Načo je dobrá Henna? Henna je predovšetkým známa ako jedna z najstarších 100% prírodných farbív na svete.
Medzi najdôležitejšie zdravotné prínosy henny patrí jej schopnosť zmierňovať bolesti hlavy, detoxikovať telo, zlepšovať nechty, chrániť pokožku, zlepšovať zdravie vlasov, ochladzovať telo, zmierňovať zápaly a urýchľovať hojenie.
Čo je to Henna?
Slovo „henna“ rozumejú ľudia na celom svete mnohými rôznymi spôsobmi. Väčšina ľudí ho pravdepodobne spája s tmavočerveným / hnedým farbivom na vlasy a pokožku, ktoré sa tradične používa v mnohých kultúrach, ale názov sa vzťahuje aj na kvitnúcu rastlinu, z ktorej sa farbivo získava.
Ako jediný druh v rode Lawsonia má henna po celom svete veľa rôznych mien, vrátane “hiny“ či egyptského “priveta“.
Všetky tieto názvy opisujú rovnakú pozoruhodnú rastlinu s odborným názvom Lawsonia inermis. Týmto názvom môžeme označiť rastlinu henny s jej malými bielymi alebo ružovými kvetmi, ako aj malým ovocím, ktoré má.
Henna sa môže používať rôznymi spôsobmi, vrátane formy farbiva, ako aj vo vodných extraktoch, tinktúrach a masti zložených z kôry, semien alebo listov. Vďaka tejto univerzálnosti je henna veľmi cenným prvkom v tradičných liekoch, najmä v ájurvédskej praxi. Predáva sa v podobe mastí, tinktúr, práškov a olejov.
Olej z henny, kôra a semená sú najbežnejšou formou liečivých prínosov a vysoká koncentrácia chemických látok a živín v rastline jej dodáva protizápalové, hypotenzívne, antibakteriálne, adstringentné (sťahujúce) a antivírusové účinky.
Zdravotné benefity henny:
- Farba vlasov.
- Zdravie vlasov.
- Vylepšená kvalita nechtov.
- Vlastnosti proti starnutiu.
- Hojenie rán.
- Liečba horúčky.
- Uvoľňuje bolesti hlavy.
- Protizápalová kapacita.
Farba vlasov.
Aj keď väčšina ľudí spája vplyv henny na vlasy s umieraním jej farby, v skutočnosti hrá v tejto časti nášho tela aj niekoľko úloh. Preukázalo sa, že henna zvyšuje pevnosť vlasov, a preto predstavuje bezpečné farbivo, ktoré trvalo neovplyvňuje zdravie našich folikulov.
Zdravie vlasov.
Henna pomáha zlepšovať zdravie vlasov. Pomáha utesniť vlasovú kutikulu, bráni jej lámaniu a zvyšuje lesk a vzhľad vlasov. Zabraňuje tiež lupinám. Pre ľudí trpiacich stratou vlasov alebo plešatosťou je henna taktiež výbornou voľbou. Tradičnou zmesou je pridávanie hennového džúsu alebo oleja do tvarohu a jeho vmasírovanie do vlasov, pretože to zvyšuje účinnosť liečby.
Vylepšená kvalita nechtov.
Ľudia často zabúdajú na udržiavanie zdravých nechtov, ale kutikuly a priestor pod nechtami sú vynikajúcimi miestami na infekciu a prítomnosť baktérií, preto je starostlivosť o nechty hennou múdra voľba. Aplikácia obkladu priamo na nechtové lôžka môže zmierniť podráždenie, bolesť a infekciu v nechtových lôžkach.
Vlastnosti proti starnutiu.
Aj keď antioxidačná kapacita henny nebola široko študovaná, ukázalo sa, že olej je astringentný, čo niektorých ľudí viedlo k používaniu šťavy a oleja na pokožke na zmiernenie príznakov starnutia a vrások, ako aj nevzhľadných. vzhľad jaziev a iných škvŕn.
To je doplnené antivírusovými a antibakteriálnymi účinkami, ktoré môžu chrániť najväčší orgán tela – pokožku!
Hojenie rán.
Jedným z najvýznamnejších spôsobov použitia henny je ochrana pokožky pred infekciami a odstránenie zápalu. Už niekoľko generácií sa používa na liečbu popálenín, rán a odrenín. Využíva sa pretože dokáže vytvoriť ochrannú vrstvu proti cudzím patogénom a látkam. Henna má však aj veľmi dobré chladiace vlastnosti, ktoré doslova nasávajú teplo z pokožky. Preto je veľmi užitočná pri popáleninách spôsobených slnkom, má totižto podobné účinky ako gél s obsahom aloe vera.
Liečba horúčky.
Henna je tiež schopná potlačiť horúčky, podľa ajurvédskych tradícií.
Keď ľudia trpia veľmi vysokými horúčkami ako sekundárnym symptómom iného stavu, môže byť zvýšenie teploty v tele nebezpečné pre funkciu orgánov a metabolické procesy. V takýchto prípadoch je nevyhnutné znížiť celkovú teplotu tela, čo henna pomáha napraviť vyvolaním potenia alebo jednoducho ochladením tela za pomoci jej chladivých účinkov.
Uvoľňuje od bolesti hlavy.
Šťava z rastliny henny nie je vždy chválená ako zvlášť výhodná, ale v skutočnosti môže byť šťava z rastlín priamo aplikovaná na pokožku, pri bolestiach hlavy na ich zmiernenie. Protizápalové účinky zlúčenín nachádzajúcich sa v henne pomáhajú znižovať napätie a podporujú zdravý prietok krvi v kapilárach. Znížený prietok cievneho systému v hlave býva najčastejším dôvodom vzniku migrén.
Protizápalová kapacita.
V podobnom duchu ako je riešenie bolesti hlavy uvedené vyššie, henna olej sa používa topicky na artritické a reumatické bolesti. S pribúdajúcim vekom sa naše kĺby stávajú bolestivejšími, pretože sa zhoršuje stav chrupaviek a svalov. To môže mať za následok tvorbu bolestivých zápalov v rôznych častiach tela. Aplikácia hennového oleja na zapálené alebo postihnuté oblasti vám môže zaručiť zdravší a širší rozsah pohybu.
Voľne preložené z angického jazyka od John Staughton (Basco, BFA).