Ochorenie s názvom celiakia postihuje na celom svete zhruba 1 človeka zo 100 (pre slovensko by to znamenalo zruba 54000 nositeľov tohto ochorenia). V dnešnej dobe však býva bohužiaľ čoraz rozšírenejšia. Hlavným problémom však ostáva problematickosť jej diagnostiky. Príznaky celiakie bývajú totiž zameniteľné s množstvom iných ochorení či alergií. Množstvo ľudí, ktorí si myslia, že trpia celiakiou alebo intoleranciou na lepok, je však v dôsledku samo-diagnostiky tohto ochorenia markantne vyššie než reálne štatistické údaje.
V rámci prieskumu zameranom na ľudí so samo-diagnostikovanou intoleranciou na lepok sa zistilo, že iba 55 ľudí z 393 (14,5 %) pozorovaných jedincov malo naozaj jednu zo spomínaných 3 diagnóz (zdroj).
Celiakia je tráviace autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobené silnou reakciou na lepok. Glutén je všeobecný názov pre skupinu bielkovín v obilninách, ako je pšenica, jačmeň a raž.
Celiakia je porucha trávenia spôsobená abnormálne silnou imunitnou reakciou na lepok, pri ktorej dochádza ku poškodeniu sliznice tenkého čreva a vedľajším prejavom, zasahujúcim celý organizmus.
Lepok je bielkovina nachádzajúca sa v potravinách vyrobených za použitia pšenice, jačmeňa, raže a iných. Nachádza sa tiež v ovse, ktorý bol vyrobený v spracovateľských závodoch, ktoré spracovávajú iné zrná. Lepok sa dokonca nachádza v niektorých liekoch, vitamínoch, pive, alkohole a rôznych druhoch kozmetiky. Ak sa o lepku chcete dozvedieť viac kliknite TU.
Intolerancia lepku, známa tiež ako citlivosť na lepok, sa vyznačuje neschopnosťou tela tráviť alebo odbúravať lepok. Intolerancia na lepok a celiakia však nie sú štádiá tej istej choroby. Pri intiolerancii na lepok dochádza u osoby ku krátkodobým zažívacím problémom ako sú hnačky, plynatosť, kŕče a nepohodlie.
Pri celiakii imunitná odpoveď na lepok vytvára toxíny, ktoré ničia klky. Klky sú drobné výbežky vo vnútri tenkého čreva. Keď sa klky poškodia, telo nie je schopné poriadne absorbovať živiny z potravy. To môže viesť k podvýžive, chudokrvnosti a ďalším vážnym zdravotným komplikáciám vrátane trvalého poškodenia čriev.
Ľudia s celiakiou musia vylúčiť zo svojej stravy všetky formy lepku. Patria sem väčšina chlebových výrobkov, pečivo, pivo a potraviny, kde sa glutén môže používať ako stabilizátor či zahusťovadlo, alkohol vyrábaný z jačmenného alebo pšeničného kvasu či dokonca pivné výrobky (zdroj).
Čím sa prejavuje celiakia?
Príznaky celiakie sa zvyknú lišíť od jedného človeka k druhému a taktiež aj silou a závažnosťou. U niektorých ľudí sa príznaky prejavia až s pribúdajúcim vekom. Niektorí pacienti dokonca nevedia, že trpia celiakiou až do doby, keď sa u nich prejaví podvyživenosť alebo chudokrvnosť. Príznaky celiakie zvyčajne postihujú črevný a tráviaci systém, ale môžu postihnúť aj iné časti tela (zdroj).
Symptómy celiakie najčastejšie závisia od:
- veku
- poškodenia tenkéo čreva
- množstvo konzumovaného lepku
- vek v ktorom konzumácia lepku začala
- dĺžka kojenia (pacienti, ktorí boli kojení dlhšie zažívajú príznaky neskôr alebo miernejšie)
Netreba však zabúdať, že nesprávna životospráva, zranenia, choroby, infekcie, operácie, tehotenstvo alebo nadmerné a časté vystavovanie stresu môže taktiež spustiť symptómy.
Všeobecné príznaky celiakie.
Najväčší sklon ku prejavom tejto choroby mávajú bohužiaľ práve deti, avšak postihnutý bývajú práve tak aj dospelí. Medzi bežné príznaky celiakie postihujúce všetky vekové kategórie patria najmä (zdroj):
- strata váhy
- nevoľnosť
- zvracanie
- nadúvanie brucha
- bolesť brucha alebo kŕče
- pretrvávajúca hnačka alebo zápcha
- bledá, mastná, nezvyčajne páchnuca stolica
Detské príznaky.
Deti s celiakiou sa môžu cítiť nadmieru unavené a podráždené kvôli nedostatku vitamínov. Môžu byť tiež menšieho vzrastu a majú oneskorenú pubertu. V niektorých prípadoch môže celiakia prerásť až do svalovej atrofie a vývojových deformácii (psychických aj fyzických).
- zlyhávanie psychického i fyzického vývoja a napredovania u dojčiat
- oneskorený rast a malá výška
- strata váhy
- poškodenie zubnej skloviny
- zmeny nálady vrátane netrpezlivosti alebo mrzutosti
- neskorý nástup puberty
Mimo-zažívacie príznaky celiakie.
Vo väčšine prípadov tohto ochorenia príznaky celiakie postihujú aj iné oblasti tela. Tieto príznaky môžu zahŕňať:
- anémia z nedostatku železa
- bolesť a stuhnutosť kĺbov
- slabé, krehké kosti
- únava, depresia a záchvaty úzkosti
- kožné ochorenia a ekzémy
- necitlivosť, tŕpnutie a mravčenie v končatinách
- zmena farby zubov alebo redukcia skloviny
- afty, opary a biely povlak v ústnej dutine
- nepravidelná menštruácia
- neplodnosť a potrat
Dermatitis herpetiformis (DH) takzvaná kožná manifestácia je ďalším častým príznakom alebo formou celiakie. DH je intenzívne svrbivá kožná vyrážka tvorená hrčkami a pľuzgiermi. Najčastejšie sa vyskytuje na lakťoch, zadku a kolenách. DH postihuje približne 15 – 25% ľudí s celiakiou. Pacienti s DH však väčšinou nemávajú sprievodné tráviace problémy, čo býva aj dôvod, prečo sa zvyčajne kategorizuje ako osobitná kategória celiakie (zdroj).
Kto je ohrozený celiakiou?
Celiakia sa vyskytuje na základe genetických predispozícií. Ako už bolo spomenuté, podľa všeobecných štatistík celiakiou trpí zhruba 1% svetovej poulácie. Podľa lekárskeho centra University of Chicago, však majú ľudia šancu v pomere 1: 22 na rozvoj celiakie, ak má ich rodič alebo súrodenec tento stav (zdroj).
Ľudia, ktorí majú iné autoimunitné ochorenia a určité genetické poruchy, majú tiež vyššiu pravdepodobnosť vyvinutia celiakie. Medzi tieto stavy patria napríklad:
- lupus
- reumatoidná artritída
- cukrovka 1. typu
- ochorenie štítnej žľazy
- autoimunitné ochorenie pečene
- Addisonova choroba
- Sjogrenov syndróm
- Downov syndróm
- Turnerov syndróm
- neznášanlivosť laktózy
- rakovina čriev
- črevný lymfóm
Ako sa diagnostikuje celiakia?
Diagnóza sa začína fyzickým vyšetrením, anamnézoua a identifikáciou histórie vyšetrení rodinných príslušníkov. Lekári následne vykonajú rôzne testy, ktoré pomôžu potvrdiť diagnózu. Ľudia s celiakiou majú často vysoké hladiny protilátok antiendomyzium (EMA) a anti-tkanivové transglutaminázy (tTGA). Dajú sa zistiť krvnými testami. Testy sú najspoľahlivejšie, keď sa vykonávajú, keď je lepok ešte súčasťou stravy (zdroj).
Medzi bežné krvné testy patrí:
- kompletný krvný obraz (CBC)
- pečeňové testy
- test na cholesterol
- test na hladinu alkalickej fosfatázy
- test na sérový albumín
U ľudí s DH môže kožná biopsia pomôcť lekárom diagnostikovať celiakiu. Počas biopsie kože lekár odstráni drobné kúsky kožného tkaniva na vyšetrenie mikroskopom. Ak výsledky kožnej biopsie a krvných testov naznačujú celiakiu, interná biopsia nemusí byť nevyhnutná.
V prípadoch, keď výsledky krvných testov alebo biopsie kože nie sú presvedčivé, je možné na vyšetrenie na celiakiu použiť hornú endoskopiu. Počas hornej endoskopie je tenká trubica nazývaná endoskop vložená cez ústa až do tenkého čreva. Malá kamera pripevnená k endoskopu umožňuje lekárovi preskúmať črevá a skontrolovať poškodenie klkov. Lekár môže tiež vykonať biopsiu čreva, ktorá spočíva v odobraní vzorky tkaniva z čriev na analýzu (zdroj).
Ako sa lieči celiakia?
Jediným spôsobom, ako liečiť celiakiu, je trvalé odstránenie lepku z potravy. To umožňuje črevným klkom liečiť sa a začať správne vstrebávať živiny. Odborníci na výživu a lekári zvyčajne stanovujú diétu prospešnú pre jedinca trpiaceho týmto ochorením a učia pacientov ako rozlišovať prítomnosť lepku v potravinách (zdroj).
Príznaky sa môžu zlepšiť v priebehu niekoľkých dní po vylúčení lepku z potravy. Nemali by ste však prestávať s konzumáciou lepku, pred stanovením diagnózy. Predčasné odstránenie lepku môže interferovať s výsledkami testu a viesť k nepresnej diagnóze.
Predpokladaná doba liečby sa líši v závislosti od závažnosti a dĺžky trvania tohto ochorenia, rovnako ako aj od veku postihnutého. Predpokladá sa že pokým je postihnutým maloletá osoba, liečba potrvá 3-6 mesiacov od vyradenia lepku z potravy. U dospelej osoby sa táto doba môže natiahnuť až na niekoľko rokov (zdroj).
Po tom čo sa tenké črevo úplne zahojí je telo schopné opätovne prijímať živiny z potravy.
Čo konzumovať a čomu sa vyhnúť.
Udržiavať bezlepkovú diétu nie je ľahké. Našťastie dnes veľa spoločností vyrába bezlepkové výrobky, ktoré nájdete v rôznych obchodoch s potravinami a špecializovaných predajniach. Na štítkoch týchto výrobkov bude napísané „bezlepkové“ alebo „gluten free“ (zdroj).
Ak máte celiakiu, je dôležité vedieť, ktoré potraviny sú bezpečné prípadne neutrálne. Ak vás zaujíma aké obilniny môžte použiť na náhradu lepkových zŕn kliknite TU.
Vyvarujte sa nasledujúcich prísad:
- pšenica
- špalda
- raž
- jačmeň
- bulgur
- durum
- farina
- grahamová múka
- krupica
Spracované jedlá obsahujúce
- koreninové zmesi
- konzervy a polotovary
- zmrzlina, koláče a sladkosti
- imitácie mäsa alebo morských plodov
- spracované mäsové výrobky, najmä párky, šunky, paštéty a pod.
- šalátové dresingy, kečup, horčica a omáčky (vrátane sójovej omáčky)
- polievky
Nepotravinové výrobky, ktoré môžu obsahovať lepok:
- niektoré lieky a liečivá
- vitamíny a suplementy
- zubné pasty
- kozmetické výrobky zahŕňajúc rúže, lesky a balzamy na pery
Medzi zdravé bezlepkové potraviny patria:
- čerstvé, nespracované mäso, ryby a morské plody
- ovocie a zelenina
- mliečne výrobky
- z kategórie alkoholu sú to: vína, destiláty, liehoviny vyrobené zo zemiakového alebo ryžového kvasu
- ryža, kukurica, amaranth, pohánka, tapioka, quinoa, gazuľa, sója, zemiaky a šošovica
Mali by všetci nasledovať bezlepkovú diétu?
Bezlepková diéta v posledných rokoch naberá na popularite, najmä aj vďaka sociálnym sieťam a influencerom. Avšak výskumy a štúdie nenaznačujú, že by táto diéta bola prospešná pre ľudí netrpiacich celiakiou alebo intoleranciou na lepok.
Podľa Národného inštitútu diabetu, tráviacich a obličkových chorôb v USA žiadne z dostupných dát nenaznačujú, že by bezlepková diéta napomáhala zlepšeniu zdravia alebo chudnutia u bežnej populácie (zdroj).
Potraviny obsahujúce lepok totiž môžu byť skvelým a nevyhnutným zdrojom vitamínov a minerálov, zahŕňajúc vlákninu, vápnik či železo. Pred začatím bezlepkovej diéty preto odporúčame odporúčame kontaktovať lekára alebo diétológa, kvôli prevencii straty vitamínov a zdraviu prospešných látok.