie medzi úbytkom hmotnosti a užívaním doplnkov z púpavy, treba však poznamenať, že išlo o náhodný nález a nie o hlavné zameranie štúdie (zdroj).
Ďalšia štúdia odhalila, že kyselina chlorogénová, zlúčenina nachádzajúca sa v púpave, dokázala znížiť telesnú hmotnosť a hladinu niektorých hormónov ukladajúcich tuk (zdroj).
9. Púpava bojuje proti rakovine.
Možno jedným z najzaujímavejších tvrdení o zdravotnom pôsobení púpavy je jej potenciál zabrániť množeniu rakovinových buniek.
Jedna laboratórna štúdia odhalila významne zníženie rýchlosti rastu rakovinových buniek, ktoré boli ošetrené extraktom z listov púpavy. Výťažky z kvetu alebo koreňa púpavy však neviedli k rovnakému výsledku (zdroj).
Ďalšie štúdie preukázali, že extrakt z koreňa púpavy lekárskej má schopnosť dramaticky spomaliť rast rakovinových buniek v tkanive pečene, hrubého čreva a pankreasu (zdroj, zdroj, zdroj).
10. Môže podporovať zdravé trávenie a liečiť zápchu.
Tradičná bylinná medicína využíva púpavu na liečbu zápchy a iných príznakov zhoršeného trávenia. Zdá sa, že niektoré predčasné výskumy tieto tvrdenia podporujú.
Jedna štúdia na zvieratách odhalila významné zvýšenie rýchlosti kontrakcií žalúdka a vyprázdňovania obsahu žalúdka do tenkého čreva u potkanov kŕmených extraktom z púpavy (zdroj).
Koreň púpavy je navyše bohatým zdrojom prebiotickej vlákniny inulínu. Výskum ukazuje, že inulín má veľkú schopnosť znižovať zápchu a zvyšovať pohyb čriev (zdroj).
11. Púpava posilňuje imunitný systém.
Niektoré výskumy naznačujú, že púpava môže mať antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, ktoré by mohli podporiť schopnosť vášho tela bojovať proti infekcii.
Niekoľko laboratórnych štúdií zistilo, že extrakt z púpavy lekárskej výrazne znížil schopnosť vírusov replikovať sa (zdroj, zdroj, zdroj).
Výskum tiež naznačuje, že niektoré účinné látky v púpave chránia pred rôznymi škodlivými baktériami (zdroj, zdroj).
12. Udržiava zdravú a mladistvo vyzerajúcu pleť.
Výskum naznačuje, že púpava môže chrániť pred poškodením pokožky slnečným žiarením, starnutím či dokonca vznikom akné.
V jednej štúdii zameranej na ochranu pokožky pred poškodením pomohli výťažky z listov a kvetov púpavy zabrániť poškodeniu, aplikáciou na kožu, tesne po vystavení UVB lúčom (zložka slnečného žiarenia). Je však zaujímavé, že koreň púpavy nebol rovnako efektívny (zdroj).
Jednou z charakteristík procesu starnutia pokožky, je pokles tvorby zdravých nových kožných buniek.
Jedna laboratórna štúdia preukázala, že extrakt z koreňa púpavy lekárskej zvýšil tvorbu nových kožných buniek, čo mohlo spomaliť proces starnutia (zdroj).
Ďalší výskum naznačuje, že výťažok z púpavy môže znížiť zápal a podráždenie pokožky a zároveň zvýšiť hydratáciu a produkciu kolagénu. To môže byť užitočné pri prevencii a liečbe určitých druhov akné (zdroj).
13. Púpava pomáha udržiavať zdravé kosti.
Na túto tému bolo žiaľ, zatiaľ vykonaných len málo cielených vedeckých štúdii. Aj napriek tomu je však jasné, že niektoré z prvkov obsiahnutých v púpave sa podieľajú na udržiavaní zdravia kostí.
Púpava lekárska je dobrým zdrojom vápniku a vitamínu K. Obidva sú spájané s prevenciou úbytku kostnej hmoty (zdroj, zdroj).
Inulín, vláknina nachádzajúca sa v koreni púpavy, môže tiež podporovať zdravé kosti zlepšením trávenia a vstrebávania minerálov či podporou tvorby prospešných črevných baktérií (zdroj).
Dávkovanie a doplnkové formuláre
Listy, stonky a kvety púpavy sa často konzumujú v prírodnom stave ale môžu sa používať aj varené alebo sušené. Koreň sa zvyčajne suší, melie a konzumuje sa ako náhrada čaju alebo kávy .
Púpava lekárska je k dispozícii aj v doplnkových formách, ako sú kapsuly, extrakty a tinktúry.
Podľa niektorých dostupných údajov sú odporúčané dávky pre rôzne formy púpavy (zdroj):
Čerstvé listy: 4–10 gramov denne.
Sušené listy: 4–10 gramov denne.
Listová tinktúra: 0,4–1 čajová lyžička (2–5 ml), trikrát denne.
Čerstvá listová šťava: 1 čajová lyžička (5 ml), dvakrát denne.
Tekutý extrakt: 1–2 čajové lyžičky (5–10 ml) denne.
Čerstvé korene: 2–8 gramov denne.
Sušený prášok: 250–1 000 mg denne.
Možné riziká a vedľajšie účinky.
Púpava lekárska má nízku toxicitu a je pravdepodobne bezpečná pre väčšinu ľudí, najmä ak sa konzumuje v nespracovanej forme (zdroj).
Púpava lekárska však môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí s alergiou na príbuzné rastliny, ako je napríklad ambrózia. Kontaktná dermatitída sa môže vyskytnúť najmä u ľudí s citlivou pokožkou.
Púpava môže nepriaznivo interagovať s niektorými liekmi, najmä s určitými diuretikami a antibiotikami (zdroj).
Ak užívate akékoľvek lieky na predpis, pred užitím doplnkov alebo extraktu z púpavy sa vždy poraďte so svojím lekárom.