Bobule Goji taktiež známe ako Kustovnica čínska sú drobné červené plody plné antioxidantov a silných liečivých vlastností. Plody kustovnice čínskej (Lycium barbarum), ktoré sa tiež nazývajú bobule, pochádzajú z Ázie. Najčastejšie sa predávajú sušené alebo vo forme prášku. Navyše sa pridávajú do mnohých doplnkov a zmesí džúsov. Sú vynikajúce nielen na to, aby vášmu tanieru dodali farbu, ale aj lahodné a plné chutí.
Známe pre svoju sladko-kyslú chuť a žiarivý červený odtieň sa goji v tradičnej medicíne používajú už tisíce rokov.
V tomto článku si preberieme zloženie tohto ovocia a taktiež jeho pôsobenie na náš organizmus.
Hovorí sa, že tieto “zázračné“ bobuľky spomaľujú príznaky starnutia, udržiavajú zdravie očí a posilňujú viaceré orgány v našom tele (zdroj, zdroj).
Vďaka svojej rastúcej popularite sú semienka goji tiež často súčasťou doplnkov a zmesí superpotravín spolu s iným ovocím, bylinami a extraktmi. Okrem toho sa tieto bobule často nachádzajú v sušenej alebo práškovej forme a pridávajú sa do rôznych receptov.
Potenciálne prínosy goji pre zdravie.
Goji bobule boli spojené s niekoľkými potenciálnymi prínosmi pre zdravie. Sú skvelým zdrojom živín vrátane vitamínov a minerálov.
5 lyžíc týchto sušených bobuliek ( iba 28g ) obsahuje:
- Bielkoviny: 4 gramy.
- Tuky: 0,1 gramu.
- Vláknina: 3,6 gramov.
- Železo: 11% dennej hodnoty DOD.
- Vitamín A: 501% DOD.
- Vitamín C: 15% DOD.
Ako vidíte, aj malá porcia tohto ovocia je nabitá vlákninou, železom a vitamínmi A a C (zdroj).
Železo je základný minerál, ktorý sa podieľa na transporte kyslíka a na tvorbe zdravých červených krviniek. Medzitým oba vitamíny A a C zohrávajú ústrednú úlohu v imunitných funkciách a pôsobia ako antioxidanty vo vašom tele (zdroj, zdroj, zdroj).
Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé molekuly nazývané voľné radikály a zabraňujú poškodeniu buniek. Jedna štúdia v skutočnosti zistila, že ošetrenie buniek extraktom z bobúľ goji významne zvýšilo hladinu antioxidantov a znížilo niekoľko príznakov oxidačného stresu (zdroj).
Výskum naznačuje, že zvýšenie príjmu antioxidantov znižuje zápal a chráni pred chronickými stavmi, ako sú rakovina, srdcové choroby a cukrovka (zdroj).
Môže podporovať imunitné funkcie.
Bobule kustovnice čínskej sa už dlho používajú v tradičnej medicíne na odvrátenie chorôb, infekcií a na prirodzené zvýšenie imunity. Podľa 30-dňovej štúdie u 60 starších dospelých pitie 120 ml šťavy z goji za deň zvýšilo hladinu imunitných buniek a zlepšilo celkový pocit pohody (zdroj).
V 3-mesačnej štúdii so 150 staršími dospelými, doplnky goji bobuli zlepšili imunitnú funkciu v reakcii na chrípkovú vakcínu (zdroj).
Výskum na zvieratách podporuje tieto zistenia týkajúce sa imunitného zdravia (zdroj, zdroj).
Goji podporuje zdravie očí.
Sľubný výskum naznačuje, že bobule goji môžu zlepšovať zdravie očí a chrániť pred poruchami, ako je makulárna degenerácia, progresívny stav očí, ktorý môže viesť k strate zraku (zdroj).
90-dňová štúdia so 150 staršími dospelými zistila, že suplementácia bobuľami kustovnice čínskej zvýšila hladinu antioxidantov v krvi, zabránila hypopigmentácii makuly (centrálna oblasť sietnice) a pomohla zmäkčiť úložisko tukových bielkovín pod sietnicou (zdroj).
Štúdia vykonaná na 114 ľuďoch so skorou makulárnou degeneráciou podobne ukázala, že denné dopĺňanie bobúľ goji zlepšilo hustotu makulárneho pigmentu, čo môže chrániť pred progresiou makulárnej degenerácie (zdroj).
Bobule goji sú tiež plné antioxidantov, ako je zeaxantín, ktoré pomáhajú chrániť vaše šošovky a sietnice pred poškodením (zdroj).
Potenciálne nevýhody.
Väčšina zdravých dospelých si môže goji vychutnať s mierou, ako súčasť vyváženej stravy. Avšak tieto bobule môžu v zriedkavých prípadoch vyvolať alergickú reakciu, najmä u jedincov alergických na iné ovocie (zdroj, zdroj).
Okrem toho môžu goji bobule reagovať s určitými liekmi, vrátane liekov na riedenie krvi a liekov na cukrovku alebo na vysoký krvný tlak. Tehotné ženy by si mali dávať pozor na nadmernú konzumáciu kustovnice, pretože obsahuje betaín, zlúčeninu, ktorá môže poškodiť zdravie plodu. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sú plody goji bezpečné počas tehotenstva (zdroj).
Ľuďom trpiacim závažnejšími ochoreniami vedci odporúčajú, pred zaradením kustovnice do jedálnička, kontaktovať odborníka.
Ako pridať goji bobule do stravy?
Goji bobule sú bežne dostupné v sušenej forme. Dajú sa ľahko vymeniť za iné sušené ovocie v cereáliách, jogurtoch, mixoch a granole. Môžete ich tiež pridať do pečiva, ako sú sušienky, chleby či koláče.
Aby ste ich zjemnili a rehydratovali, skúste na pár minút namočiť sušené bobule goji. Rehydratované bobule goji sú skvelým doplnkom k salsám, smoothies, polievkam a praženici. Nakoniec môže byť prášok z goji a džús zamiešané do mnohých nápojov, koktailov a smoothies.