Kyselina šťaveľová, inak známa aj ako oxalát, sa nachádza vo veľkom množstve rastlinných zložiek potravy. Sú to termíny používané najme vo vede o výžive.
Je všeobecne známe že ovocie a zelenina by mali predstavovať značnú časť nášho denného kalorického príjmu, nakoľko obsahujú veľa vitamínov, minerálov a telu prospešných látok.
Kyselina šťaveľová, ktorá sa nachádza vo veľkom množstve z nich však predstavuje takzvaný „antinutrient“.
Listová zelenina a rastlinná potrava sú veľmi populárna súčasť výživy u ľudí s prestrou, vyváženou stravou, zdravým životným štýlom, prípadne u ľudí so špecifickýmim reštrikčnými diétami ako vegánska, vegetariánska, paleo diéta a rôzne iné.
Čo je to oxalát?
Kyselina šťaveľová je organická zlúčenina nachádzajúca sa v mnohých rastlinách. Patria sem listová zelenina, zelenina, ovocie, kakao, orechy a semená (zdroj).
Organizmus získava túto kyselinu buť metabolizáciou látok, alebo Kyselina šťaveľová Vitamín C sa môže tiež premieňať na oxalát, keď je metabolizovaný (zdroj).
Po konzumácii sa oxalát môže viazať na minerály a vytvárať tak zlúčeniny vrátane oxalátu vápenatého a oxalátu železa. Tento proces väčšinou prebieha v hrubom čreve, ale môže prebiehať aj v obličkách a iných častiach močových ciest. U väčšiny ľudí sú tieto zlúčeniny vylúčené stolicou alebo močom.
U citlivých osôb však bola vysoko oxalátová strava spojená so zvýšeným rizikom obličkových kameňov a inými zdravotnými problémami.
Kyselina šťaveľová môže znížiť absorpciu minerálov.
Jednou z hlavných obáv o zdravie je, že sa kyselina šťaveľová môže viazať na minerály v čreve a zabrániť ich vstrebávaniu do tela.
Napríklad špenát má vysoký obsah vápnika a kyseliny šťaveľovej, čozabraňuje absorpcii veľkého množstva vápniku do tela (zdroj).
Konzumácia vlákniny a oxalátu môže ďalej brániť absorpcii živín (zdroj).
Napriek tomu je dôležité mať na pamäti, že na oxalát sa bude viazať iba časť minerálov v našej potrave. Aj keď je absorpcia vápnika zo špenátu znížená, absorpcia vápnika z mlieka nie je ovplyvnená, keď sa mlieko a špenát konzumujú spoločne (zdroj).
Kyselina šťaveľová prispieva ku tvorbe obličkových kameňov.
V močových cestách je normálne prítomný vápnik a malé množstvo oxalátu. Pokiaľ však zostávajú rozpustené, nespôsobujú žiadne problémy.
Niekedy sa však môžu viazať, čím vytvárajú kryštály. U niektorých ľudí môžu tieto kryštály viesť k tvorbe kameňov, najmä keď je vysoký obsah týchto látok a malý objem moču.
Malé kamene často nespôsobujú žiadne problémy, ale veľké kamene môžu pri prechode močovými cestami spôsobiť silné bolesti, nevoľnosť a krv v moči. Aj keď existujú aj iné druhy obličkových kameňov, asi 80% tvorí oxalát vápenatý (zdroj).
Celkové obmedzenie konzumácie kyseliny šťaveľovej, sa však neodporúča každému človeku s obličkovými kameňmi. Je to tak preto, lebo väčšina oxalátu nachádzajúceho sa v moči je produkovaná v tele, a nie absorbovaná z potravy (zdroj).
Väčšina urológov v súčasnosti predpisuje prísnu diétu s nízkym obsahom oxalátov (menej ako 50 miligramov denne) iba pre pacientov, ktorí majú vysoké hladiny oxalátu v moči (zdroj).
Kyselina šťaveľová môže spôsobovať ďalšie ochorenia.
Niektorí odborníci tvrdia, že vysoký príjem oxalátov môže súvisieť s prejavením a vývojom autizmu. Iní tvrdia, že oxaláty môžu súvisieť s vulvodyniou, ktorú charakterizujú chronické nevysvetliteľné bolesti vagíny. Na základe výsledkov štúdie sa vedci domnievajú, že ani jednu z týchto porúch pravdepodobne nespôsobujú oxaláty v strave (zdroj, zdroj).
Pri štúdii zameranej na 59 žien s vulvodýniou liečenou diétou s nízkym obsahom oxalátov a doplnkami vápnika, došlo takmer u štvrtiny z nich k zmierneniu symptómov (zdroj).
Vysoko-oxalátové potraviny sú veľmi zdravé.
Niektorí zástancovia diéty s nízkym obsahom kyseliny šťaveľovej tvrdia, že absencia potravín bohatých na oxaláty, v diéte, je prospešná vzhľadom na ich nepriaznivé účinky na zdravie.
Nie je to však také jednoduché. Mnohé z týchto sú zdravé potraviny, ktoré obsahujú dôležité antioxidanty, vlákninu a ďalšie živiny. Preto nie je dobrý nápad pre väčšinu ľudí úplne prestať jesť jedlá s vysokým obsahom oxalátu.
Kvalita črevnej mikroflóry určuje vstrebávanie oxalátov.
Časť kyseliny šťaveľovej, konzumovanej v potrave, je štiepená baktériami v črevnom systéme. Tento proces sa však odohráva skôr, než sa ňu naviažu minerály. Napríklad jeden z kmeňov, Oxalobacter formigenes, ho skutočne používa ako zdroj energie. To spôsobuje výrazne zníženie množstva, ktoré telo absorbuje (zdroj).
Niektorí ľudia však nemajú týchto baktérií v čreve dostatok, pretože určité druhy antibiotík znižujú počet kolónií O. formigenes (zdroj).
Štúdie navyše zistili, že ľudia so zápalovým ochorením čriev majú zvýšené riziko vzniku obličkových kameňov (zdroj, zdroj).
Podobne sa zistili zvýšené hladiny oxalátu v moči pacientov, ktorí podstúpili operáciu bypassu žalúdka alebo inú operáciu, ktorá zmenila funkciu čriev (zdroj).
Potraviny s vysokým obsahom kyseliny šťaveľovej.
Kyselina šťaveľová sa nachádza takmer vo všetkých rastlinných zložkách potravy. Niektoré z nich však obsahujú veľmi vysokú koncentráciu, zatiaľ čo iné jej obsahujú veľmi málo. Potraviny s vysokým obsahom oxalátu (100 – 900 mg na porciu) zahŕňajú:
- Rebarbora
- Špenát
- Repa
- Švajčiarsky mangold
- Čakanka
- Kakaový prášok
- Kel
- Sladké zemiaky
- Arašidy
- Repík
Čo treba dodržiavať na nízko-oxalátovej diéte?
Ľudia, ktorí dostávajú diétu s nízkym obsahom oxalátov kvôli obličkovým kameňom, sú zvyčajne poučení, aby ich jedli menej ako 50 mg každý deň.
Tu je niekoľko rád, ako dodržiavať diétu s nízkym obsahom oxalátov:
- Obmedzenie príjmu oxalátu na maximálne 50 mg denne: Je potrebné vyberať potraviny s nízkym obsahom kyseliny šťaveľovej s čo najvyšším obsahom vitamínov a minerálov pre zabezpečenie ich správnych hladín.
- Zelenina bohatá na oxaláty by mala byť uvarená: Varenie zeleniny môže znížiť obsah oxalátu od 30% do takmer 90%, v závislosti od druhu zeleniny (zdroj).
- Je potrebné dodržiavať pitný režim: Ideálom je snažiť sa dosiahnuť hranicu 3L čistej vody denne (pre osoby vo vysokom fyzickom zaťažení alebo pri vysokých teplotách odporúčame aj viac).
- Prijímanie dostatku vápniku: Vápnik sa viaže na oxalát v črevách a znižuje množstvo, ktoré sa do krvného obehu absorbuje, preto sa snažte prijímať asi 800–1 200 mg denne (zdroj).
Potraviny s vysokým obsahom vápnika a nízkym obsahom oxalátu zahŕňajú:
- Syr
- Obyčajný jogurt
- Rybie konzervy
- Čínska kapusta
- Brokolica