Zázvor alebo niekedy nazývaný ďumbier je kvitnúca rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenie na planéte. Patrí do čeľade Zingiberaceae a úzko súvisí s kurkumou, kardamónom a galangalom.
Zázvor môžeme označiť ako prírodný všeliek. Pýtate sa prečo?
Táto potravina pochádza z oddenky (podzemná časť stonky), ktorú inak bežne nazývame koreň zázvoru alebo jednoducho zázvor.
Zázvor môžete konzumovať ako:
Jeho najčastejšie použitie býva ako prísada do jedál. Často sa taktiež pridáva do spracovaných jedál alebo pochutín či kozmetiky.
1. Obsahuje gingerol (fenolová fytochemická zlúčenina), ktorý má silné liečivé vlastnosti.
Zázvor má veľmi dlhú históriu používania v rôznych formách tradičnej a alternatívnej medicíny. Používa sa na podporu trávenia, na zníženie nevoľnosti a na boj proti chrípke a nachladnutiu. Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol. Gingerol je hlavná bioaktívna zlúčenina zázvoru a je zodpovedný za väčšinu liečivých vlastností zázvoru. Gingerol má podľa výskumov silné protizápalové a antioxidačné účinky. Môže napríklad pomôcť znížiť oxidačný stres, ktorý je výsledkom nadmerného množstva voľných radikálov v tele (zdroj, zdroj).
2. Zázvor pomáha odstraňovať nevoľnosti.
Môže pomôcť zmierniť nevoľnosť a zvracanie u ľudí podstupujúcich určité typy chirurgických zákrokov. Ďumbier môže tiež pomôcť pri nevoľnosti spojenej s chemoterapiou, na presné závery sú však potrebné rozsiahlejšie štúdie na ľuďoch (zdroj, zdroj, zdroj).
Preukázal sa aj ako najefektívnejší odstraňovač rannej nevoľnosti pri tehotných ženách. Podľa prehľadu 12 štúdií, ktoré zahŕňali celkovo 1 278 tehotných žien, môže 1,1–1,5 gramu zázvoru výrazne zmierniť príznaky nevoľnosti. Toto preskúmanie však dospelo k záveru, že zázvor nemal žiadny vplyv na epizódy zvracania (zdroj).
3. Môže pomôcť pri chudnutí.
Podľa štúdií uskutočňovaných na ľuďoch a zvieratách môže zázvor hrať úlohu pri chudnutí. Štúdia z roku 2019 dospela k záveru, že suplementácia zázvorom významne znížila telesnú hmotnosť u ľudí s nadváhou alebo obezitou (zdroj).
Štúdia uskutočnená v roku 2016 na 80 ženách s obezitou zistila, že zázvor môže tiež pomôcť znížiť index telesnej hmotnosti (BMI) a hladinu inzulínu v krvi. Vysoká hladina inzulínu v krvi samozrejme súvisí s obezitou. Účastníci štúdie dostávali relatívne vysoké denné dávky – 2 gramy – zázvorového prášku počas 12 týždňov (zdroj, zdroj).
Prehľad literatúry o funkčných potravinách z roku 2019 tiež dospel k záveru, že zázvor mal veľmi pozitívny vplyv na obezitu a chudnutie (zdroj).
Výsledky v prospech zázvoru pri predchádzaní obezite sú silnejšie v štúdiách na zvieratách. Potkany a myši, ktoré konzumovali zázvorovú vodu alebo zázvorový extrakt, trvale zaznamenali pokles svojej telesnej hmotnosti, a to aj v prípadoch, keď boli kŕmené aj stravou s vysokým obsahom tukov (zdroj, zdroj, zdroj).
Schopnosť zázvoru ovplyvňovať chudnutie môže súvisieť s určitými mechanizmami, napríklad s jeho potenciálom pomôcť zvýšiť počet spálených kalórií alebo znížiť zápal.
4. Zázvor pomáha pri artróze.
Osteoartróza (OA) je častým zdravotným problémov, ktorý zahŕňa degeneráciu kĺbov v tele, ktorá vedie k príznakom, ako sú bolesti a stuhnutosť kĺbov.
Štúdie zistili, že ľudia, u ktorých bol na liečbu využívaný zázvor, zaznamenali výrazné zníženie bolesti v postihnutých oblastiach. Pozorovali sa iba mierne vedľajšie účinky, ako napríklad nespokojnosť s chuťou zázvoru či jemné podráždenie žalúdka. Chuť zázvoru však spolu so žalúdočnou nevoľnosťou stále viedli k tomu, že takmer 22% účastníkov štúdie vypadlo. Účastníci štúdie dostávali medzi 500 miligramami (mg) a 1 gramom zázvoru každý deň po dobu 3 až 12 týždňov. U väčšiny z nich bola diagnostikovaná OA kolena (zdroj).
Ďalšia štúdia z roku 2011 zistila, že kombinácia zázvoru, mastichy, škorice a sezamového oleja môže pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť u ľudí s OA kolena (zdroj).
5. Môže drasticky znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť rizikové faktory srdcovo cievnych chorôb.
Táto oblasť výskumu je relatívne nová, ale bolo zatiaľ preukázané, že zázvor môže mať silné antidiabetické vlastnosti.
V štúdii z roku 2015, ktorej sa zúčastnilo 41 účastníkov s cukrovkou 2. typu, znížili 2 gramy zázvorového prášku denne hladinu cukru v krvi u pacientov nalačno o 12%. Taktiež dramaticky zlepšil úroveň hemoglobínu A1c (HbA1c), označujúceho hranicu pre dlhodobú hladinu cukru v krvi. HbA1c sa znížil o 10% počas 12 týždňov. Došlo tiež k 28% zníženiu pomeru Apolipoproteín B / Apolipoproteín A-I a k 23% zníženiu malondialdehydu (MDA), ktorý je vedľajším produktom oxidačného stresu. Vysoký pomer ApoB / ApoA-I a vysoké hladiny MDA sú hlavnými rizikovými faktormi pre srdcové choroby (zdroj).
Pamätajte však, že išlo iba o jednu malú štúdiu. A hoci sú výsledky sú neuveriteľne pôsobivé, pred tým, ako bude možné urobiť akékoľvek odporúčanie, je potrebné ich potvrdiť vo väčších štúdiách.
6. Môže pomôcť pri liečbe chronických zažívacích ťažkostí.
Chronické zažívacie ťažkosti sa vyznačujú opakujúcimi sa bolesťami a nepríjemnými pocitmi v hornej časti žalúdka. Je vedecky dokázané, že oneskorené vyprázdňovanie žalúdka je hlavnou hnacou silou tráviacich ťažkostí. Je zaujímavé, že zázvor urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka (zdroj).
Ľudia s funkčnou dyspepsiou (tráviace ťažkosti bez známej príčiny), dostali v malej štúdii z roku 2011 buď zázvorové kapsuly, alebo bol u nich využitý placebo efekt. O hodinu neskôr dostali všetci polievku. U ľudí, ktorí dostali zázvor, trvalo 12,3 minúty, kým sa žalúdok vyprázdnil. U tých, u ktorých bol použitý placebo efekt, to trvalo 16,1 minúty (zdroj).
Tieto účinky sa pozorovali aj u ľudí bez zažívacích ťažkostí. V štúdii z roku 2008, ktorú vykonali členovia rovnakého výskumného tímu, dostalo 24 zdravých osôb zázvorové kapsuly alebo bol použitý efekt placebo. O hodinu neskôr dostali všetci dostali polievku . Konzumácia zázvoru na rozdiel od placeba významne urýchlila vyprázdňovanie žalúdka. U ľudí, ktorí dostali zázvor, to trvalo 13,1 minúty a u ľudí, ktorí dostávali placebo, 26,7 minúty (zdroj).
7. Zázvor môže výrazne znížiť menštruačné bolesti.
Dysmenorea sa týka bolesti pociťovanej počas menštruačného cyklu. Jedným z tradičných spôsobov použitia zázvoru je tlmenie bolesti vrátane menštruačných bolestí.
V štúdii z roku 2009 bolo 150 žien inštruovaných, aby počas prvých 3 dní menštruácie užívali buď zázvor alebo nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID). Tieto tri skupiny dostávali štyri denné dávky buď zázvorového prášku (250 mg), kyseliny mefenámovej (250 mg) alebo ibuprofénu (400 mg). Zázvoru sa podarilo znížiť bolesť rovnako efektívne ako dvom NSAID (zdroj).
Novšie štúdie tiež dospeli k záveru, že zázvor je účinnejší ako placebo a rovnako účinný ako lieky ako kyselina mefenamová a acetaminofén / kofeín / ibuprofén (Novafen) (zdroj, zdroj).
8. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.
Vysoká hladina LDL (zlého) cholesterolu súvisí so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Potraviny, ktoré konzumujete, môžu mať silný vplyv na hladinu LDL.
V štúdii, ktorá sa uskutočnila v roku 2018 na 60 ľuďoch s hyperlipidémiou, zaznamenalo 30 ľudí, ktorí dostávali každý deň 5 gramov prášku so zázvorom, pokles hladiny LDL (zlého) cholesterolu o 17,4% za 3 mesiace. Aj keď je pokles LDL pôsobivý, je dôležité vziať do úvahy, že účastníci štúdie dostali veľmi vysoké dávky zázvoru. Mnohí z nich uviedli zlú chuť v ústach ako dôvod, prečo odišli zo štúdie. Dávky užívané počas štúdie s hyperlipidémiou sú 5–10-krát vyššie. Je pravdepodobné, že väčšina ľudí môže mať ťažkosti s užívaním 5-gramovej dávky tak dlho, aby videli výsledky (zdroj).
V staršej štúdii z roku 2008 zaznamenali ľudia, ktorí dostávali každý deň 3 gramy zázvorového prášku (vo forme kapsúl), tiež výrazné zníženie väčšiny ukazovateľov cholesterolu. Ich hladiny LDL (zlého) cholesterolu klesli o 10% za 45 dní (zdroj).
Tieto objavy podporuje štúdia na potkanoch s hypotyreózou alebo cukrovkou. Zázvorový extrakt znížil LDL (zlý) cholesterol v podobnej miere ako liek na zníženie hladiny cholesterolu atorvastatín.
Subjekty štúdie zo všetkých 3 štúdií tiež zaznamenali poklesy celkového cholesterolu. Účastníci štúdie z roku 2008, rovnako ako laboratórne potkany, zaznamenali tiež zníženie triglyceridov v krvi (zdroj).
9. Zázvor obsahuje látku, ktorá môže pomôcť predchádzať rakovine.
Zázvor bol skúmaný ako alternatívny liek na niekoľko foriem rakoviny. Protirakovinové vlastnosti sa pripisujú gingerolu, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v surovom zázvore. Za obzvlášť výkonnú sa považuje forma známa ako [6] -gingerol (zdroj, zdroj).
28-denná štúdia s jedincami s normálnym rizikom kolorektálneho karcinómu, 2 gramy zázvorového extraktu denne významne znížili prozápalové signálne molekuly v hrubom čreve (zdroj).
Následná štúdia u jedincov s vysokým rizikom kolorektálneho karcinómu však nepriniesla rovnaké výsledky (zdroj).
Existujú určité dôkazy, aj keď obmedzené, že zázvor môže byť účinný proti iným rakovinám tráviaceho traktu, ako je rakovina pankreasu či rakovina pečene (zdroj, zdroj).
Môže byť účinný aj proti rakovine prsníka a vaječníkov (zdroj, zdroj).
10. Zázvor môže zlepšiť funkciu mozgu a chrániť pred Alzheimerovou chorobou.
Oxidačný stres a chronický zápal môžu urýchliť proces starnutia organizmu. Verí sa, že patria medzi kľúčové faktory Alzheimerovej choroby a kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom. Niektoré štúdie na zvieratách naznačujú, že antioxidanty a bioaktívne zlúčeniny v zázvore môžu inhibovať zápalové reakcie, ktoré sa vyskytujú v mozgu (zdroj).
Existujú aj určité dôkazy, že zázvor môže pomôcť priamo vylepšiť funkciu mozgu. V štúdii zameranej na zdravé ženy v strednom veku z roku 2012 sa ukázalo, že denné dávky zázvorového extraktu zlepšujú reakčný čas a pracovnú pamäť (zdroj).
Okrem toho početné štúdie na zvieratách ukazujú, že zázvor môže pomôcť chrániť sa pred poklesom funkcie mozgu súvisiacim s vekom (zdroj, zdroj, zdroj).
11. Môže pomôcť v boji proti infekciám.
Gingerol môže pomôcť znížiť riziko infekcií. V skutočnosti môže zázvorový extrakt brániť rastu mnohých rôznych druhov baktérií (zdroj, zdroj).
Podľa štúdie z roku 2008 je veľmi účinný proti orálnym baktériám spojeným s gingivitídou a parodontitídou. Ide o zápalové ochorenia ďasien (zdroj).
Čerstvý zázvor môže byť účinný aj proti respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV), ktorý je častou príčinou infekcií dýchacích ciest (zdroj).