Mnoho ľudí pri konzumácii melón zvykne melónové jadierka vypľúvať. Niektorí si to zjednodušia a jednoducho sa rozhodnú pre bezjadierkové varianty melónu, čo je naozaj škoda, pretože tieto malé poklady obsahujú veľké množstvá výživných látok.
Melónové jadierka majú nízky obsah kalórií a veľké množstvo vitamínov a minerálov. Po upečení sú chrumkavé a môžu ľahko nahradiť iné nezdravé pochutiny.
Výživové hodnoty.
Na to aké sú malé ich stačí zjesť naozaj málo, aby sa preukázali ich benefity.
Pri porovnaní ich nutričnej hodnoty s inými pochutinami ako sú napríklad oriešky, chipsy a iné, sú semienka melónu perfektnou, hoci pomerne nezvyčajnou zdravou alternatívou.
1. Nízky počet kalórií.
28g melónových jadierok obsahuje približne 158 Kcal. Čo je porovnateľné s rovnakým množstvom zemiakových lupienkov (značka Lay’s 160 Kcal). Objem je však neporovnateľný (zdroj).
Spomínané množstvo predstavuje približne 400 semienok, čo je veľmi veľké množstvo pri nárazovom jedení. Naproti tomu 28g zemiakových lupienkov predstavuje cca 15 kúskov, čo je oveľa menej, než by väčšina ľudí normálne skonzumovala na jedno posedenie (zdroj).
2. Melónové jadierka majú vysoký obsah horčíku.
Jedným z niekoľkých minerálov nachádzajúcich sa v semenách melónu je horčík. 4 gramy semienok obsahujú 21 mg horčíka (zdroj).
Odporúčaná denná dávka horčíka je 400 mg. Horčík je nevyhnutný pre mnohé metabolické funkcie tela. Je tiež potrebná na udržanie nervovej a svalovej funkcie, ako aj zdravia imunitného systému, srdca a kostí.
3. Obsahujú železo.
Hrsť melónových semien obsahuje asi 0,29 mg železa. To nemusí vyzerať ako veľa, ale denná odporúčaná dávka je 18mg. Železo je dôležitou zložkou hemoglobínu, farbiva prenášajúceho kyslík cez telo. To tiež pomáha vášmu telu premeniť kalórie na energiu (zdroj).
4. Melónové jadierka obsahujú telu prospešné foláty.
V jednej porcii semien melónu sa nachádzajú 2 μg folátu. Výživový špecialisti odporúčajú cca 400 μg denne. Folát, známy tiež ako kyselina listová alebo vitamín B-9, je dôležitý pre správnu funkciu mozgu a tiež pomáha kontrolovať hladiny homocysteínu. Ženy vo fertilnom veku potrebujú zvýšené množstvá, pretože nedostatok folátov sa spája s určitými vrodenými vadami.
5. „Dobré“ tuky.
Semená melónu tiež poskytujú dobrý zdroj mononenasýtených aj polynenasýtených mastných kyselín – 0,3 a 1,1 gramu. Podľa American Heart Association sú tieto tuky užitočné pri ochrane pred srdcovým infarktom a mozgovou príhodou a znižujú hladiny „zlého“ cholesterolu v krvi (zdroj).
Jednoduchá príprava.
Žltý melón, vodný melón alebo ako ho niektorí nazývajú aj dyňa je obľúbená pochutina, obzvlášť v horúcich letných obdobiach. V letnom období býva dostupný takmer vo všetkých supermarketoch.
V zime sa musíme spoľahnúť viac na jeho sušené varianty alebo sušené semienka. Neodporúčame jeho kúpu mimo sezóny, nakoľko jeho chuť a výživové údaje môžu byť omnoho nižšie.
Príprava je pomerne jednoduchá. Nastavte rúru na 160° C a umiestnite semená na plech. Nechajte ich piecť približne 15 minút. Počas pečenia ich treba premiešať aby boli všetky prepečené.
Semená môžete ochutiť tým že k nim pridáte malé množstvo olivového oleja a soli. Ak ste milovníkmi výraznejších a prípadne exotickejších chutí, môžete pridať limetkovú šťavu a chilli, alebo kajenské korenie.
Samozrejme skvelou a zaujímavou kombináciou je aj ich sladký variant, stačí ich len posypať škoricou a poprášiť práškovým cukrom. Tieto varianty už však patria jednoznačne medzi tie kalorickejšie voľby.