Matcha má v poslednej dobe stúpajúcu popularitu. Čoraz častejšie sa začínajú objavovať produkty obsahujúce túto prísadu. Počnúc od kaviarní až po lekárne. Vyrába sa z nej matcha čaj, matcha latte alebo sa matcha prášok pridáva do pudingov, kaší, pokrmov a dezertov.
Rovnako ako zelený čaj, aj matcha pochádza z rastliny Camellia sinensis. Pestuje sa však inak a má jedinečný nutričný profil.
Ako sa matcha získava?
Poľnohospodári ju získavajú zakrytím svojich čajovníkových rastlín 20–30 dní pred zberom, aby zabránili priamemu slnečnému žiareniu. To zvyšuje produkciu chlorofylu, obsah aminokyselín a dodáva rastline tmavozelený odtieň. Pri spracovaní sa odstránia stonky a žily rastliny a následne sa lístky zomelú na jemný prášok, ktorý poznáme ako matcha.
Matcha obsahuje živiny z celého čajového listu, čo vedie k väčšiemu množstvu kofeínu a antioxidantov, než aké sa zvyčajne nachádzajú v zelenom čaji.
Štúdie o matchy a jej zložkách odhalili rôzne výhody, ktoré ukazujú, že môže pomôcť chrániť pečeň, podporiť zdravie srdca a dokonca pomôcť pri chudnutí.
1. Matcha má vysoký obsah antioxidantov.
Čaj je veľmi bohatý na katechíny, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty. Antioxidanty pomáhajú stabilizovať škodlivé voľné radikály, čo sú zlúčeniny, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť chronické ochorenie.
Podľa odhadu je počet určitých katechínov v matche až 137-krát vyšší ako v iných druhoch zeleného čaju (zdroj).
Jedna štúdia preukázala, že podávanie doplnkov stravy s matchou u myší, znížilo poškodenie spôsobené voľnými radikálmi a zvýšilo antioxidačnú aktivitu (zdroj).
Zahrnutie matchy do vašej stravy by mohlo zvýšiť váš príjem antioxidantov, čo môže pomôcť zabrániť poškodeniu buniek a ešte znížiť riziko vzniku niekoľkých chronických chorôb (zdroj).
2. Môže pomôcť chrániť pečeň.
Pečeň je pre zdravie životne dôležitá a hrá ústrednú úlohu pri vyplavovaní toxínov, metabolizovaní liekov a spracovávaní živín.
Niektoré štúdie zistili, že matcha môže pomôcť chrániť zdravie vašej pečene. V jednej štúdii bola poskytovaná matcha diabetickým potkanom po dobu 16 týždňov. Zistilo sa, že pomohla predchádzať poškodeniu obličiek a pečene (zdroj).
Ďalšia štúdia poskytla 80 ľuďom s nealkoholickým tukovým ochorením pečene buď placebo, alebo 500 mg extraktu z prášku denne počas 90 dní. Po 12 týždňoch extrakt z čaju významne znížil hladinu pečeňových enzýmov. Zvýšené hladiny týchto enzýmov sú znakom poškodenia pečene (zdroj).
Ďalej analýza 15 štúdií zistila, že piť čaj matcha poskytuje výhody spojené so zníženým rizikom ochorenia pečene (zdroj).
Je potrebný ďalší výskum, ktorý by sa zameral na účinky matcha prášku v bežnom živote, pretože väčšina výskumov sa obmedzuje na štúdie skúmajúce účinky extraktu tejto zložky na zvieratá.
3. Zvyšuje funkciu mozgu.
Niektoré výskumy ukazujú, že niekoľko jej zložiek môže pomôcť zlepšiť funkciu mozgu.
Jedna štúdia na 23 ľuďoch sa zaoberala tým, ako ľudia plnili sériu úloh určených na meranie výkonnosti mozgu. Niektorí účastníci konzumovali buď čaj matcha alebo tyčinku obsahujúcu 4 gramy prášku, zatiaľ čo kontrolná skupina konzumovala čaj alebo tyčinku s využitím placeba. Vedci zistili, že matcha spôsobila v porovnaní s placebo efektom zlepšenie pozornosti, reakčného času a pamäte (zdroj).
Ďalšia malá štúdia ukázala, že starší ľudia, ktorí denne konzumovali matcha prášok o dávke 2g po dobu 2 mesiacov mali výrazne lepšiu funkciu centrálnej nervovej sústavy (zdroj).
Navyše obsahuje väčšie množstvo kofeínu ako zelený čaj, ktorý obsahuje 35 mg kofeínu na pol čajovej lyžičky (asi 1 gram) prášku matcha. Viaceré štúdie spájali konzumáciu kofeínu so zlepšením mozgových funkcií, pričom uvádzali rýchlejšie reakčné časy, zvýšenú pozornosť a vylepšenú pamäť (zdroj, zdroj, zdroj).
Matcha tiež obsahuje zlúčeninu nazývanú L-theanín, ktorá mení účinky kofeínu, podporuje bdelosť a pomáha predchádzať zrážkam energetických hladín, ktoré môžu nasledovať po konzumácii kofeínu (zdroj).
Ukázalo sa tiež, že L-theanín zvyšuje aktivitu alfa vĺn v mozgu, čo môže pomôcť navodiť relaxáciu a znížiť hladinu stresu (zdroj).
4. Matcha môže pomôcť predchádzať rakovine.
Je preplnená zdraviu prospešnými látkami, vrátane tých, ktoré sú spojené s prevenciou rakoviny v laboratórnych testoch a testoch na zvieratách.
V jednej štúdii, extrakt z matcha prášku zmenšil veľkosť nádoru a spomalil rast buniek rakoviny prsníka u potkanov (zdroj).
Má vysoký obsah epigalokatechín-3-galátu (EGCG), čo je typ katechínu, o ktorom sa preukázalo, že má silné protirakovinové vlastnosti. Jedna laboratórna štúdia zistila, že EGCG v nej obsiahnutý pomohol usmrtiť bunky rakoviny prostaty (zdroj).
Ďalšie laboratórne štúdie preukázali, že EGCG je účinný proti rakovine kože, pľúc a pečene (zdroj, zdroj, zdroj).
5. Matcha podporuje zdravie srdca.
Srdcovo cievne choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete a tvoria odhadovanú jednu tretinu všetkých úmrtí u ľudí starších ako 35 rokov (zdroj).
Niektoré štúdie preukázali, že pitie zeleného čaju, ktorý má podobný výživový profil ako matcha čaj, môže pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami. Ukázalo sa, že zelený čaj znižuje hladinu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu, ako aj triglyceridov (zdroj, zdroj).
Môže tiež pomôcť zabrániť oxidácii LDL cholesterolu, čo je ďalší faktor, ktorý môže chrániť pred srdcovo cievnymi chorobami (zdroj).
Pozorovacie štúdie tiež preukázali, že jej konzumácia je spojená so zníženým rizikom srdcových chorôb a mozgovej príhody (zdroj, zdroj).
6. Pomáha pri chudnutí.
Prezrite si akýkoľvek doplnok na chudnutie a je veľká šanca, že v zložkách uvidíte „extrakt zo zeleného čaju“.
Zelený čaj je dobre známy pre svoju schopnosť podporovať chudnutie. Štúdie v skutočnosti ukazujú, že môže pomôcť zrýchliť metabolizmus, zvýšiť výdaj energie a podporiť spaľovanie tukov. Jedna malá štúdia ukázala, že užívanie extraktu zo zeleného čaju počas mierneho cvičenia zvýšilo spaľovanie tukov o 17% (zdroj).
Ďalšia štúdia u 14 ľudí zistila, že užívanie doplnku obsahujúceho extrakt z matche významne zvýšilo 24-hodinový výdaj energie v porovnaní s placebom (zdroj).
Prehľad 11 štúdií tiež ukázal, že zelený čaj znižoval telesnú hmotnosť a pomáhal udržiavať chudnutie (zdroj).
7. Matcha čaj sa pripravuje veľmi ľahko
Zaradenie tohto pokladu do vašej stravy je jednoduché. Čaj z nej je osviežujúci a chutí veľmi príjemne.
Tradičný čaj z matcha môžete pripraviť tak, že do šálky preosejete 1 – 2 čajové lyžičky (2 – 4 gramy) prášku matcha, do ktorého pridáte 60 ml horúcej vody a zmiešate ho.
Môžete tiež upraviť pomer prášku matcha k vode na základe vašej preferovanej konzistencie. Pre ľahší čaj znížte prášok na polovicu čajovej lyžičky (1 gram) a zmiešajte s 90–120 ml horúcej vody. Ak dávate prednosť koncentrovanejšej verzii, spojte 2 čajové lyžičky (4 gramy) prášku s iba 30 ml vody. Ak sa cítite kreatívni, môžete si skúsiť vyrobiť matcha latte, pudingy alebo proteínové smoothies, aby ste zvýšili obsah živín vo svojich obľúbených receptoch.
Možné negatíva konzumácie matcha produktov.
Aj keď matcha prekypuje zdraviu prospešnými látkami, vysoké dávky nemusia byť nevyhnutne zdravšie. V skutočnosti boli u niektorých ľudí, ktorí pili veľké množstvo zeleného čaju denne hlásené problémy s pečeňou (zdroj).
Pitie matcha čaju môže tiež zvýšiť vašu expozíciu kontaminujúcim látkam, ako sú pesticídy, chemikálie alebo dokonca arzén, ktorý sa nachádza v pôde, kde sa čajovník pestuje (zdroj, zdroj).
Maximálny prípustný príjem prášku matcha nie je jednoznačne určený a závisí od jednotlivca. Pre istotu konzumujte matchu s mierou. Najlepšie je držať sa 1–2 šálok denne a hľadať certifikované ekologické odrody, aby ste využili výhody zdraviu prospešných látok matcha bez rizika akýchkoľvek vedľajších účinkov.