Repkový olej je rastlinný olej, ktorý sa dnes používa v nespočetnom množstve potravín. Viacerí vyradili repkový olej zo svojej stravy kvôli obavám z účinkov na zdravie a výrobných metód.
Mnoho ľudí sa stále prie, či je repkový olej dobrý alebo zlý a aké má vlastne účinky na telo. Patríte k nim ?
Z čoho pochádza repkový olej ?
Získava sa z rastliny Brassica napus (repka olejná), ktorá sa v mnohých krajinách pestuje pre svoje olejnaté semená.
Aj keď rastlina repky olejnej vyzerá rovnako ako repka, obsahuje rôzne výživné látky a jej olej je bezpečný pre ľudskú konzumáciu.
Odkedy bola rastlina repky domestikovaná, šľachtitelia rastlín vyvinuli mnoho odrôd, ktoré zlepšovali kvalitu semien a viedli k rozmachu výroby repkového oleja.
Väčšina repkových plodín je geneticky modifikovaná (GMO), aby sa zlepšila kvalita oleja a zvýšila sa tolerancia rastlín voči herbicídom (zdroj).
V skutočnosti viac ako 90% plodín repky pestovaných v Spojených štátoch pochádza z GMO (zdroj).
Z plodín repky olejnej sa vyrába repkový olej a repková múka, ktorá sa bežne používa ako krmivo pre zvieratá.
Ako sa vyrába?
V procese výroby repkového oleja je veľa krokov.
Podľa Canola Council v Kanade proces zahŕňa tieto kroky (zdroj):
- 1. Čistenie semien. Semená repky olejnej sa oddelia a vyčistia, aby sa odstránili nečistoty, ako sú steblá rastlín a nečistoty.
- 2. Úprava a odlupovanie osiva. Semená sa predhrejú asi na 35 ℃, potom sa „odlupujú“ valcovými mlynmi, aby sa rozbila bunková stena semena.
- 3. Varenie semien. Semenné repky sú varené pomocou série parných varičov. Tento proces ohrievania zvyčajne trvá 15–20 minút pri teplote 80 ° –105 ° C.
- 4. Lisovanie. Ďalej sa uvarené semená repky lisujú v sérii závitovkových lisov alebo výliskov. Táto akcia odstráni zo semien 50–60% oleja a zvyšok sa nechá extrahovať inými spôsobmi.
- 5. Extrakcia rozpúšťadlom. Zvyšné semená repky, ktoré obsahujú 18 – 20% oleja, sa ďalej štiepia pomocou chemikálie nazývanej hexán, aby sa získal zvyšok oleja.
- 6. Desolventizácia. Hexán sa potom odstráni z repkovej múčky tretím zahrievaním na 95–115 ° C a následným vystavením pare.
- 7. Spracovanie oleja. Vyťažený olej sa rafinuje (odstraňujú sa z neho nečistoty) rôznymi metódami, ako je napríklad destilácia vodnou parou, vystavenie pôsobeniu kyseliny fosforečnej a filtrácia cez kyselinou aktivované íly.
Okrem toho repkový olej vyrobený do margarínu prechádza procesom hydrogenácie, čo je ďalší proces, pri ktorom sa do oleja pumpujú molekuly vodíka, aby sa zmenila jeho chemická štruktúra.
Tento proces robí olej tuhý pri izbovej teplote a predlžuje trvanlivosť, ale tiež vytvára umelé trans-tuky, ktoré sa líšia od prírodných trans-tukov nachádzajúcich sa v potravinách, ako sú mliečne výrobky a mäsové výrobky (zdroj).
Umelé trans-tuky sú zdraviu škodlivé a súvisia so srdcovo cievnymi ochoreniami. Mnoho krajín vedie k zákazu ich používania v potravinách (zdroj).
Umelé trans-tuky sú škodlivé už aj v malom množstve, čo vedie Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k požiadavke globálnej eliminácie umelých trans-tukov v potravinách do roku 2023 (zdroj).
Nutričné hodnoty.
Rovnako ako väčšina ostatných olejov, repka nie je najlepším zdrojom minerálnych a výživových látok.
Jedna polievková lyžica (15 ml) repkového oleja obsahuje (zdroj):
- 124 kcal
- Vitamín E: 12% odporúčanej dennej dávky (ODD)
- Vitamín K: 12% ODD
Okrem vitamínov E a K repkový olej prirodzene neobsahuje žiadne iné vitamíny a minerály.
Zloženie mastných kyselín.
Repkový olej je často označovaný za jeden z najzdravších olejov kvôli nízkej hladine nasýtených tukov.
Tu je rozdelenie mastných kyselín z repkového oleja (zdroj):
- Nasýtené tuky: 7%
- Mononenasýtené tuky: 64%
- Polynenasýtené tuky: 28%
Polynenasýtené mastné kyseliny v repkovom oleji zahŕňajú 21% kyseliny linolovej – všeobecnejšie známej ako omega-6 mastná kyselina – a 11% kyseliny alfa-linolénovej (ALA), čo je typ omega-3 mastnej kyseliny pochádzajúcej z rastlín (zdroj).
Aké potenciálne nevýhody obsahuje repkový olej?
Repka olejná je druhou najrozšírenejšou a najpoužívanejšou olejovou plodinou na svete. Jej použitie v potravinách sa naďalej rozširuje (zdroj).
Pretože sa repkový olej stal jedným z najpopulárnejších zdrojov tukov v komerčnom potravinárskom priemysle, vzrástli obavy o jeho vplyv na zdravie.
Repkový olej pochádza väčšinou z GMO.
GMO (geneticky modifikované organizmy) potraviny majú svoj genetický kód pripravený na zavedenie alebo vylúčenie určitých vlastností (zdroj).
Napríklad vysoko náročné plodiny, ako je kukurica a repka, boli geneticky upravené tak, aby boli odolnejšie voči herbicídom a škodcom.
Aj keď mnoho vedcov považuje GMO potraviny za bezpečné, existuje veľa obáv z ich potenciálneho vplyvu na životné prostredie, verejné zdravie, kontamináciu plodín, vlastnícke práva a bezpečnosť potravín.
Aj keď sú GMO potraviny povolené na ľudskú konzumáciu už celé desaťročia, o ich potenciálnych zdravotných rizikách existuje len málo údajov, čo mnohých ľudí vedie k tomu, aby sa im vyhli.
Vysoký obsah omega – 6 tukov.
Jednou z nevýhod repkového oleja je vysoký obsah tuku omega-6.
Rovnako ako omega-3 tuky, aj omega-6 tuky sú nevyhnutné pre zdravie a vykonávajú dôležité funkcie vo vašom tele.
Avšak moderná strava má tendenciu mať extrémne vysoký obsah omega-6, nájdených v mnohých rafinovaných potravinách, a nízky obsah omega-3, čo spôsobuje nerovnováhu. Tá môže niekedy viesť ku zvýšenej tvorbe zápalov.
Zatiaľ čo najzdravší pomer príjmu omega-6 a omega-3 tukov je 1: 1, odhaduje sa, že typická západná strava je okolo 15: 1 (zdroj).
Táto nerovnováha súvisí s množstvom chronických stavov, ako je Alzheimerova choroba, obezita a srdcovo cievne ochorenie (zdroj, zdroj zdroj).
Pomer omega-6 k omega-3 repkového oleja je 2: 1, čo sa nemusí zdať nijako zvlášť neprimerané (zdroj).
Pretože sa repkový olej nachádza v toľkých potravinách a obsahuje viac omega-6 ako omega-3, považuje sa to za hlavný zdroj diétnych omega-6.
Ak chcete dosiahnuť vyváženejší pomer, mali by ste nahradiť spracované potraviny bohaté na repku a iné oleje prírodnými celozrnnými zdrojmi omega-3, ako sú napríklad rybacie výrobky.
Repkový olej je vysoko rafinovaný.
Proces výroby repkového oleja zahŕňa vysoké tepoty a vystavenie chemikáliám.
Repkový olej, ktorý sa považuje za chemicky rafinovaný olej, prechádza fázami ako je bielenie a dezodorácia = chemické ošetrenie (zdroj).
V skutočnosti za rafinovaný olej považujeme: repkový, sójový, kukuričný a palmový olej, ktoré sú taktiež známe ako rafinované, bielené a deodorizované oleje (RBD).
Rafinácia výrazne znižuje výživné látky v olejoch, ako sú esenciálne mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny (zdroj, zdroj, zdroj).
Aj keď existujú nerafinované, za studena lisované repkové oleje, väčšina repky na trhu je vysoko rafinovaná a chýbajú v nej antioxidanty obsiahnuté v nerafinovaných olejoch, ako je napríklad extra panenský olivový olej.
Môže repkový olej poškodiť zdravie ?
Aj keď je repkový olej jedným z najbežnejšie používaných olejov v potravinárskom priemysle, existuje pomerne málo dlhodobých štúdií o jeho dopadoch na zdravie.
A čo viac, mnoho štúdií o jeho predpokladaných zdravotných prínosoch sponzoruje priemysel (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Zvyšuje zápal.
Niekoľko štúdií na zvieratách spája repkový olej so zvýšeným zápalom a oxidačným stresom.
Oxidačný stres označuje nerovnováhu medzi škodlivými voľnými radikálmi – ktoré môžu spôsobiť zápal – a antioxidantmi, ktoré zabraňujú alebo spomaľujú poškodenie voľnými radikálmi.
V jednej štúdii sa u potkanov kŕmených 10% repkovým olejom zaznamenal pokles v množstve antioxidantov a zvýšenie „zlého“ LDL cholesterolu v porovnaní s potkanmi kŕmenými sójovým olejom.
Diéta z repkového oleja navyše viedla k značnému zvýšeniu krvného tlaku, čo by mohlo potenciálne skrátiť život (zdroj).
Ďalšia nedávna štúdia na potkanoch preukázala, že zlúčeniny tvorené počas zahrievania repkového oleja zvyšujú určité zápalové hladiny (zdroj).
Má značný vplyv na pamäť.
Štúdie tiež naznačujú, že repkový olej môže mať negatívny vplyv na pamäť.
Štúdia na myšiach zistila, že vystavenie strave bohatej na repku malo za následok významné poškodenie pamäti a podstatné zvýšenie telesnej hmotnosti (zdroj).
V celoročnej štúdii na ľuďoch bolo 180 starších dospelých náhodne pridelených buď ku kontrolnej strave bohatej na rafinované oleje, vrátane repky, alebo k strave, ktorá nahradila všetky rafinované oleje 20 – 30 ml extra panenského olivového oleja denne. Je pozoruhodné, že u tých, ktorí boli v skupine s olivovým olejom, došlo k zlepšeniu funkcie mozgu (zdroj).
Ako vplýva repkový olej na zdravie srdca?
Zatiaľ čo repkový olej je propagovaný ako tuk zdravý pre srdce, niektoré štúdie toto tvrdenie spochybňujú.
V štúdii z roku 2018, 2071 dospelých uviedlo, ako často na varenie používali konkrétne druhy tukov. Medzi účastníkmi s nadváhou alebo obezitou mali tí, ktorí zvyčajne používali repkový olej na varenie, vyššiu pravdepodobnosť výskytu metabolického syndrómu ako tí, ktorí ho používali zriedka alebo nikdy (zdroj).
Je dôležité poznamenať, že mnohé zo štúdií naznačujúcich prínosy repkového oleja pre zdravie srdca používajú menej rafinovaný repkový olej alebo neohriaty repkový olej, nie rafinovaný typ, ktorý sa bežne používa na varenie pri vysokom teple (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
V jednej analýze u 458 mužov mali tí, ktorí nahradili nasýtené tuky nenasýtenými rastlinnými olejmi, nižšiu „zlú“ hladinu LDL cholesterolu – ale významne vyššiu mieru úmrtí, srdcovo cievnych chorôb a chorôb koronárnych artérií ako kontrolná skupina (zdroj).
Nedávna správa navyše dospela k záveru, že nahradenie nasýtených tukov rastlinnými olejmi pravdepodobne nezníži srdcovo cievne ochorenia, úmrtie na srdcovo cievne choroby alebo celkovú úmrtnosť (zdroj).
Alternatívne oleje na varenie.
Je zrejmé, že na úplné pochopenie toho, ako repkový olej ovplyvňuje zdravie, je potrebný ďalší výskum.
Nasledujúce oleje sú tepelne stabilné a môžu nahradiť repkový olej pre rôzne spôsoby varenia, napríklad restovanie.
Pamätajte, že nasýtené tuky, ako je kokosový olej, sú najlepšou voľbou pri použití metód tepelnej úpravy jedla, napríklad vyprážania, pretože sú najmenej náchylné na oxidáciu.
- Olivový olej – je bohatý na protizápalové látky vrátane polyfenolových antioxidantov, ktoré môžu predchádzať srdcovo cievnym chorobám a duševnému úpadku (zdroj).
- Kokosový olej – je jedným z najlepších olejov na varenie pri vysokej teplote a môže pomôcť zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol (zdroj).
- Avokádový olej – je tepelne odolný a obsahuje karotenoidové a polyfenolové antioxidanty, ktoré môžu prospievať zdraviu srdca (zdroj).
Nasledujúce oleje by mali byť vyhradene skvelé pre šalátové dresingy a iné účely, ktoré nezahŕňajú teplo:
- Ľanový olej – podľa štúdii môže pomôcť znížiť krvný tlak a znížiť zápal (zdroj).
- Orechový olej – má bohatú, orieškovú chuť a bolo preukázané, že znižuje vysokú hladinu cukru a cholesterolu v krvi (zdroj, zdroj).
- Konopný olej – je vysoko výživný a má orechovú príchuť, ktorá je ideálna na polevu do šalátov (zdroj).