Horčicový olej sa vyrába zo horčičných semienok. Tie sú už od pradávna známym korením získavaným z jednoročnej rastliny horčice siatej (Sinapis alba). Horčica siata sa pestuje aj na Slovensku a je príbuzná repke. Semenienka horčice sú guľaté, žlté a majú štipľavú príchuť.
Horčicový olej je známy najmä pre svoju silnú chuť, štipľavú arómu a vysoký bod dymu. Často sa používa na restovanie a praženie zeleniny hlavne v indickej kuchyni.
Hoci je čistý horčicový olej v Spojených štátoch, Kanade a Európe zakázaný na použitie ako rastlinný olej, často sa používa v podobe éterického horčicového oleja alebo ako masážny olej, pleťové sérum či vlasová kúra (zdroj).
Éterický horčicový olej je druh éterického oleja vyrábaného z horčičných semien pomocou procesu parnej destilácie.
1. Môže blokovať mikrobiálny rast.
Niektoré štúdie zistili, že horčicový éterický olej má silné antimikrobiálne vlastnosti a môže pomôcť blokovať rast určitých druhov škodlivých baktérií.
Podľa jednej laboratórnej štúdie znížil éterický olej z bielej horčice rast niekoľkých kmeňov baktérií, napríklad Escherichia coli, Staphylococcus aureus a Bacillus cereus (zdroj).
Ďalšia štúdia porovnávala antibakteriálne účinky éterických olejov, ako je horčica, tymián a mexické oregano, na patogénne baktérie. Zistilo sa, že najúčinnejší bol horčicový olej (zdroj).
Niekoľko laboratórnych štúdií navyše ukázalo, že horčicový éterický olej môže brzdiť rast určitých druhov húb a plesní (zdroj, zdroj).
2. Podporuje zdravie pokožky a vlasov.
Okrem pridania do pleťových a vlasových masiek sa zvykne zmiešavať s voskom, pre hydratáciu a spevnenie kože.
V oblastiach ako Bangladéš sa bežne používa aj na vykonávanie olejových masáží u novorodencov, o ktorých sa predpokladá, že zvyšujú pevnosť pokožky (zdroj).
Ak sa rozhodnete použiť horčicový olej na pokožku alebo vlasy, najskôr vykonajte skúšku tolerancie. Na menej viditeľné miesto naneste malé množstvo, aby ste zabránili podráždeniu.
Nezabúdajte však, že dlhodobá expozícia pokožky voči horčicovému oleju môže spôsobiť vážne popáleniny (zdroj).
3. Môže zmierniť bolesť.
Horčicový olej obsahuje alylizotiokyanát, chemickú zlúčeninu s tlmiacim účinkom na receptory bolesti, ktorá bola v poslednej dobe predmetom mnohých štúdií.
Aj keď je zatiaľ k dispozícii málo výskumov na jej vplyv v ľudskom tele, v jednej štúdii na zvieratách sa zistilo, že podávanie horčicového oleja myšiam znecitlivilo určité receptory bolesti a pomohlo utlmiť bolesť (zdroj, zdroj).
Horčicový olej je tiež bohatý na kyselinu alfa-linolénovú (ALA), typ omega-3 mastných kyselín, ktoré môžu pomôcť znížovať tvorbu zápalov a zmierňovať bolesť spôsobenú stavmi, ako je reumatoidná artritída (zdroj, zdroj).
4. Horčicový olej spomaľuje rast rakovinových buniek.
Výskum naznačuje, že môže pomôcť spomaliť rast a šírenie určitých druhov rakovinových buniek.
V jednej staršej štúdii kŕmenie potkanov čistým horčicovým olejom blokovalo rast buniek rakoviny hrubého čreva efektívnejšie ako ich kŕmenie kukuričným olejom alebo rybím olejom (zdroj).
Ďalšia štúdia na zvieratách ukázala, že prášok z horčičných semien bohatý na alylizotiokyanát inhiboval rast rakoviny močového mechúra takmer o 35% a pomáhal zabrániť jeho rozšíreniu do svalovej steny močového mechúra (zdroj).
Laboratórna štúdia pozorovala podobné zistenia a uvádzala, že podávanie alylizotiokyanátu extrahovaného z horčičnej silice znížilo šírenie buniek rakoviny močového mechúra (zdroj).
5. Môže podporovať zdravie srdca.
Horčicový olej obsahuje vysoké množstvo mononenasýtených mastných kyselín. Tie sú spojené s rôznymi výhodami, najmä pokiaľ ide o zdravie srdca (zdroj, zdroj).
Štúdie ukazujú, že môžu pomôcť znížiť hladinu triglyceridov, krvného tlaku a hladiny cukru v krvi, to všetko sú rizikové faktory srdcových chorôb (zdroj, zdroj).
Ďalší výskum navyše naznačuje, že nahradenie nasýtených tukov v strave mononenasýtenými tukmi by mohlo znížiť hladinu LDL (zlého) cholesterolu a pomôcť tak chrániť zdravie srdca (zdroj).
Avšak, aj keď priaznivé účinky mononenasýtených tukov boli zrejmé, niektoré štúdie uviedli zmiešané výsledky týkajúce sa účinkov samotného horčicového oleja na zdravie srdca.
Napríklad jedna malá štúdia so 137 ľuďmi v severnej Indii zistila, že u tých, ktorí konzumovali vyššie množstvo horčicového oleja, bola vyššia pravdepodobnosť srdcových chorôb (zdroj).
Ďalšia indická štúdia tiež poznamenala, že u tých, ktorí konzumovali väčšie množstvo ghee bola pravdepodobnejšia nižšia hladina cholesterolu a triglyceridov ako u tých, ktorí konzumovali vyššie množstvo horčicového oleja (zdroj).
Jedna staršia indická štúdia s 1050 ľuďmi naopak ukázala, že pravidelné užívanie horčicového oleja bolo spojené s nižším rizikom srdcových chorôb v porovnaní so slnečnicovým olejom (zdroj).
6. Zmierňuje zápal.
Horčicový olej sa tradične používa lokálne na zmiernenie príznakov artritídy či na upokojenie bolesti a nepohodlia spôsobeného stavmi, ako je zápal pľúc alebo zápal priedušiek (zdroj).
Štúdia na myšiach zistila, že konzumácia horčičného semena znížila niekoľko príznakov zápalu vyvolaného psoriázou (zdroj).
Štúdie ukazujú, že omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú ako sme spomínali vyššie taktiež obsiahnuté v horčicovom oleji, sa podieľajú na regulácii zápalových procesov v tele a môžu pomôcť znížiť oxidačný stres a zápaly (zdroj, zdroj).
7. Horčicový olej pomáha proti príznakom nachladnutia.
Čistý horčicový olej sa často používa ako prírodný prostriedok na liečbu príznakov nachladnutia, ako je kašeľ a zahlienenie.
Odporúča sa zmiešať s gáforom, zlúčeninou často nachádzajúcou sa v krémoch a mastiach, a aplikovať priamo na hrudník.
Prípadne môžete vyskúšať ošetrenie parou z horčičného oleja, ktoré spočíva v pridaní niekoľkých kvapiek čistého horčičného oleja do vriacej vody a vdychovaní pary.
8. Horčicový olej má vysoký bod dymu.
Dymový bod je teplota, pri ktorej sa olej alebo tuk začína rozpadať a prepaľovať.
To môže nielen negatívne ovplyvniť chuť vášho konečného produktu, ale tiež spôsobiť oxidáciu tukov a tvorbu škodlivých a vysoko reaktívnych zlúčenín známych ako voľné radikály (zdroj).
Čistý horčicový olej má vysoký bod dymu, ktorý predstavuje 250 °C. To ho robí porovnateľným s tukmi, ako je napríklad maslo.
To z neho robí najčastejšiu voľbu pri metódach varenia vo vysokej teplote v oblastiach ako India, Pakistan a Bangladéš.
Navyše ho tvoria väčšinou mononenasýtené tuky, ktoré sú odolnejšie voči degradácii vyvolanej teplom ako polynenasýtené mastné kyseliny (zdroj).
Nezabúdajte však, že použitie čistého horčičného oleja ako rastlinného oleja je v mnohých krajinách, vrátane USA, Kanady a Európy zakázané. Je tomu tak z dôvodu obsahu kyseliny erukovej, ktorá je vo väčších množstvách toxická pre ľudský organizmus (zdroj).