Chaga huby sa po celé storočia používajú v oblasti severnej Ázie ako liek na zvýšenie imunity a zlepšenie celkového zdravia (zdroj).
Chaga síce môže byť vzhľadom nie príliš lákavá, nesie v sebe však silnú nálož skvelých vitamínov.
Šálka čaju vyrobeného z húb chaga je navyše plná antioxidantov a pre telo benefičných látok. Konzumácia tejto špeciálnej huby však môže mať určité riziká.
Čo je to chaga?
Ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) je druh huby, ktorá rastie hlavne na kôre brezy v chladnejších podnebiach, ako sú napríklad severná Európa, Sibír, Rusko, Kórea, Kanada a Aljaška.
Vytvára drevitý porast alebo lastúrnik, ktorý vyzerá podobne ako zhluk spáleného dreveného uhlia, veľký zhruba 25 – 38 centimetrov. Vo vnútri sa však ukrýva mäkké jadro s oranžovo-hnedou farbou.
Už po celé storočia sa používa ako tradičný liek v Rusku a ďalších severoeurópskych krajinách, hlavne na posilnenie imunity a celkového zdravia. Používa sa tiež na liečbu cukrovky, určitých druhov rakoviny a srdcových chorôb (zdroj).
Spracováva sa do formy prášku a najčastejšie sa používa na prípravu čaju. V dnešnej dobe je k dispozícii ako čaj ale aj ako prášok alebo ako doplnok vo forme tabletiek. Čaj môže obsahovať samotnú hubu alebo jej kombináciu s inými hubami, napríklad s cordycepsom.
Predpokladá sa, že užívanie chaga, v kombinácii s vodou uvoľňuje jej liečivé vlastnosti. Huby majú nízky obsah kalórií, veľmi vysoký obsah vlákniny a antioxidantov (zdroj).
Potenciálne prínosy pre zdravie.
Vedecké štúdie naznačujú, že extrakt z chaga huby môže mať určité zdravotné výhody.
Posilňuje imunitný systém a bojuje proti zápalom.
Zápal je prirodzená reakcia imunitného systému, ktorá môže chrániť pred chorobami. Dlhodobý zápal je však spojený so stavmi, ako sú srdcové choroby a reumatoidná artritída (zdroj).
Štúdie naznačujú, že extrakt z ryšavca môže pozitívne ovplyvniť imunitu znížením výskytu dlhodobých zápalov a bojom proti škodlivým baktériám a vírusom. Podporou tvorby prospešných cytokínov, špecializovaných proteínov, ktoré regulujú imunitný systém, stimuluje biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné na boj proti škodlivým baktériám alebo vírusom (zdroj, zdroj).
Vďaka tomu by táto huba mohla pomôcť v boji proti infekciám, od ľahkých prechladnutí až po vážne choroby. Okrem toho ďalšie štúdie ukazujú, že môže zabrániť produkcii škodlivých cytokínov, ktoré vyvolávajú zápal a sú spojené s chorobami (zdroj).
V štúdii na myšiach extrakt z húb chaga znižoval zápal a poškodenie čriev inhibíciou zápalových cytokínov (zdroj).
Predchádza rakovine a bojuje proti nej.
Niekoľko štúdií ukazuje, že chaga môže zabrániť a spomaliť rast rakoviny (zdroj).
V štúdii na myšiach s rakovinou mali doplnky chaga za následok 60% zníženie veľkosti nádoru (zdroj).
V jednej štúdií zabránil extrakt z chaga množeniu rakoviny v pečeňových bunkách človeka. Podobné výsledky sa pozorovali u rakovinových buniek pľúc, prsníka, prostaty a hrubého čreva (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Existuje názor, že protinádorový účinok chagy je čiastočne spôsobený jej vysokým obsahom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Chaga obsahuje najmä antioxidant triterpén. Štúdie ukazujú, že koncentrovaný triterpénový extrakt eliminuje rakovinové bunky (zdroj).
Znižuje hladinu cukru v krvi.
Niekoľko štúdií na zvieratách spája chaga huby s nižšou hladinou cukru v krvi. Preto môžu pomôcť pri liečbe cukrovky (zdroj).
Nedávna štúdia u obéznych diabetických myší zistila, že extrakt z chaga znížil hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu v porovnaní s diabetickými myšami, ktoré doplnok nedostali (zdroj).
V inej štúdii viedli doplnky s obsahom chaga huby k 31% zníženiu hladiny cukru v krvi počas troch týždňov (zdroj).
Podobné výsledky boli zaznamenané aj v iných štúdiách (zdroj, zdroj).
Znižuje hladinu cholesterolu.
Extrakt z chaga môže tiež prospieť hladinám cholesterolu a znížiť riziko srdcových chorôb.
V osemtýždňovej štúdii na testujúcich s vysokým obsahom cholesterolu extrakt z chaga znižoval „zlý“ LDL cholesterol, celkový cholesterol, triglyceridy a zvyšoval hladinu antioxidantov (zdroj).
Podobné štúdie priniesli rovnaké výsledky a pozorovali, že – okrem znižovania „zlého“ LDL cholesterolu – chaga zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol (zdroj, zdroj).
Vedci sa domnievajú, že antioxidanty prítomné v chaga sú zodpovedné za jeho účinky na cholesterol.
Bezpečnosť a vedľajšie účinky.
Chaga je všeobecne dobre znášaná. Neuskutočnili sa však žiadne štúdie na ľuďoch s cieľom určiť jej bezpečnosť alebo vhodné dávkovanie.
Môže však reagovať s niektorými bežnými liekmi a spôsobovať potenciálne škodlivé účinky. Môže predstavovať riziko pre ľudí liečených inzulínom alebo pre ľudí s cukrovkou z dôvodu jej vplyvu na hladinu cukru v krvi.
Aj keď niektoré výskumy ukazujú, že chaga môže pomôcť zmierniť zápal, môže tiež spôsobiť, že sa imunitný systém stane aktívnejším. To predstavuje riziko pre ľudí s autoimunitnými ochoreniami.
Chaga tiež obsahuje bielkovinu, ktorá môže zabrániť zrážaniu krvi. Preto ak užívate lieky na zriedenie krvi, máte poruchu krvácania alebo sa chystáte na operáciu, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako ju začnete užívať (zdroj).