Kôpor Anethum graveolens je bylina, ktorá široko používaná v európskej a ázijskej kuchyni (zdroj).
Rastlina, ktorá sa nazýva aj kôprová burina, má štíhle stonky so striedavými mäkkými listami a hnedými plochými oválnymi semenami. Zatiaľ čo listy majú sladkú a trávnatú príchuť, kôprové semená sú aromatickejšie a majú miernu citrusovú príchuť, ktorá je podobná rasci.
Okrem kulinárskeho použitia je kôpor bohatý na niekoľko výživných látok a tradične sa používa na liečbu rôznych chorôb, vrátane zažívacích problémov, koliky u dojčiat a zápachu z úst.
Ako bylina a korenie sa kôpor bežne používa na zvýraznenie chuti rôznych jedál. Často sa kombinuje s lososom, zemiakmi a omáčkami na jogurte.
Výživový profil kôpru.
Jedna šálka (9 gramov) čerstvých kôprových vetvičiek poskytuje približne (zdroj):
Kalórie: 4 kcal
Vitamín C: 8% odporúčanej dennej dávky (ODD)
Mangán: 5% ODD
Vitamín A: 4% ODD
Kyselina listová: 3% z ODD
Železo: 3% ODD
Čerstvý kôpor je veľmi nízkokalorický, napriek tomu je prekvapivo dobrým zdrojom niekoľkých základných vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, mangánu a vitamínu A.
Vitamín A je základná živina, ktorá je dôležitá pre udržanie zraku a podporu zdravého imunitného systému. Hrá tiež úlohu v mužskej a ženskej reprodukcii (zdroj, zdroj).
Vitamín C je rovnako nevyhnutný pre váš imunitný systém a pomáha pri tvorbe kostí, hojení rán a metabolizme (zdroj, zdroj).
Mangán je nevyhnutný minerál, ktorý podporuje normálne fungovanie mozgu, nervového systému či metabolizmu cukrov a tukov (zdroj).
Ďalej sa dokázalo, že je to silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným nestabilnými molekulami známymi ako voľné radikály (zdroj).
Okrem toho čerstvý kôpor poskytuje 1–2% ODD vápnika, medi, horčíka, draslíka, riboflavínu a zinku.
Pretože sa však čerstvý kôpor zvyčajne konzumuje v menšom množstve ako 9g, množstvo výživných látok, ktoré telo získa z dávku, bude adekvátne menšie.
Pokiaľ ide o kôprové semená, majú podobný obsah živín. Jedna polievková lyžica (6,6 g) semien poskytuje 8% ODD vápnika, 6% železa a 1–5% horčíka, mangánu, fosforu a draslíka (zdroj).
Kôpor v sebe skrýva množstvo potenciálnych výhod.
Anglicky používaný názov „dill“ je odvodený od staro nórskeho slova „dilla“, čo znamená upokojenie. Kôpor sa už od pradávna používal na liečbu koliky a chorôb tráviaceho ústrojenstva u dojčiat, ako aj na pomoc pri dojčení (zdroj).
Aj keď tieto tradičnejšie spôsoby použitia neboli podporené výskumom, ukázalo sa, že kôpor má ďalšie potenciálne zdravotné výhody.
Bohatý na antioxidanty.
Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným nestabilnými molekulami známymi ako voľné radikály (zdroj).
Výskum naznačuje, že konzumácia potravín bohatých na antioxidanty môže pomôcť znížiť chronické zápaly a zabrániť alebo dokonca liečiť určité stavy. Medzi ne rátame napríklad srdcové choroby, Alzheimerovu chorobu, reumatoidnú artritídu a určité formy rakoviny (zdroj)
Zistilo sa, že semená aj listy kôprovej rastliny sú bohaté na niekoľko rastlinných zlúčenín s antioxidačnými vlastnosťami (zdroj):
- Flavonoidy: tieto rastlinné zlúčeniny sú spojené so zníženým rizikom srdcových chorôb, mŕtvice a niektorých foriem rakoviny. Môžu tiež hrať dôležitú úlohu v udržaní zdravia CNS (zdroj, zdroj, zdroj).
- Terpenoidy: tieto zlúčeniny sa najčastejšie nachádzajú v éterických olejoch a môžu chrániť pred chorobami pečene, srdca, obličiek a mozgu (zdroj).
- Triesloviny: zodpovedajú za horkosť v mnohých rastlinných potravinách. Preukázalo sa, že triesloviny majú silné antioxidačné vlastnosti a majú tiež antimikrobiálne účinky (zdroj).
Kôpor má ochranné účinky na zdravie srdca.
Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia však odhaduje, že takmer 75% prípadom úmrtí na srdcové choroby, by sa dalo zabrániť znížením rizikových faktorov, ako je nesprávna strava, fajčenie a nedostatok pohybu (zdroj, zdroj).
Medzi ďalšie rizikové faktory srdcových chorôb patrí zvýšený krvný tlak, triglyceridy a hladiny LDL (zlého) cholesterolu, ako aj chronický zápal (zdroj, zdroj).
Flavonoidy, nachádzajúce sa tiež aj v kôpri, chránia zdravie srdca vďaka ich silným antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam (zdroj).
Štúdie na zvieratách ďalej naznačujú, že extrakt z kôpru môže mať účinky na zníženie hladiny cholesterolu a triglyceridov (zdroj).
Jedna štúdia u 91 ľudí s vysokou hladinou celkového cholesterolu a triglyceridov zistila, že užívanie 6 tabliet extraktu z kôpru denne počas 2 mesiacov výrazne zlepšilo hladinu celkového cholesterolu a triglyceridov, ale nezmenilo hladinu HDL (dobrého) cholesterolu (zdroj).
Je však dôležité poznamenať, že väčšina štúdií zaoberajúcich sa účinkami kôpru na zdravie srdca používala extrakty. Vo výsledku nie je celkom jednoznačne možné povedať či bude mať rovnaké účinky aj čerstvý alebo sušený kôpor.
Kôpor znižuje hladinu cukru v krvi.
Vysoká hladina cukru v krvi môže zvýšiť riziko vzniku inzulínovej rezistencie, metabolického syndrómu a cukrovky 2. typu (zdroj).
Predpokladá sa, že kôpor má účinky na zníženie hladiny cukru v krvi.
Niekoľko štúdií na zvieratách s cukrovkou preukázalo značné zlepšenie hladiny cukru v krvi nalačno, pri denných dávkach extraktu z kôpru (zdroj).
Môže mať protirakovinové vlastnosti.
Monoterpény sú triedou terpénov, ktoré sú prirodzene sa vyskytujúcimi rastlinnými zlúčeninami a sú spojené s protirakovinovými, antivírusovými, protiplesňovými a protizápalovými vlastnosťami (zdroj).
Bežne sa vyskytujú v éterických olejoch rastlín, ako je napríklad aj kôpor, a majú asociáciu s protirakovinovými vlastnosťami. Konkrétnejšie, d-limonén je typ monoterpénu, ktorý podľa štúdií môže pomôcť pri prevencii a liečbe rakoviny pľúc, prsníkov a hrubého čreva (zdroj, zdroj, zdroj).
Pretože má kôpor vysoký obsah monoterpénov, najmä d-limonénu, môže mať protirakovinové vlastnosti. V súčasnosti však neexistuje výskum o účinnosti kôpru alebo extraktu z kôpru na riziko alebo liečbu rakoviny.
Ďalšie potenciálne výhody.
Kôpor môže byť prospešný pre ľudské zdravie aj nasledujúcimi spôsobmi:
- Antibakteriálne vlastnosti. Éterické oleje v kôpri majú antibakteriálne účinky, ktoré bojujú proti potenciálne škodlivým baktériám, ako sú Klebsiella pneumoniae a Staphylococcus aureus (zdroj, zdroj, zdroj).
- Zdravie kostí. Kôpor obsahuje vápnik, horčík a fosfor, minerálne látky dôležité pre zdravie kostí (zdroj).
- Menštruačné kŕče. Éterické oleje z kôpru môžu pomôcť zmierniť bolesť z kŕčov počas menštruácie (zdroj, zdroj).
Možné vedľajšie účinky.
Kôpor je všeobecne bezpečný na konzumáciu. V zriedkavých prípadoch sa však ukázalo, že spôsobuje alergické reakcie, zvracanie, hnačky, svrbenie v ústach, opuchnuté červené hrčky na jazyku a opuchy hrdla.
Ďalej sa odporúča vyhnúť sa tabletkám alebo extraktom z kôpru počas tehotenstva, pretože ich vplyv na organizmus počas tehotenstva doposiaľ nebol presne skúmaný.
Ako používať kôpor.
Kôpor je chutné korenie, ktoré je veľmi jednoduché pridať do jedla.
Tu je niekoľko spôsobov, ako do jedál pridať čerstvý alebo sušený kôpor:
- Použite ho ako ozdobu do polievok alebo na praženú zeleninu.
- Nasypte ho na vrch studených uhorkových šalátov.
- Použite ho do zemiakových šalátov alebo na pečené zemiaky.
- Vmiešajte ho do jogurtových dipov alebo tzatziki.
- Použite ho na dochutenie jedál mäsa alebo vajec.
- Začleňte ho do omáčok, marinád alebo šalátových dresingov.
- Je tiež vhodný aj na zaváranie.
Pokiaľ ide o semená, kôprové semená sa dajú použiť celé alebo rozdrvené.