„Elektrolyt“ alebo elektrolyty je zastrešujúci výraz pre minerály a soli, ktoré nesú kladný alebo záporný elektrický náboj (zdroj). Elektrolyty sa v tele podieľajú na takmer všetkých základných procesoch v tele.
Zohrávajú úlohu pri vedení nervových impulzov, sťahovaní svalov, udržiavaní hydratácie a regulácii pH tela (zdroj, zdroj).
Je preto extrémne dôležité ich hladiny neustále dopĺňať, pre zabezpečenie správneho fungovania organizmu
Čo sú to elektrolyty ?
Vo výžive tento termín označuje základné minerály a soli, ktoré sa nachádzajú v základných telesných tekutinách. Keď sa tieto minerály rozpustia v tekutine, tvoria elektrolyty, pozitívne alebo negatívne ióny používané v metabolických procesoch.
Elektrolyty nachádzajúce sa v ľudskom tele zahŕňajú:
- Sodík
- Draslík
- Chlorid
- Vápnik
- Horčík
- Fosfát
- Hydrogénuhličitany
Tieto elektrolyty sú potrebné pre rôzne telesné procesy, vrátane správnej funkcie nervov, svalov, udržiavania acidobázickej rovnováhy a udržania hydratácie.
Elektrolyty sú nevyhnutné pre udržanie funkcií tela.
Elektrolyty sú rozhodujúce pre udržanie fungovania nervového systému a svalov a rovnováhu telesného vnútorného prostredia. Ako už bolo spomenuté podieľajú sa napríklad na funkcii nervového systému, pohybového aparátu, udržiavaniu správnej hydratácie tela, bunkového metabolizmu či rovnováhy Ph.
Funkcia nervového systému.
Ľudský mozog vysiela elektrické signály cez nervové dráhy na komunikáciu s bunkami v tele. Tieto signály sa nazývajú nervové impulzy a sú generované zmenami elektrického náboja membrány nervových buniek (zdroj).
Zmeny nastávajú v dôsledku pohybu elektrolytov cez membránu nervových buniek. Pri tomto procese sa spustí reťazová reakcia, ktorá spustí pohyb ďalších iónov sodíka po celej dĺžke axónu (výbežku slúžiacemu na prenos informácii) nervovej bunky.
Funkcia svalov.
Vápnik je potrebný na kontrakciu svalov (zdroj).
Vápnik totiž spôsobuje depolarizáciu receptorov, čo spôsobuje aktiváciu špeciálnych dráh a následné stiahnutie svalu. Tento proces prebieha v priečne pruhovanom (kostrovom) a srdcovom svalstve.
Nedostatok vápnika môže spôsobiť únavu a donútiť telo čerpať vápnik z iných zdrojov. To môže navodiť stavy ako rednutie kostného tkaniva a s ním spojené ochorenia.
Správna hydratácia.
Voda musí byť udržiavaná v správnom množstve vo vnútri aj mimo každej bunky v tele, pre zabezpečenie správneho fungovania vnútrotelovej (medzibunkovej) výmeny látok (zdroj).
Elektrolyty, najmä sodík, pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín pomocou osmózy. Osmóza je proces, pri ktorom voda prechádza stenou bunkovej membrány zo zriedeného roztoku (viac vody a menej elektrolytov) smerom ku koncentrovanejšiemu roztoku (menej vody a viac elektrolytov).
To zabraňuje tomu, aby bunky „praskli“ v prípade nadmernej koncentrácie tekutín alebo sa scvrkli v dôsledku vysokej koncentrácie solí a následnej dehydratácie (zdroj).
Vnútorné hodnoty pH.
Aby ľudské telo zostalo zdravé, musí regulovať svoje vnútorné pH (zdroj).
Hladina pH je mierou toho, ako kyslý alebo zásaditý je roztok. V ľudskom tele je regulovaný chemickými puframi (tlmivé roztoky) alebo slabými kyselinami a zásadami, ktoré pomáhajú minimalizovať zmeny vo vnútornom prostredí.
Napríklad krv je regulovaná tak, aby bola udržaná hladina pH okolo 7,35 až 7,45. Ak sa od toho odchyľuje, telo nemôže správne fungovať a dotyčná osoba začne pociťovať nepríjemné stavy, časom ústiace až do ohrozenia zdravia.
Správna rovnováha elektrolytov je základom pre udržanie hodnoty pH v organizme (zdroj).
Nerovnováha elektrolytov je škodlivá pre zdravie.
Za určitých okolností môžu hladiny elektrolytov v krvi príliš stúpať alebo klesať, čo môže spôsobiť nerovnováhu (zdroj, zdroj, zdroj).
Poruchy elektrolytov môžu mať škodlivý vplyv na zdravie a v zriedkavých prípadoch môžu byť dokonca smrteľné (zdroj).
Nerovnováha elektrolytov sa často vyskytuje v dôsledku dehydratácie spôsobenej nadmerným teplom, vracaním alebo hnačkami. Preto by si mali ľudia dávať pozor na to, aby sa nahradili stratené tekutiny počas ochorenia, fyzickej námahy alebo extrémov v počasí (zdroj).
Niektoré choroby, vrátane chorôb obličiek, porúch stravovania a úrazov, ako sú ťažké popáleniny, môžu tiež spôsobiť nerovnováhu elektrolytov (zdroj, zdroj, zdroj, zdroj).
Ak máte miernu poruchu elektrolytov, pravdepodobne sa u vás nevyskytnú žiadne príznaky.
Závažnejšia nerovnováha však môže spôsobiť príznaky ako (zdroj, zdroj):
- Únava
- Rýchly alebo nepravidelný tlkot srdca
- Necitlivosť a mravčenie
- Zmätok
- Svalová slabosť a kŕče
- Bolesti hlavy
- Kŕče
Potrebujete viac elektrolytov, ak sa veľmi potíte ?
Pri potení telo prirodzene stráca vodu aj elektrolyty, najmä sodík a zlúčeniny chloridu.
Výsledkom je, že dlhodobé cvičenie alebo aktivita, najmä v teple, môžu spôsobiť významné straty elektrolytov. Odhaduje sa, že pot obsahuje v priemere asi 40–60 mmol sodíka na liter (zdroj).
Skutočné množstvo elektrolytov stratených potom sa ale môže líšiť od človeka k človeku (zdroj, zdroj).
Ľudia žijúci v extrémnych horúčavách alebo trénujúci vytrvalostné disciplíny by mali zvážiť ich priebežné dopĺňanie vo forme športových nápojov, iónových nápojov alebo ovocných štiav. Pre všetkých ostatných je dostatočné množstvo normálneho množstva sodíka z potravín a pitnej vody na to, aby zostali hydratované, dostatočné (zdroj).
Diétne zdroje elektrolytov.
Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť a udržať rovnováhu elektrolytov v každodennom živote, je zdravá výživa.
Hlavným potravinovým zdrojom elektrolytov je ovocie a zelenina. V západnej strave je však napríklad bežným zdrojom sodíka a chloridu kuchynská soľ.
Ďalej uvádzame niektoré potraviny, ktoré poskytujú elektrolyty:
- Sodík: Nakladané jedlá, syr a kuchynská soľ.
- Chlorid: Kuchynská soľ.
- Draslík: Ovocie a zelenina, ako sú banány, avokádo a sladké zemiaky.
- Horčík: Semená a orechy.
- Vápnik: Mliečne výrobky, obohatené mliečne alternatívy a zelená listová zelenina .
Elektrolyty ako hydrogenuhličitany sa prirodzene produkujú v tele, takže nie je potrebné sa obávať nevyhnutnosti ich zahrnutia do stravy.
Je potrebné elektrolyty dopĺňať?
V prípade správneho stravovania a dodržiavania pitného režimu by mala bohato stačiť vyvážená strava, ktorá obsahuje zdroje elektrolytov. Vaše telo môže zvyčajne efektívne regulovať elektrolyty a udržiavať ich na správnej úrovni.
Za určitých okolností, napríklad počas záchvatov zvracania a hnačiek, kde sú straty elektrolytov nadmerné, môže byť doplnenie rehydratačného roztoku veľmi užitočné, ktorý obsahuje elektrolyty (zdroj).
Treba však mať na pamäti tiež na to, že pokiaľ nemáte nízku hladinu elektrolytov v dôsledku nadmerných strát, môže doplňovanie spôsobiť ich abnormálne vysoké hladiny a s nimi spojené riziká (zdroj).