Médiá už dlhšie skloňujú soľ ako veľmi zlú potravinu, na ktorú si treba dávať pozor a vyhýbať sa jej konzumácii čo najviac.
Tvrdilo sa, že vysoký príjem solí spôsobuje množstvo zdravotných problémov, vrátane vysokého krvného tlaku a srdcových chorôb. Nie je to však celkom pravdivý výrok.
Desaťročia výskumu však nedokázali poskytnúť presvedčivé dôkazy na podporu týchto tvrdení (zdroj).
Mnohé štúdie navyše ukazujú, že konzumácia príliš malého množstva soli môže byť extrémne škodlivá.
Poďme sa teda pozrieť na to, prečo sa mohli šíriť takéto informácie a či sú naozaj pravdivé.
Čo je to soľ?
Soľ sa tiež nazýva chlorid sodný (NaCl). Pomer sodíka a chlóru v tejto zlúčenine je 40% ku 60% na váhu.
Chlorid sodný je najväčším potravinovým zdrojom sodíka.
Niektoré druhy soli môžu obsahovať stopové množstvá vápniku, draslíka, železa a zinku. Jedným z minerálov, ktorý tiež veľmi často nájdeme v soli je jód. Ten sa v nej však prirodzene nevyskytuje a býva umelo pridávaný (zdroj, zdroj).
Základné minerály v soli pôsobia ako dôležité elektrolyty v tele. Pomáhajú s rovnováhou tekutín, nervovým prenosom a funkciou svalov.
Určité množstvo soli sa prirodzene nachádza vo väčšine potravín. Často sa tiež pridáva do potravín s cieľom zlepšiť chuť.
Už v minulosti sa používala ako konzervant, vďaka svojej schopnosti viazať vodu. Tým že dokáže vytvoriť hypertonické prostredie v potravine vysáva z baktérii vlahu čím prirodzene zabraňuje ich množeniu.
Soľ sa získava dvomi hlavnými spôsobmi:
- ťažbou v soľných baniach
- odparovaním morskej vody
V súčasnosti poznáme veľa druhov solí. Medzi bežné varianty patrí obyčajná kuchynská, himalájska ružová , keltská a morská soľ. Líšia sa od seba obsahom minerálov, zrnitosťou a farbou. Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš ďalší článok.
Ako soľ ovplyvňuje zdravie srdca?
Zdravotnícke orgány nám hovoria, že máme obmedziť príjem sodíka už celé desaťročia. Odporúčajú neprekračovať denný príjem 2 300mg sodíka (zdroj, zdroj).
To predstavuje cca jednu čajovú lyžičku alebo 6 gramov soli. Vyše 80% dospelých ľudí na celom svete však túto hranicu pravidelne prekračuje (zdroj).
Konzumácia nadmerného množstva soli údajne zvyšuje krvný tlak, a tým zvyšuje riziko srdcových chorôb a mozgových príhod. Existujú však vážne pochybnosti o skutočných výhodách obmedzenia príjmu sodíka.
Je pravda, že zníženie príjmu solí môže znížiť krvný tlak, najmä u ľudí so zdravotným stavom nazývaným hypertenzia citlivá na soľ. Ale u zdravých jedincov je zníženie veľmi jemné (zdroj).
Jedna štúdia z roku 2013 zistila, že u jedincov s normálnym krvným tlakom obmedzenie príjmu solí znížilo systolický krvný tlak iba o 2,42 mmHg a diastolický krvný tlak iba o 1,00 mmHg (zdroj).
Zmena tlaku z 130/75 mmHg na 128/74 mmHg nie je práve pôsobivý ani nijak zdravotne relevantný údaj, ktorý by ľudia očakávali pri dodržiavaní bezchybnej stravy.
Niektoré štúdie navyše nenašli žiadne dôkazy o tom, že obmedzenie príjmu solí znížilo riziko srdcových infarktov, mozgových príhod alebo úmrtia (zdroj, zdroj).
Nízky príjem soli.
Existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že strava s nízkym obsahom solí môže byť extrémne škodlivá.
Negatívne účinky na zdravie zahŕňajú:
- Zvýšený LDL cholesterol a triglyceridy: Obmedzenie príjmu soli bolo spojené so zvýšeným LDL („zlým“) cholesterolom a triglyceridmi (zdroj).
- Ochorenia srdca: Niekoľko štúdií uvádza, že menej ako 3 000 mg sodíka denne súvisí so zvýšeným rizikom úmrtia na srdcové choroby (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
- Srdcové zlyhanie: Jedna analýza zistila, že obmedzenie príjmu soli zvýšilo riziko úmrtia u ľudí so srdcovým zlyhaním. Účinok bol ohromujúci a so 160% vyšším rizikom úmrtia u jedincov, ktorí znížili príjem soli (zdroj).
- Inzulínová rezistencia: Niektoré štúdie uviedli, že diéta s nízkym obsahom solí môže zvýšiť inzulínovú rezistenciu (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
- Cukrovka typu 2: Jedna štúdia zistila, že u pacientov s cukrovkou typu 2 bolo menej sodíka spojené so zvýšeným rizikom úmrtia (zdroj).
Vysoký príjem soli.
Rakovina žalúdka je piatym najčastejším nádorovým ochorením.
Je to tretia najčastejšia príčina úmrtia na rakovinu na svete a každý rok je zodpovedná za viac ako 700 000 úmrtí (zdroj).
Niekoľko pozorovacích štúdií spája diéty s vysokým obsahom solí so zvýšeným rizikom rakoviny žalúdka (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Rozsiahly článok z roku 2012, ktorý sa zaoberal údajmi zo 7 súhrnných štúdií, ktoré zahŕňali celkovo 268 718 účastníkov. Zistilo sa, že ľudia s najvyšším príjmom solí majú o 68% vyššie riziko rakoviny žalúdka v porovnaní s tými, ktorí majú nízky príjem (zdroj).
Ako alebo prečo sa to stane, nie je dobre známe, ale existuje niekoľko teórií:
- Rast baktérií: Vysoký príjem soli môže zvýšiť rast Helicobacter pylori, baktérie, ktorá môže viesť k zápalu a žalúdočným vredom. To môže zvýšiť riziko rakoviny žalúdka (zdroj, zdroj, zdroj).
- Poškodenie sliznice žalúdka: Strava s vysokým obsahom soli môže poškodiť a podráždiť sliznicu žalúdka, a tým ju vystaviť pôsobeniu karcinogénov.
Pamätajte však, že ide o pozorovacie štúdie. Nemôžu dokázať, že vysoký príjem solí spôsobuje rakovinu žalúdka, ibaže tieto dve látky sú úzko spojené.
Ktoré potraviny majú vysoký obsah soli/sodíka?
Väčšina soli konzumovanej v dnešnej dobe pochádza z polotovarov, reštauračných pokrmov a rýchleho občerstvenia.
V skutočnosti sa odhaduje, že asi 75% soli v strave rozvinutých krajín pochádza zo spracovaných potravín. Iba 25% príjmu sa vyskytuje prirodzene v potravinách alebo sa pridáva počas varenia alebo pri stole (zdroj).
Príklady slaných jedál sú konzervované, instantné polievky, nakladané jedlá, spracované mäso a sójová omáčka.
Mali by ste obmedziť soľ?
Niektoré zdravotné stavy však vyžadujú znížený prísun soli. V týchto prípadoch silne odporúčame držať sa nariadení lekára alebo zdravotného odborníka (zdroj).
Ak ste však zdravým človekom, ktorý konzumuje väčšinou celé jednozložkové potraviny, potom si pravdepodobne nemusíte robiť starosti s príjmom soli.
Dlhodobá konzumácia veľmi veľkého množstva soli môže byť škodlivá, ale konzumácia príliš malého množstva soli môže byť ešte horšia.
Pre dlhodobé udržanie optimálneho zdravia je teda potrebné voliť zlatú strednú cestu.